Ayakta kalabilecek ülkeler belirlendi

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmada, küresel ölçekte gerçekleşecek olası bir toplumsal çöküşte ayakta kalabilecek ülkeler araştırıldı …

Ayakta kalabilecek ülkeler belirlendi
Yayınlama: 29.07.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:16
A+
A-

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmada, küresel ölçekte gerçekleşecek olası bir toplumsal çöküşte ayakta kalabilecek ülkeler araştırıldı.

İngiltere’deki Anglia Ruskin Üniversitesi tarafından Küresel Sürdürülebilirlik Enstitüsü’nde gerçekleştirilen çalışmada, şiddetli bir finansal kriz, iklim krizinin etkileri, doğanın tahribatı, Covid-19’dan daha kötü bir salgın veya bunların bir kombinasyonu gibi şoklardan bir çöküşün ortaya çıkabileceği belirtildi.

Araştırmada, Yeni Zelanda, İzlanda, Birleşik Krallık, Tazmanya ve İrlanda, toplumun küresel bir çöküşte ayakta kalabilecek yerler olarak belirlendi.

İLK BEŞTE YER ALDILAR

Böylesi bir çöküşe karşı en dirençli olabilecek yerler de, halkları için gıda üretme, sınırlarını istenmeyen kitlesel göçten koruma, elektrik şebekesini ayakta tutma ve üretimin bir kısmını sürdürme becerileri üzerinden belirlendi. Ilıman iklimler ve düşük nüfus yoğunluklarına sahip adalar, ilk beşte yer aldı.

Bilim insanlarından Prof. Aled Jones, bu sonuca şaşırmadıklarını belirtti. Jones, karmaşık toplumlara sahip büyük ada ülkelerinin ‘dirençli’ olmasının doğal olduğunu vurguladı.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.