Bipolar bozukluk’a dikkat çekmek için albüm yaptılar

Bipolar bozukluk’a dikkat çekmek için albüm yaptılar
Yayınlama: 27.01.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:29
A+
A-

“3 deyince” adlı müzik grubu bipolar bozukluğa dikkat çekip, farkındalık yaratarak toplumun bilinçlenmesini, bozukluğa sahip bireylerin etiketlenme kaygısı taşımadan toplumda aktif olarak yer almasını sağlamayı amaçlayan “Bipoların Günlüğü” albümünü çıkardı.

Arpej Yapım etiketiyle yayınlanan “Bipoların Günlüğü” albümünde Minareden Atla, Avuç İçlerim, İçim Darlandı, Beni Affet, Önümden Çekilin, Kırılgan, Rap Rap, Bakırköy adlı 8 parça bulunuyor.  Albüm’de Mustafa Mahir Düştegör, Nefesli Çalgılar’da Kutluhan Akbaş, Gitar’da Onur Akova, Bas Gitar’da Ataç Keziban, Davul’da Mustafa Sanlı adlı sanatçılar yer alıyor.

BİPOLARIN GÜNLÜĞÜ

 2015 yılında Antalya’da kurulan grup “3 Deyince” çeşitli festivaller ve konserlerde sahne aldıktan sonra kendi albümlerini yapmak üzere stüdyo çalışmalarına başladı. Alternatif rock tarzıyla ön plana çıkan grup melankolik şarkılarıyla dinleyicisiyle buluşuyor. “Bipoların Günlüğü” ismin verdikleri albüm, sekiz farklı şarkıdan oluşmakta… Söz ve müzikleri Kutluhan Akbaş’a ait olan albümün Mix-Mastering’inde ise Alen Konakoğlu yer alıyor. Sınırları zorlayan rock soundunun dışında farklı enstrümanlarla zenginleştirilmiş albüme yaylılarda Gündem Yaylı Grubu, Trombon ve trompette Hasan Gözetlik, klarnette Ozan Tura eşlik ediyor. Dinleyicisine farklı duygular ve tınılar yaşatan “Bipoların Günlüğü” albümünün ilk klibi Devrin Usta yönetmenliğinde “Bakırköy” isimli şarkıya çekildi. Devrin Usta’nın yönetmenliği yaptığı  “Bakırköy” isimli şarkının videosu 24 Ocaktan beri klibiyle netd müzik’te yer alıyor. Şarkının söz ve müziği Kutluhan Akbaş’a ait.

Video klibi izlemek için aşağıdaki görsele tıklayınız.

DBİPOLAR BOZUKLUK NEDİR?

Bipolar bozukluk  iki ayrı hastalık dönemleriyle karakterize bir ruhsal bozukluktur. Bu hastalık dönemlerinden bir tanesinde taşkınlık, diğerinde ise depresyon bulunmaktadır. Taşkınlık dönemi duygu durumun çok yükseldiği, hastanın aşırı coşkulu olduğu dönemdir. Bu dönemde hastada abartılı önemli düşünceler veya ayağı yere basmayan projeler, kendini olduğundan çok daha yüksekte hissetme, büyüklük düşünceleri, düşüncelerin hastanın zihninde adeta yarışması, kendini aşırı enerjik hissetme, uyku gereksiniminde azalma, hatta uyku gereksinimini inkar etme, sonuçlarını düşünmeden heyecanlı veya eğlenceli faaliyetlere kalkışmak, çok fazla para harcama, aşırı hızlı araba kullanma görülen belirtilere örnektir. Diğer yandan depresyon dönemi ise yukarıda yazılan durumun tam tersidir. Depresyonda ise hastada mutsuzluk, karamsarlık, umutsuzluk, özgüvende azalma, değersizlik hissetme, abartılı suçluluk veya pişmanlık duyguları, eskiden zevk aldığı faaliyetlerden zevk alamama, iştahsızlık veya uykusuzluk gibi değişiklikler, ölüm ve intihar düşünceleri, bedeninde nedeni açıklanamayan ağrılar ortaya çıkabilir. Birbirlerine zıt gibi görünen bu iki hastalık dönemi yatışma ve alevlenmelerle seyreder. Hastalık dönemleri dışında ise hasta hemen tamamen normale döner.  Ortalama başlangıç yaşı 20–25 arasındadır. Bipolar bozukluk hastalığına dikkat çekmek için 30 Mart, tüm dünyada “Dünya Bipolar Günü” olarak kutlanıyor. En ünlü bipolar hastası Vincent Van Gogh’un doğum günü olan 30 Mart’ta bipolar bozukluk hastalığı için farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

“BAKIRKÖY” ŞARKI SÖZLERİ;

Kilitli kaldığım odalar / Kapılarında yoktu kollar / Ellerimi bağlayıp uyuttular/ Yerle bir oldum yardım edin

Güneşi görmeden geçer zaman / Kabullendim dedim, tamam / İyi misin diye sorunca babam / Değilim dedim mahvoluyorum

Kirliysen kirli kal / Benimle oynama / Üç kağıtçısın dünya

Binlerce sorun var / Beni oyalama / Ölüm var bak sonunda

Ay üstümde mi / Yarım aklım yerinde mi / Siz aldınız küçük kalbim / Atmaz artık

Güzel günlerimi / Bahçemdeki çiçeklerimi / Koparttınız kırmızı güllerim / Açmaz artık

Kirliysen kirli kal / Benimle oynama / Üç kağıtçısın dünya

Binlerce sorun var / Beni oyalama / Ölüm var bak sonunda

Haber: Erol Ünal

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet