“Arşivi Unutmak” sempozyumu ile tarihi filmler ilk defa gün yüzüne çıkıyor

“Arşivi Unutmak” sempozyumu ile tarihi filmler ilk defa gün yüzüne çıkıyor
Yayınlama: 16.11.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çoğunluğu 1900’lerin ilk yarısına ait sessiz filmlerden oluşan film arşivini internet üzerinden erişime açma projesi kapsamında “Arşivi Unutmak” başlıklı uluslararası bir sempozyum düzenleyecek.

“Arşivi Unutmak” sempozyumu ile tarihi filmler ilk defa gün yüzüne çıkıyor22-24 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek sempozyum, Birleşik Krallık, Avusturya, Almanya, Hindistan, Hollanda ve Türkiye’den akademisyenleri, arşiv yöneticilerini, sanatçıları ve film yönetmenlerini; paneller, tartışmalar, sergi ve film gösterimlerinde bir araya getirecek.

 Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve büyük çoğunluğu 1900’lerin ilk yarısına ait sessiz filmlerden oluşan yeni bir film arşivini internet üzerinden erişime açma projesi kapsamında ‘arşiv’ konusu İstanbul Şehir Üniversitesi tarafından düzenlenen uluslararası sempozyumda ele alınacak. İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü tarafından düzenlenecek olan “Arşivi Unutmak” başlıklı sempozyum, Birleşik Krallık, Avusturya, Almanya, Hindistan, Hollanda ve Türkiye’den akademisyenleri, arşiv yöneticilerini, sanatçıları ve film yönetmenlerini; paneller, tartışmalar, sergi ve film gösterimlerinde bir araya getirecek. Bilim ve Sanat Vakfı ile Türk Sineması Araştırmaları’nın (TSA) katkılarıyla 22-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyum, 22 Kasım günü TRT’nin İstanbul Harbiye’deki binasında başlayacak. Sempozyum 23 ve 24 Kasım’da ise Beyoğlu Aynalı Geçit’te devam edecek.

Arşiv üzerine felsefi ve teorik meselelerin sanatsal ve akademik bağlamlarda tartışılması için bir platform yaratmak amacıyla gerçekleştirilecek sempozyumda, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarihi önem taşıyan sessiz filmler ilk defa gösterilecek. Gösterimler arasında Atatürk’ün tren ile seyahatleri, büyük İzmir yangını, Almanlar’ın Vecihi Türk Kuşu ile yaptığı belgesel gibi tarihi açıdan önem taşıyan birçok sessiz film yer alacak.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.