Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, “İstanbul’u Okuyorum” Projesi Kapsamında Okuma Etkinliğine Katıldı.

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, “İstanbul’u Okuyorum” Projesi Kapsamında Okuma Etkinliğine Katıldı.
Yayınlama: 17.12.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

Adalar Kaymakam Mustafa Ayhan, Adalar İlçe Halk Kütüphanesi’nde Şehit Murat Yüksel İlköğretim Okulu 4.Sınıf Öğrencileri ile “İstanbul’u Okuyorum” Projesi Kapsamında Okuma Etkinliğine Katıldı.

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, “İstanbul’u Okuyorum” Projesi Kapsamında Okuma Etkinliğine Katıldı.

Adalar Kaymakam Mustafa Ayhan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın başlattığı “İstanbul’u Okuyorum” Projesi kapsamında Adalar İlçe Halk Kütüphanesi’nde Şehit Murat Yüksel İlköğretim Okulu 4.Sınıf Öğrencileri ile Okuma Etkinliğine Katıldı.

“İstanbul’u Okuyorum Projesi” 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya,”İstanbul’u Okuyorum Projesi” kapsamında Bakırköy Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez Ortaokulu’nu ziyaret etti. Yerlikaya, 5-C sınıfı öğrencileriyle bir süre kitap okudu. Okulda basın mensuplarına açıklama yapan Vali Yerlikaya, “Bugün İstanbul’daki tüm ortaokul ve liselerde “İstanbul’u Okuyorum Projesi”ni başlatıyoruz”. dedi.
Projeyle; çocukların, gençlerin var olan okuma alışkanlıklarının düzeyini yükseltmeyi, alışkanlığı olmayanlara ise okumayı sevdirmeyi amaçladıklarını belirten Vali Yerlikaya, “İlk derste öğretmenlerimiz, öğrencilerimizle İstanbul’a ait kültür, sanat ve yaşadığımız, hayatımızı paylaştığımız tüm kültürel, sanatsal mekânları, müzeleri, şehrimize ait her şeyimizi ve yaşama sanatımızın parçası olan her şeyi en güzel şekilde okumaya başlıyoruz. Tabii sadece İstanbul’a ait şeyler değil. Önceliğimiz, başlangıcımız ve çıkış noktamız İstanbul.” diye konuştu.
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, tüm öğrencileri okuma dostu yapmayı hedeflediklerini söyleyerek, “Sadece derste okul sıralarında değil, tramvayda, metroda, stadyumda, otobüs duraklarında ve yaşamı paylaştığımız İstanbul’un her köşesinde okuyacağız. Daha çok düşüneceğiz.” dedi.


Vali Yerlikaya, gençlerin geleceğin teminatı olduğunu, bundan dolayı her birinin fazlasıyla okuyarak hayata hazırlanmaları gerektiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:
“Okumak, onların en önemli aşkları olsun istiyoruz. Arzumuz, hedefimiz bu. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün projesi, İstanbul Valiliği’nin öncülüğünde yürütülecek. Şehrimizdeki tüm yavrularımızı okuma dostu yapacağız. Hayatı güzelleştirmek ve paylaşmak için ‘Beşikten mezara, yitik malımız olan ilmi’ okuyarak elde edeceğiz. Hedefimiz bu. Okumakla ilgili gayretlerimiz artacak ama yazmak da istiyoruz.” dedi.


Yazmayı sevdirmek için de bazı aktivitelerin yapılacağını, çocuklara yazma alışkanlığı kazandırılması için de okullarda dergi ve gazetelerin çıkarılacağını anlatan Vali Yerlikaya, “Şehit Muzaffer Erdönmez Ortaokulu’nda dergi çıkartılacak. Bu çocuklarımız yazı yazacak. Tarihten hoşlanan tarih, futbol seven futbolla ilgili yazı yazıp yorum yapacak. Sonrasında tüm ortaokul ve liseler arasında en güzel dergi yarışması yapacağız. En güzel yazıları kimler yazmış, bunu belirleyeceğiz. En güzel resimleri ve karikatürleri kimler yapmış, bunları tespit edeceğiz. Bu çocuklarımıza güveniyoruz. Daha çok okuyacağız. Daha az internet ve televizyonda vakit geçireceğiz.” ifadelerini kullandı. Çocukların ve gençlerin vakitlerini televizyon karşısında ve internet başında geçirmemeleri gerektiğini hatırlatan Yerlikaya, sözlerini şöyle tamamladı:
“Hem evrenselden hem de geçmişimizden en iyi olanı alacağız. Bunu okuyarak yapacağız. Okumak, okumak, okumak… İlk emir de ‘oku’ydu. Çocuklarımız, dünyayı kitap penceresinden okuma ile beraber hıfzedecek. Onlarla birlikte, ‘Cumhuriyetimizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız.’ Çocuklarımıza inanıyoruz, güveniyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.