6 ‘evim’ şirketine lisans verildi

Sektörün hızlı büyümesi sonrası tasarruf finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin kurallar belirlenmiş ve 21 firma tasfiye …

6 ‘evim’ şirketine lisans verildi
Yayınlama: 30.04.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:13
A+
A-

Sektörün hızlı büyümesi sonrası tasarruf finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin kurallar belirlenmiş ve 21 firma tasfiye edilmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından gerçekleştirilen inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, 6 tasarruf finansman şirketinin intibak talepleri uygun görüldü. BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre, Birevim, Emin Evim, Fuzul Gayrimenkul, İmece Yatırım, Katılımevim ve Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ’nin intibak taleplerinin uygun görülmesine karar verildi.

MAĞDURİYET ÖNLENECEK

Lisans sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, “Tamamen devlet denetiminde hizmet vermeye başlayan faizsiz finansman şirketleri artık daha şeffaf bir şekilde çalışmaya devam edecek” dedi. Sektördeki firmaların faizsiz finansman şirketi olarak faaliyet gösterilebilmesi için kuruluş ve faaliyet izinlerinin (lisans) alınmasının artık zorunlu olduğunu dile getiren Akbal, yüksek kredi faizi ve maliyetine katlanmak istemeyen ya da bütçesine göre ev ve otomobil sahibi olmak isteyen 350 bin kişinin sisteme dahil olduğunu hatırlattı. Akbal, “Türkiye’deki ipotekli konut satışlarına baktığımızda bu sistem ile konut sahibi olanların payı yüzde 5’ler seviyesinde buluyor. Fakat yeni düzenlemeler ve BDDK sürecinin de tamamlanmış olması ile birlikte pazar payının çok hızlı bir şekilde artacağını, önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 20’ler noktasına gelmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

EKONOMİYE KATKI

Eminevim Genel Müdürü Sait Aytaç, ise şunları söyledi: “Geçmişten bu yana ekonomiye sağladığı likidite ve ticarete getirdiği hareketlilik ile sektörümüz, ülke ekonomisine önemli katkılar sundu. Son bir yıldır BDDK’nın denetiminde ve gözetiminde kapsamlı bir intibak süreci geçirdik. Bu süreçte kurumsal yapımızı, mali raporlama sistemlerimizi, bilgi teknolojileri altyapılarımızı ve tasarruf finansman ürünlerimizi tabi olduğumuz mevzuata uyumlu hale getirdik. BDDK lisansımızı alarak intibak sürecini başarıyla tamamlamış olduk.”

Öte yandan geçtiğimiz günlerde yapılan düzenlemeyle faizsiz konut almak isterken mağdur olan yaklaşık 50 bin kişi için önemli adım atıldı. Alacaklılar isterlerse faaliyetlerine izin verilen diğer 6 firmaya hakları korunarak geçebilecek. Sistemde kalmak istemeyenlere ise TMSF tarafından ana paraları geri ödenecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.