Badem Yorgunluğa İyi Geliyor

Badem Yorgunluğa İyi Geliyor
Yayınlama: 02.04.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:18
A+
A-

Kuruyemişlerin doymamış yağ açısından zengin olduklarını ve vücudumuza faydalı olduklarını biliyoruz. Peki toplumumuzda sık görülen kronik yorgunluğa iyi geldiğini ve yorgunluğun giderilmesini sağlayan besinin badem olduğunu biliyor muydunuz? 

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Tuğba Yaprak konu ile ilgili bilgiler verdi.

Vücudun işlevi için elzem maddeler vardır. Bunlardan biri de magnezyumdur; Bademde yüksek miktarda bulunan magnezyum vücutta;

-Yorgunluğun giderilmesini sağlarken kas fonksiyonlarının düzenli çalışmasında etkilidir.

-Kalsiyum – potasyum dengesini sağlar ve işlevini arttırır.

-Elektrolit ve su dengesini sağlar.

-Stres hormonlarımızdan olan kortizol seviyesini kontrol altında tutar.

Kolestrol dengeleyicidir

Badem, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) olarak adlandırılan kötü kolestrolü düşürerek kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur bu da kardiyovasküler hastalıklara yakalanma oranımızı azaltır. Özellikle kalp damar rahatsızlığı olan kişiler günde 1 porsiyon ( 10-15 adet çiğ badem tüketmelidir.)

İçerik bakımından zengindir

Yağ ve posa içeriği yüksek olan badem kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. İştah kontrolünün sağlanmasında etkili olduğu için kilo verme sürecinde çok sık tercih edilmektedir. Magnezyum eksikliği durumunda kan basıncı yükseldiği için badem içeriğindeki magnezyumun etkisiyle kan basıncını düşürerek olası yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi durumlara engel olur.

Yağ ve lif içeriği sayesinde ise çiğ badem kabızlık problemlerinin giderilmesinde de oldukça etkilidir. İçerdiği antioksidan ve posa sayesinde kansere karşı koruyucu besinler listesindedir.

Her diyet türüne uygun bir besindir

Vegan yaşam tarzını benimseyen ya da süt ve yoğurt tüketmeyen bireylerin kalsiyum ve magnezyum eksikliğini gidererek kemik mineral yoğunluğunu güçlendirir. Bu yüzden vegan beslenme modelini uygulayan kişilerin günlük çiğ badem tüketimi oldukça önem taşır.

Beyin ve kemik sağlığına katkıda bulunur

Yapılan çalışmalar bademin beyin ve kemik gelişimi konusunda da önemini vurgulamaktadır. 

Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkların önlenmesine yardımcı bir besindir. İçerdiği kalsiyumdan dolayı kemik sağlığına yararlıdır. Bu sayede kadınlarda osteoporoz gibi ileri yaşlarda görülen sorunları önlerken, içerdiği fosfor ile kemik ve diş sağlığına katkıda bulunur.

Kalp dostu yağlardandır

Doymamış yağlar, protein ve potasyum kalp sağlığı için gerekli 3 ana maddedir. Bademin içeriğinde yer alan magnezyum kalp krizi, inme gibi çeşitli kalp rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olup riskini azaltır. Kalp damar ve sağlığı için gerekli olan E vitamini ile olası risklere engel olur.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.