14.Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması Başladı.

14.Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması Başladı.
Yayınlama: 10.07.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:31
A+
A-

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün Katıldığı 14.Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması Başladı.

14.Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması Başladı.

Pendik Belediyesi tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen “Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması” dün başladı. Pendik Sahili Tören Alanı’nda başlayan festival için 22 ülkeden 62 sanatçı Pendik’e geldi. İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün de katılımcısı olduğu festivalin ama teması bu yıl çini olarak belirlendi.

Festivalin açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, “Ülkemiz açısından çok hareketli bir gün geçirdik. 24 Haziran seçimleri sonrasında halkımızın seçtiği ilk cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan bugün görevine başladı. Kendisini tebrik ediyoruz. Ümit ediyorum ki ülkemiz açısından çok hayırlı, çok güzel işleri hep beraber gerçekleştireceğiz.” dedi.

Tekirdağ’daki tren kazasında hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyen Şahin, “Dün Tekirdağ’da 24 vatandaşımızı kaybettiğimiz önemli bir tren kazası oldu. Bu akşamki konserimizi de bu nedenle ertelemek zorunda kaldık. Ölenlere rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum.” diye konuştu. Festivalin düzenlemesine destek veren derneklere teşekkür eden Şahin, konuşmasına şöyle devam etti: “22 ülkeden 62 sanatçıyla 14’üncü kez dünyanın sanatçısını Pendik’te buluşturuyoruz. Ve ana temamız çini. Çini deyince toprak, ateş ve rengârenk desenler var. Elbette sadece çini değil, 30 farklı branşta muhteşem sanat eserlerini hep beraber seyredeceğiz. Gerçekten Pendik’te kültür adına çok güzel işler yapıyoruz. İnşallah 15 Temmuz’un yıl dönümünde de burada hep beraber serginin finalinde buluşacağımızı ümit ediyorum.” Festivale Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in yanı sıra, CİOFF (Türkiye Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Organizasyon Konseyi) Türkiye Genel Sekreteri Muammer Arslan, Panama’nın İstanbul Başkonsolosu Andreas Gregorio Nunez ve İran’ın İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Abdürrıza Raşid katıldı.

Açılış töreninin ardından, Belediye Başkanı ve konuklar Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü standını da ziyaret ederek sergi ürünlerini yakından incelediler.

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü festival boyunca seramik koleksiyonlarından nadide örnekleri sanatseverlerin beğenisine sunarak bünyesindeki seramik sanatçılarıyla atölye çalışmaları da yapacaktır. Ülkemizin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 62 sanatçının eserlerinin sergi ve satışının yapıldığı festivalde sürpriz etkinlikler ve workshoplar da yer alacak. Festival ve sergi 15 Temmuz’a kadar devam edecek.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.