BOJ faiz patikası beklentilerinde ayrışma

BOJ faiz patikası beklentilerinde ayrışma
Yayınlama: 20.03.2024
A+
A-

Bloomberg anketine katılan analistlerin medyan tahminine göre BOJ politika faizi bu yıl yüzde 0,1 seviyesinde yılı tamamlayacak. Ankette nihai faiz beklentisi ise yüzde 0,5’te oluştu. Bu tahmin, 2024’te başka faiz artışı yapılmayacağı anlamına gelse de BOJ’un faizleri oldukça yüksek seviyelere artıracağını bekleyen ekonomistler de var.

Sony Financial Group Ekonomisti Masaaki Kanno BOJ’un sıkılaşma döngüsünü yüzde 2’de bitireceğini öngörüyor. Itochu Research Institute Ekonomisti Atsushi Takeda ise yüzde 2,5’lik nihai faiz öngörüsü yaptı. BOJ’un şahin olacağını tahmin eden ekonomistler bankanın beklenen enflasyona göre oldukça düşük reel faizle hedefine ulaşamayacağını belirtiyor.

Şubat ayı enflasyonunun yüzde 2,9 gerçekleşmesi beklenirken BOJ’un sunduğu reel faiz -yüzde 2,8 seviyesinde bulunuyor. Piyasalar tarafından “güvercin bir faiz artışı” olarak yorumlanan BOJ kararı sonrası Japon yeni düşüşünü sürdürüyor. Para birimi, euroya karşı 2008’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Yen, dolara karşı bu yıl yüzde 7’nin üzerinde değer kaybetti.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.