Acil servisler dolup taşıyor

Acil servisler dolup taşıyor
Yayınlama: 19.01.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:29
A+
A-

İstanbul Tıp Fakültesi Acil Dahiliye Sorumlusu Prof.Dr.Osman Erk,Acil servislerin grip vakalarıyla dolup taştığını söyledi. Erk,gribe karşı korunmanın yollarını anlattı.

Gripten Nasıl Korunalım?

Bağışıklık sisteminin içinde yer aldığı kan ve lenf sıvılarının vücut savunmasında önemli rolleri vardır. Kan, berrak sarı bir sıvı olan plazma ve içindeki kan hücrelerinden oluşur. Lökosit adı verilen kan hücreleri kan ve lenf sisteminde dolaşarak infeksiyon etkenlerine ve kanserleşen hücrelere karşı savaşırlar. Bağışıklık sisteminin normal çalışması için A, B, C, D ve E vitaminleri başta olmak üzere kalsiyum, selenyum, çinko, magnezyum, manganez, bakır gibi minerallere; sistein gibi aminoasitlere ihtiyaç vardır. Bu vitamin ve minerallerin her gün belirli miktarlarda ve birbirleriyle doğru orantılı olarak tüketilmesi bağışıklık için son derece önemlidir.

Bağışıklığınızı Nasıl Güçlendirirsiniz?

·         Çinko tabletleri veya çinkodan zengin istiridye, organik kuzu et, susam, kabak çekirdeği, brokoli gibi yiyecekler…

·         Sarı, turuncu, parlak kırmızı, sarı-yeşil sebze, meyve ve baharatlar. (havuç, marul, bal kabağı, ıspanak, domates, biber, kayısı, muz, limon, portakal, zerdeçal) Bu besinler bağışıklık sistemini destekleyen bol miktarda C vitamini, beta karoten ve flavinoid içerir.

·         Yeşil, yeşil-beyaz renklerde brokoli, karnabahar, lahana, alabaş, şalgam, su teresi, roka, turp, sarımsak ve soğan gibi yiyecekler. Bu besin grupları bol miktarda sistein, selenyum ve diğer gerekli vitamin ve mineralleri içerir.

·         Bol temiz su ve lifli besinlerin tüketilmesi, vücudun toksinlerden arınmasını sağlar.

·         Rafine şeker ve unlu gıdalar, işlenmiş yağlar, asitli içecekler yerine taze sebze, meyve ve kuruyemiş tüketilmelidir.

·         Mürver yemişi çözeltisi gribal infeksiyonlarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve etkinliği kanıtlanmıştır.

·         Sebze ve organik tavuk suyu çorbasının gribal infeksiyon belirtilerini hafiflettiği ve hastalığın daha kısa sürede geçmesini sağladığı kanıtlanmıştır.

·         Yaz aylarında yeterli miktarda güneş ışığından yararlanmak D vitamini için elzemdir. Düşük D vitamini düzeyine sahip olanlarda gribal infeksiyon riski artmıştır. Yıl boyunca yeterli D vitamini düzeyinin devam ettirilmesi son derece önemlidir.

·         Alkol ve sigara bağışıklık sistemini çökerten olumsuz etkilere sahip maddelerdir ve bunlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

·         Yeterli beslenemeyen ve stresli yaşamı olan kişilerin güvenilir, kalitesi belgeli, multivitamin, probiyotik ve omega 3 preparatları kullanmaları uygun olur.

Hangi Gıdalar Tüketilmeli?

Yıl boyunca taze, temiz, organik, mevsiminde ve yerel olarak üretilen sebze, meyve, yeşillikler, baklagiller ve kabuklu kuruyemişlerden oluşan beslenme tarzı bağışıklık için önemlidir. Bunun yanı sıra stresten arınmak, yeterli uyku, ve spor da bağışıklık sistemini destekler.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet