Bakan Koca’dan uyarı: ‘Meme kanseri artık ilk sıraya yükseldi’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Meme kanseri, tüm kanserlerin yüzde 11.7’sini oluşturacak şekilde, artık ilk sıraya yükselmiş durumda” dedi.

Bakan Koca’dan uyarı: ‘Meme kanseri artık ilk sıraya yükseldi’
Yayınlama: 13.10.2023
A+
A-

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” nedeniyle bilgilendirme yapma gereği duyduğunu belirterek, “Kadınlarda en sık görülen, aynı zamanda en yüksek oranda ölüme yol açan meme kanseri, tüm kanserlerin yüzde 11.7’sini oluşturacak şekilde, artık ilk sıraya yükselmiş durumda. Meme kanseri, günümüzde Bakanlığımızca yürütülen tarama programları ile daha erken evrede teşhis edilebilmektedir” dedi. Tüm illerde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurularak kanser taramalarına başlandığını kaydeden Koca, bu tarama programlarına Sağlıklı Hayat Merkezleri’nin de dahil edildiğini, verilen hizmetlerin ücretsiz olduğunu belirtti.

Bakan Koca, “40-69 yaş arasındaki kadınlar, herhangi bir yakınmaları yoksa bile, her iki yılda bir ücretsiz mamografi taraması yaptırmalıdır. Bu mamografi taraması ücretsizdir” dedi. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.