Binali Yıldırım:”Adalar’a deniz ulaşımı ücretsiz olacak”

Binali Yıldırım:”Adalar’a deniz ulaşımı ücretsiz olacak”
Yayınlama: 28.02.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:29
A+
A-

AK Parti İstanbul Büşükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul’a dair projelerini tek tek açıklıyor.

Sonhaber.com’un haberine göre, Yıldırım’ın Adalar ilçesine ait projeleri de açıklandı. Açıklanan projelerde Adalar’a ücretsiz ulaşım, yeni bisiklet yolları, yeni meydanlar, atlı faytonlar yerine elektrikli faytonlar, Adalar-Bakırköy vapur hattı ve daha güvenilir trafik yer alıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul için hazırladığı projelerini tek tek açıklıyor. Açıklanan projelerin sonuncusu Adalar ilçesiyle ilgili oldu. Adalar konusunda açıklanan en dikkat çeken proje ise Adalar halkına deniz ulaşımının ücretsiz hale getirilmesi oldu.

İşte Yıldırım’ın açıklaması:

İstanbul’un tarihsel, kültürel ve coğrafi açıdan ayrılmaz bir parçası olan Adalar’ın en önemli sorunlarından birini faytonlar oluşturuyor. Coğrafi koşullar nedeniyle özel araç trafiğinin yasak olduğu ilçede, turistik amaçlı kullanılan faytonların oluşturduğu trafik ve bu faytonlarda kullanılan atların doğal olmayan ölüm oranlarının yüksekliği başta hayvanseverler olmak üzere pek çok Adalının tepkisini çekiyor. İlçede halihazırda 227’si Büyükada’da, 30’u Heybeliada’da ve 21’i Burgazada’da olmak üzere toplam 278 adet fayton bulunmaktadır. Yoğun fayton trafiği, fayton araçlarının ve atların bakımsızlığı ve işletme hataları, çevre kirliliği, faytoncular ile Ada sakinleri arasında gerilime yol açıyor ve giderek sosyal bir soruna dönüşüyor.

Adalar Belediyesi sınırları içinde ticari işletme unvanıyla fayton olarak kullanılan araçların bir kısmı elektrikli, çevreci ve güvenli araçlara dönüştürülecek. Bu yolla hem İstanbul’un gözbebeği Adalar’ın tarihsel ve doğal yapışıma zarar vermeyecek, çevreyi kirletmeyecek bir çağdaş ulaşım yöntemini ilçeye getirmiş ve yaygınlaştırmış olacağız hem de hayvan severlerin tepkisine yol açan atlara yönelik kötü muamele ve bakımsızlığın önüne geçmiş olacağız. Adalılar, yeni dönemde çok daha temiz, çevreci, tarihi ve kültürel yapıyı koruyan mekânsal özgünlüğe dikkat eden bir anlayışı iş başında görecekler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetiminde, sınırlı sayıda “Nostaljik Fayton” da ada sokaklarında olacak.

Bahar ve yaz mevsimlerinde günübirlik ziyaretçilerin özellikle hafta sonları yoğunluk ve artış gösterdiği Adalar’da bu dönemde bisiklet, fayton ve yaya trafiğinin adeta iç içe geçtiğini biliyoruz. Bu durum çok sayıda kazaya da neden oluyor. Hem adalı kardeşlerimiz, hemşerilerimizin esenlik içinde ilçelerinde dolaşabilmelerini sağlamak hem de turistik nedenlerle Adalar’a gelip bisiklete binen vatandaşlarımızı trafik yoğunluğunu arttırmadan daha güvenli ve ayrılmış bisiklet yollarına yönlendirmek için gerçekleştireceğimiz bisiklet yolları hayata geçecek.

