Bisikletlerin yolu açık

Bisikletlerin yolu açık
Yayınlama: 16.03.2013
A+
A-

Bisikletlerin yolu açık

Bisikletlerin yolu açık


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bisiklet yollarını yaygınlaştırmak için belediyelere 1 milyon lira kaynak aktardı.
Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, Türkiye`nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşüm sürecinde ekolojik şehirleri artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olan kirleticilerin azaltılması amacıyla bisiklet yollarının yaygınlaştırılmasını istediklerini dile getiren Baş, bu çerçevede “81 İlde Bisiklet Yolu Projesi“nin hazırlandığını hatırlattı.

Baş, trafik ve bunun etkisiyle oluşan hava kirliliğinin önüne geçmek adına bisiklet yolu projesi hazırlayan belediyelere maddi ve teknik destek sağladıklarını anlattı.

-103 bisiklet yolu projesi ulaştı-

Bisiklet yollarıyla ilgili şu ana kadar 103 projenin ellerine ulaştığını bildiren Baş, şöyle konuştu:

“Bakanlık olarak, gelen projeleri değerlendiriyoruz ve uygun bulunanlara katkı sunuyoruz. İlk etapta Sakarya Belediyesi`ne 500 bin, Kocaeli Belediyesi`ne 440 bin lira destek verdik. Bisiklet yolu projelerini hayata geçirmeleri için belediyelere toplamda 1 milyon lira kaynak aktardık.“

Mehmet Baş, bisiklet kullanımının yaşam biçimi haline gelmesi için belediyelere maddi destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

-Maddi desteğin oranını nüfus belirliyor-

Bakanlık, trafiğin yoğun olduğu kesimlerde, yerleşim yeri merkeziyle bağlantılı yapılan bisiklet yolu planlamalarını öncelikli olarak değerlendiriyor. Sadece bisiklet yoluna ilişkin tespit edilen yapım maliyetinin belirli bir oranında finansal destekte bulunuluyor.

Nüfusu 3 binden fazla yerleşim alanlarının bisiklet yolu proje başvuruları destek kapsamında öncelikli olarak değerlendiriliyor. Maddi destek oranları nüfusa göre değişiyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.