Artık kesinleşti! Emlak vergisinde kısıtlılık isteyebilirsiniz

Artık kesinleşti! Emlak vergisinde kısıtlılık isteyebilirsiniz
Yayınlama: 02.09.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:15
A+
A-

İstanbul 7. Vergi mahkemesi, İmar Planları olmayan yerlerde arsa ve binalardan alınan vergilere kısıtlılık uygulanacağına hükmetmişti.

İstanbul Barosuna kayıtlı Kemal Kil Hukuk Bürosu avukatlarından Nihat Arslan’ın takip ettiği davada, DSP İlçe Başkanı Murat Pekin’e ait taşınmazların Adalar İlçesinde İmar Planları olmaması sebebiyle tasarrufunun kısıtlanmış olduğu kabul edilerek arsa ve binalarda emlak vergisinin 1/10 oranında tahakkuk ettirilmesi gerekirken, kısıtlılık hali göz ardı edilerek tam olarak tahakkuk ettirilen emlak vergisinin ve kültür varlıklarının korunmasına ait katkı paylarının tahsili amacıyla Pekin adına düzenlenen vergi ödeme emrinde hukuka uygunluk bulunmadığına karar vererek kesilen ödeme emrinin iptaline karar verdi.

Adalar Belediyesi karara itiraz etti

Adalar Belediyesi, İstanbul 7. Vergi Mahkemesi’nin kararına istinaf başvurusunda bulunarak; kararın hukuka uygun olmadığını ileri sürerek kaldırılmasını istedi.

İstanbul Altıncı Vergi Dava Dairesi’nce incelenen dosya sonucunda Mahkeme Adalar Belediyesinin istinaf başvurusunu reddetti. Böylece karar kesinleşti.

Şimdi ne olacak; Tarafınıza tahakkuk etmiş bina, arsa vergilerinizin 1/10’nu ödeyebilirsiniz. Yani 100 TL vergi tarafınıza tahakkuk etmişse 10 TL ödeyeceksiniz. Bu kalan vergi miktarını ödemeyeceksiniz anlamına gelmiyor. Adalar İlçesi’nde İmar Planları hazırlandığı zaman devlet kalan miktarı sizden faizsiz bir şekilde tahsil edecek. Bu zaman 1 sene de olabilir 10 senede olabilir. Adalar İlçesinin bu zamana kadar bir İmar Planı olmadığı düşünülürse vatandaşlar için cazip olabilir.

Dilekçeyle Başvurabilirsiniz

Bina sahibi olanlar, Adalar Belediyesi Mali hizmetler müdürlüğüne “imar planı mevcut olmaması sebebiyle binamda esaslı inşai değişiklik yapamamam sebebiyle emlak vergisi kanununun ilgili maddeleri uyarınca taşınmazıma tahakkuk eden ve edecek emlak vergileri için kısıtlılık hükümlerinin uygulanmasını talep ediyorum” şeklinde bir dilekçe vermeleri,

Arsa sahiplerinin ise, yine Adalar Belediyesi Mali hizmetler müdürlüğüne, “imar planı olmaması sebebiyle arsama inşaat yapamadığımdan emlak vergisi kanununun ilgili maddeleri uyarınca taşınmazıma tahakkuk eden ve edecek emlak vergileri için kısıtlılık hükümlerinin uygulanmasını talep ediyorum” şeklinde dilekçe vermeleri yeterli olacak…

Artık kesinleşti! Emlak vergisinde kısıtlılık isteyebilirsiniz
Artık kesinleşti! Emlak vergisinde kısıtlılık isteyebilirsiniz

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.