Ankara’dan Gazze için ‘süper’ trafik

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik askeri operasyonu sivillere yönelik katliam nedeniyle bir insani trajediye dönüşürken, küresel çaptaki diplomasiyi de hareketlendirdi.

Ankara’dan Gazze için ‘süper’ trafik
Yayınlama: 18.10.2023
A+
A-

AYDIN HASAN Ankara – Taraflar ve üçüncü ülkelerle doğrudan temas içinde olan Ankara, bu özelliği ile Gazze diplomasisinin kavşak noktalarından biri haline gelirken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, son iki gün içinde üç süper gücün dışişleri bakanları ile art arda telefon görüşmelerinde bulundu.

Fidan, pazar günü Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, İsrail ve Filistin’deki gelişmeler ile İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ele alındı. Fidan, bu görüşmenin ardından akşam saatlerinde bölgede temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonla görüştü. Görüşme talebi, ABD’li Bakandan geldi. İsral-Filistin geriliminin başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana üçüncü kez gerçekleşen

Lavrov ile görüştü

Fidan-Blinken görüşmesinde, Filistin ve İsrail bağlamındaki son gelişmeler ve Gazze’deki insani durum ele alındı. Her iki bakan, Mısır’a yaptıkları ziyaretlere ilişkin izlenimlerini paylaştı. Fidan, bu iki görüşmenin ardından dün de Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmenin konusu, Gazze’ye saldırı oldu.

Fidan’dan kritik Lübnan ziyareti

ANKARA Milliyet – Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze diplomasisi çerçevesinde bugün Lübnan’a kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Fidan, Lübnan ziyaretinin ardından yarın Cidde’ye geçerek, Açık Katılımlı İİT İcra Komitesi Toplantısı’na katılacak.

Haniyye ile sivilleri görüştü

Bakan Fidan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyye ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, görüşmede, Filistin’deki son gelişmelerin ve sivillerin serbest bırakılması imkanlarının ele alındığı kaydedildi. Fidan ayrıca dün Umman Dışişleri Bakanı Sayyid Badr Al Busaidi, Pakistan Dışişleri Bakanı Jalil Abbas Jilani ve Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ile telefonda görüştü. Görüşmelerde, İsrail ve Filistin’deki gelişmeler ile İsrail’in Gazze’ye saldırıları ve insani durum ele alındı.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.