İstanbullu denizin tadını çıkarsın, toplu taşımada denizi de kullansın, trafik rahatlasın diye, deniz ulaşımı ücretsiz olacak. Toplu taşımanın herhangi bir yerinde İstanbul Kart’la yapılacak deniz yolculuğu ücretsiz olacak. Bu vesileyle günlük deniz ulaşımını ilk etapta 750 bin, beş sene içerisindeyse 1 milyon yolcuya çıkartacağız. Böylece trafikten günlük 82 bin araç çekilmiş olacak.A

Optimize edilmiş yolcu motorlarıyla Adalar’a kesintisiz ulaşım gerçekleştirilecek. Her türlü hava ve deniz koşullarında kullanılabilecek küçük kapasiteli yolcu gemileriyle İstanbullulara hizmet edeceğiz. Mevcut 51 hattımıza 14 yeni hat ekleyeceğiz.

Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’da “Yemyeşil İstanbul” Projesi çerçevesinde Adaların en büyük ihtiyaç ve beklentilerinden olan, daha temiz, daha düzenli ve çağdaş kamusal kıyı şeritleri ile şehir meydanları düzenlemelerini gerçekleştireceğiz. Büyükada için bir başka projemiz sahil ve meydan düzenlemesidir. Büyükada meydanı ve çerçevesinde, içinde çocuk oyun alanı, festival, spor, sergi ve konser gibi etkinlikler için kullanılacak çok amaçlı meydan ile bağlantılı cadde ve sokakların düzenlenmesi gerçekleştirilecektir. Proje alanı: 14 bin 520 metrekare olacaktırH

Adalar ilçemizin en önemli yerleşim alanlarından birisi de Heybeliada. Heybeliada’da gerçekleştireceğimiz sahil ve meydan yenileme projelerinin içinde çocuk oyun alanı, hediyelik eşya satış yeri, sosyal toplanma alanları, meydan düzenlemesi, cadde-sokak düzenlemesi bulunan 11 bin 40 metrekarelik alanın ihya edilmesidir.

Kınalı sınırları içinde bütün adalı gençlerimizin kullanımına açık olacak biçimde 5 bin metrekarelik bir kamp alanı yapacağız.

Adalar halkına açık plaj haline getirilmesi projesidir. Soyunma kabinleri, can kurtaran gözetleme kulesi, kafeterya şeklinde fonksiyonlar bulunacaktır. Projelerden ilki Büyükada’nın Maden Mahallesinde yer alan aynı zamanda turistik bir çekim merkezi olan Aya Nikola’nın kıyı düzenlemesidir.

Adalar halkına açık plaj haline getirilmesi projesidir. Soyunma kabinleri, can kurtaran gözetleme kulesi, kafeterya şeklinde fonksiyonlar bulunacaktır. Projelerden ilki Büyükada’nın Maden Mahallesinde yer alan aynı zamanda turistik bir çekim merkezi olan Aya Nikola’nın kıyı düzenlemesidir.

Heybeliada’da halk plajı içerisinde ada sakinlerine hizmet edecek fonksiyonlar yer alacaktır.

yılı aşan tarihiyle Adalar ilçemizin en önemli kültür varlıklarından biri olan Tarihi Taş Mektep’i mevcut metruk halinden çıkarıp, aslına uygun biçimde yenileyecek ve bir sosyal tesis olarak bütün adalı hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Tarihi binanın zemin katı sosyal tesis üst katı ise müze olarak değerlendirilecek.

Tesislerden meydanlara, sahillerden parklara, yeşil ağ koridorlarından şehir teraslarına kadar, şehrin her noktasına sporu taşıyacağız. İstanbullunun hayatına yüzlerce yeni spor tesisinden 961 mahallenin de katılacağı mahalle liglerine kadar yüzlerce proje değecek. Büyükada’nın Maden Mahallesinde, toplam 4 bin 643 metrekarelik inşaat alanında gerçekleştireceğimiz spor kompleksiyle 150 kişilik tribün, 230 kişilik konferans salonu, basketbol sahası ve stüdyo ders salonunun bulunacağı yepyeni bir spor merkezini hayata geçireceğiz.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet