Burgazada’nın önümüzdeki ay TSK’ya teslimatı hedefleniyor

Burgazada’nın önümüzdeki ay TSK’ya teslimatı hedefleniyor
Yayınlama: 30.08.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

Burgazada’nın MİLGEM projesi kapsamında önümüzdeki ay TSK’ya teslimatı hedefleniyor. Kınalıada’nın ise 2019 yılında Donanma’ya teslim edilmesi bekleniyor

Burgazada’nın önümüzdeki ay TSK’ya teslimatı hedefleniyor

 

Yerli savaş gemisi üretmek maksadıyla başlatılan MİLGEM Projesi’nin üçüncü korveti Burgazada’nın önümüzdeki ay TSK’ya teslimatı hedefleniyor.

Selçuk Böke ANKARA
Savunma sanayiinin öncü projeleri arasında yer alan MİLGEM Projesi kapsamında geliştirilen 3’üncü gemi Burgazada Korvetinin önümüzdeki ay Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi bekleniyor. Dört gemiden oluşan MİLGEM projesinin 3’üncü gemisi Burgazada 2016 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle denize indirilmişti.

İLK YERLİ HARP GEMİSİ
Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli projelerinden biri olan Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi MİLGEM Projesinde gemi inşa ve donatımında kullanılan malzeme, cihaz ve sistemlerde azami oranda yerli sanayi imkânları ile karşılandı. MİLGEM, Türkiye’de ilk defa günümüz teknolojisine uygun, yüksek standartlara sahip bir su üstü harp gemisinin tasarım ve entegrasyonu yerli sanayinin desteği ile millî imkânlar kullanıldı.

2 BİN 400 TON AĞIRLIĞINDA
MİLGEM, muhtemel savaş durumunda, düşmana daha çok yaklaşabiliyor ve radarda daha geç tespit ediliyor. Boyu yaklaşık 100 metre olan üçüncü savaş gemisi Burgazada’nın genişliği yaklaşık 15 metre. 2 bin 400 ton ağırlığındaki geminin, 6 bin 450 kilometrelik menzili bulunuyor. Burgazada’da kullanılan mühimmatlar arasında ise 8 x Harpoon Blok 2 SSM BB, 1×76 mm, OtoMelara, Makineli tüfek platformu, 21 gözenekli RAM PDSM bulunuyor.

KINALIADA DA YOLDA
MİLGEM Projesi kapsamında geliştirilen 3’üncü gemi Burgazada Korvetinin 27 Eylül’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi beklenirken, projenin ilk iki gemisi Heybeliada ve Büyükada hâlihazırda Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hizmetinde bulunuyor. Projenin 4’üncü gemisi Kınalıada ise geçtiğimiz yıl temmuz ayında denize indirilirken, donatım faaliyetlerine devam eden geminin 2019 yılında Donanma’ya teslim edilmesi bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.