‘Bağımsız Filistin Devleti kurulmalı’

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) ev sahipliğinde düzenlenen Asya Parlamenter Asamblesi (APA) İcra Konseyi Toplantısı, üye ülkelerin meclis başkanları ve çok sayıda milletvekilinin katılımıyla Antalya’da düzenlendi.

‘Bağımsız Filistin Devleti kurulmalı’
Yayınlama: 29.11.2023
A+
A-

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un başkanlık ettiği toplantının ana gündemini de İsrail’in saldırıları altındaki Filistin oluşturdu. Toplantının açılışında TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile APA Genel Sekreteri, Kamboçya, Filistin, Rusya ve Özbekistan’dan katılımcılar birer konuşma yaptı.

APA’nın, İsrail’in Gazze şeridindeki hastane ve okullar da dahil vahşi saldırıları karşısında, İsrail işgalci rejiminin soykırıma varan eylemlerini durdurmaya yönelik girişimleri dile getirilen toplantıda Filistin Ulusal Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Faysal, uluslararası çağrıda bulundu.  Filistin sorununun çözülebilmesi için 3 temel meselenin uluslararası camia tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmesi ve sonuç alınmasının şart olduğunu da kaydeden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Bunlardan birincisi başkenti Kudüs olan tam manasıyla hür, egemen, toprak bütünlüğü sağlanmış olan Filistin Devleti kurulmadan, Orta Doğu’da barış olmayacak. İkincisi Mescid-i Aksa başta olmak üzere müslümanların ve hristiyanların kutsal mekanlarının korunması, uluslararası camia tarafından garanti altına alınmalıdır. Üçüncüsü ise yerleşimciler adı altında böyle şık bir tabirle ifade edilen Yahudi yerleşimcilerin, yani işgalcilerin, yani gaspçıların gasp ettikleri yerlerden bir an evvel çıkartılması ve oranın asıl sahipleri olan Filistinli kardeşlerimizin oraya yerleştirilmesi esastır. Bu 3 temel siyasi mesele çözümlenmeden, altını çizerek söylüyorum, Ortadoğu’da barış asla gerçekleşmeyecektir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.