Ara Güler Sergisi Cumhurbaşkanı Erdoğan katılımıyla açıldı

Ara Güler Sergisi Cumhurbaşkanı Erdoğan katılımıyla açıldı
Yayınlama: 24.09.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:26
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alexander Hamilton ABD Gümrük Binası’nda Ara Güler Sergisi’nin açılışını yaptı.

Açılış programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ara Güler Sergisi’nin açılışı için New York gibi bir kültür şehrinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Serginin daha önce Kyoto, Londra ve Paris’te sanatseverlerin beğenisine sunulduğunu ve büyük bir teveccühle karşılandığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, serginin bu kez de New York’taki sanatseverlerin ve Amerikalı dostların beğenisine sunulduğunu söyledi.

“ARA GÜLER, FOTOĞRAF SANATI ALANINDA TÜRKİYE’NİN YETİŞTİRDİĞİ EN BÜYÜK DEĞERLERDEN BİRİDİR”

Ara Güler’in barışa ve kardeşliğe yürekten inanan bir insan olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güler’in hatırasını yaşatmak için düzenlenen serginin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dönemine denk gelmesinin de ayrıca büyük anlam taşıdığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kültür ve sanat, toplumlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde evrensel köprü vazifesi görüyor. Bu anlayışla, mesleğinde gerçek anlamda bir dünya markası olan Ara Güler’in eserlerinin, dünyanın dört bir yanından New York’a gelen farklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşmasını temenni ediyorum” dedi.

Geçen yıl hayatını kaybeden “Master of Leica” unvanına sahip fotoğraf sanatçısı ve foto muhabiri Ara Güler’in, fotoğraf sanatı alanında Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ara Güler kendini, ‘tarihi makinesiyle yazan bir foto muhabiri’ diye tanımlıyordu. Son nefesine kadar da fotoğraf makinasının deklanşörüne bizim için, tüm insanlık için basmaya devam etmiştir” diye konuştu.

“ARA GÜLER OBJEKTİFİYLE TARİH YAZMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ara Güler’in, fotoğraflarını çekmek için evine geldiği zamanki anısını anlatarak, “Özellikle torunlarımla beraber çektiği resimlerin pozisyonlarını ayarlarken, hazırlarken gerçekten farklı bir anıyı unutamıyorum ve o anı tabii ki o fotoğraf karelerinin içerisinde her an bizimle beraber yaşıyor” ifadesini kullandı.

“Büyük sanatçılar, vefatlarından sonra da geride bıraktıkları eserleriyle yaşamaya devam eder” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyük usta Ara Güler de objektifiyle tarih yazmış, dünyanın önemli müze ve koleksiyonlarında eserleri yer almış, hayata dair fotoğraflarıyla milyonlarca kişiye ulaşmıştır. Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilen sanatçımız, ‘İstanbul’un gözü’, ‘İstanbul’un son şairi’ gibi isimlerle de anılıyor. Sadece bu mu? Ara Güler aynı zamanda rahmetli, muzipliğiyle de anılan bir şahıstır. Nüktedan olmasının yanında gerçekten sizi durduğunuz yerde gülüp geçirir. Usta fotoğrafçımız arkasında 20. yüzyılın görsel hafızasını bırakmıştır. Sergiyi ziyaret eden dostlarımızın İstanbul ve Türkiye’yle ilgili bilgi dağarcığına katkıda bulunmak bizler için büyük bir mutluluk olacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaca ünlü piyanist Fahir Atakoğlu’nun da aralarında bulunduğunu hatırlatarak katılımı için Atakoğlu’na teşekkür etti. Konuşmasının sonunda Ara Güler’i tekrar saygıyla yâd ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergide emeği geçen makamlara teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra beraberindekilerle kurdele keserek serginin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurdele kesiminin ardından eşi Emine Erdoğan ve Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile sergiyi gezdi.

Konuşmalar öncesinde ünlü piyanist Fahir Atakoğlu’nun müzik dinletisi sunduğu programa; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eski TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar da katıldı.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet