“Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali” yarınbaşlıyor.

“Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali” yarınbaşlıyor.
Yayınlama: 15.12.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

Cumhurbaşkanlığıhimayelerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığıişbirliğinde düzenlenen “Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali” yarınbaşlıyor.

“Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali” yarın başlıyor.

Bu yıl ilk kez düzenlenen festivale 76 ülkeden 789 kısa filmbaşvurusu yapıldı. Jürinin oylarıyla finale kalan 17 film 5 farklı mekanda 3gün boyunca ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak. 16 Aralık Pazar günü ise CRRKonser Salonu’nda yapılacak törenle dereceye giren yarışmacılara ödülleritakdim edilecek.

Cumhurbaşkanlığı himayelerindeİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliğiyledüzenlenen “Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali” yarın başlıyor. Bu yılilk kez düzenlenen festival gönül adamlığı, dostluğu, samimiyeti ve inceliğiyleinsanları etkileyen Fethi Gemuhluoğlu’nun “Dostluk” felsefesinden ilhamalınarak hazırlandı. Ulusal ve uluslararası düzeyde yoğun ilgi gören festivalile dostluk kavramının yeniden düşünülmesi, uluslararası boyutta bütüninsanlığın mirası haline getirilmesi, daha yaşanabilir bir dünya için yenifilmlere fırsat verilmesi ve farklı coğrafyalar ile temas edilmesi amaçlanıyor.
Festivale; Türkiye’nin yanı sıra ABD,Hindistan, Brezilya, Kore, Azerbaycan gibi 76 ülkeden 789 kısa film başvurusuyapıldı. “Dostluk” temasının işlendiği kısa filmler, başkanlığını YükselAksu’nun yaptığı Najwa Najjar, Tevfik Başer, Kamal Tabrizi ve SezinAkbaşoğulları’ndan oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirildi. Jürinindeğerlendirmesi sonucunda 17 kısa film finale kaldı. Finalistler arasında yerlifilmlerin yanı sıra Fransa, İran, Belçika, Kazakistan, İtalya’dan başvurulankısa filmler de yer alıyor.


Finale kalan kısa filmler 14-15 ve 16Aralık tarihlerinde seyirciyle buluşacak. Ayrıca “Kırk Yıllık Hatır”kategorisinde yer alan 17 filmin de gösterimi yapılacak. Bununla birlikteİranlı yönetmen Kamal Tabrizi’nin “Kertenkele”, Filistinli yönetmen NajwaNajjar’ın “Hırsızın Gözleri” ve İranlı Yönetmen Abbas Kairostami’nin “DostumunEvi Nerede?” başlıklı uzun metrajlı filmleri de gösterilecek. Filmler; KadıköySineması, Beyoğlu Sineması, Salt Galata, Bahçeşehir Üniversitesi BeşiktaşKampüsü ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’ndaücretsiz olarak izlenebilecek.


15 Aralık Cumartesi günü saat 18.00 ila20.00 arasında Salt Galata’da “Kısa Filmden Uzun Dostluklara” konulu söyleşidüzenlenecek. Moderatörlüğünü Faysal Sosyal’ın yapacağı söyleşiye yönetmenlerYüksel Aksu, Najwa Najjar ve Kamal Tabrizi katılacak.


Festivalin ödül töreni 16 Aralık Pazargünü saat 18.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak. Finale kalan 17kısa film içerisinden dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edilecek.Birinciye 40 bin TL, İkinciye 20 bin TL, Üçüncüye 12 bin TL, Fethi GemuhluoğluDostluk Ödülü 15 bin TL ve üç filme de 5’er bin TL’lik Mansiyon Ödülüverilecek. Ödül töreni Anjelika Akbar Film Müzikleri konseriyle sona erecek.

 Ödül töreni Anjelika Akbar Film 5 farklımekanda gösterimi yapılacak filmlerin isimleri ve saatleri ile ilgili detaylıbilgilere http://dostlukfilmfestivali.comsitesinde yer alan “Gösterim Programı” kategorisinden ulaşabilirsiniz. Yineaynı kategorinin altında yer alan konumlara tıklayarak adresi öğrenebilir,otomatik rota oluşturabilirsiniz.Müzikleri konseriyle sona erecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.