Anadolu motiflerini sentezleyen sergi: “Anadolu İlmekleri”

Anadolu motiflerini sentezleyen sergi: “Anadolu İlmekleri”
Yayınlama: 26.09.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

Genç Çağdaş Sanatçılardan Mürüvvet Durak’ın daha çağdaş bir anlayışla figür ve Anadolu motiflerini sentezleyerek, İstanbul temasıyla bir araya getirdiği yeni sergisi 3 Ekimde “Anadolu İlmekleri” adıyla Sefaköy Kültür Merkezi Sanat Galerisinde sanatseverlerle buluşuyor.

Anadolu motiflerini sentezleyen sergi: "Anadolu İlmekleri"

3-20 Ekim 2018 tarihleri arasında açılacak sergi sanatçının onuncu resim sergisi.

Mürüvvet Durak’ın İstanbul temasını işleyerek, İstanbulun hem kültürel, hem tarihi ve çok fazla medeniyetlere ev sahipliği yapması sanatçıyı böyle anlayışa yöneltmiş. Daha önceki sergilerde kullandığı yerelden evrensele semboller ve nazarlıklar teması bazı resimlerinde yer vermiş. Kadın figürleri ağırlıklı eserlerin birleşiminden oluşan sergide sanatseverleri farklı duyguların etkisiyle karşacaklar. Sanatçı bu sergisiyle yaşadığımız dünyanın ve kendi içimizdeki içsel dünyaya toplumsal duygusal etkileşimini ortak bir noktada birleştirerek farklı yaşam sahnelerini konu alan, değişik tekniklerin bir arada kullanıldığı eserlerinin konseptiyle sanatseverleri farklı duygu, algılamalara ve farklı düşsel dünyaya davet ediyor.

Abdulkadir Günyaz Mürüvvet Durak ve sanatı üzerinde kaleme aldığı yazısında şunları kaydediyor;

“Özellikle Anadolu coğrafyasının uçsuz bucaksız sanatsal oluşumlarını, zenginliklerini; bir yandan da İstanbul vardır hedefte sanatla dopdolu yaşamak için… Şimdilerde ruhsal hastalıkları olan kişilere sanat yoluyla rehabilitasyon uygularken, bir yandan da sanatını geliştirerek sürdürmenin çabasındadır. Ve işte bu çabaların sonucu bu sergiler… Ya ne yapmaktadır derseniz bu sergilerdeki çalışmalarıyla, elbet yine bizden kaynaklanan, güç alan çalışmalar… Anadolu’nun doğasından, insanından, sanatından yansımalar diyebiliriz rahatlıkla… Söz gelimi halı, kilim motiflerinden, belki daha başkalarından oya misali göz nuru ile ve türlü duyguları ifadelendiren motifler…”

Sanat Eleştirmeni Serkan Azeri ise sanatçı hakkınde şöyle yazıyor;

“Zordur elbet böylesi çabalar içine germek. Albeniden uzak belki, sıradan izleyicinin beğenisinin yönlenmeyeceği uğraşlar.. Fakat ne var ki bir Türk resmi söz konusu edildiğinde kuşkusuz ki hareket noktalarından biri de bu ve benzer çalışmalar olacaktır. Mürüvvet’in resimleri, yaratıcı hayalgücü ve düşsellik ekseninde, doğu ve batı motiflerinin dengeli sentezinden oluşmuş özgün çalışmalar olarak değerlendirilebilir. Bu resimlerde, kompozisyon düzeninde, motif ve figürlerde, stilizasyon mantığı ile düşünsel derinliği de hissettiren bir yüzey resmi tadını gözlemleyebiliyoruz. Mürüvvet çalışmalarında doğu batı anlayışında bir senteze giderek, bu zamana kadar uygulama anlamında üzerine fazlaca gidilmeyen ve gerçek anlamda zor olan bir anlayış ve anlatım biçimini sanatında hakim kılarak zor ve güç olanı başarmıştır.”

MÜRÜVVET DURAK

Mürüvvet Durak 1981’de Isparta’da doğdu. Isparta Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde Resim Bölümü’nü 1999’da tamamladı. Özel yetenek sınavını birincilikle kazandığı, Pamukkale Üniversitesi Resim Bölümü’nden 2004’te mezun oldu. Sanat hayatını  Anadolu’da çeşitli yerlerlerde etnik araştırmalar yaparak konseptini ‘Semboller ve Nazarlıklar’ ile belirliyor. Yerelden evrensele tüm geçmiş kültürlerin sembolik, mistik kültürel değerlerine özgü öğeleri ve farklı etkileyici duyguları, ifadeleri figürler üzerinde anlamlandırıyor, kendi özgün yorumuyla eserlerine taşıyor.

KİŞİSEL SERGİLERİ 
• Tılsım Sergisi – Taksim Intercontinental Otel Balo Salonu, İstanbul, 2017
• Sembollerle Mistik Yolculuk Sergisi – Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Hasan Riza Sergi Salonu, 2017
• Renklerin Ötesinde Sergisi – Galatea Art Beyoğlu, Istanbul, 2016
• Mixed Sergisi – Akatlar Kültür Merkezi, İstanbul 2016
• İmgelerin Gizemli Dili Sergisi – İstanbul Sanayi Odası Sanat Galerisi, 2015
• Ethnic II Sergisi – Vefa Sanat Galerisi, Bodrum, 2014
• Ethnic Sergisi – Niş art Gallery, Nişantaşı, 2014
• Nazarlıklar Senfonisi Sergisi – Art point Gallery Nişantaşı, 2012
• Gelenekten Geleceğe Semboller Sergisi – Art club Gallery, Teşvikiye, 2011

Haber: Erol Ünal

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.