Büyükada’daki CIA soruşturması Metin Topuz dosyasıyla birleşti

Büyükada’daki CIA soruşturması Metin Topuz dosyasıyla birleşti
Yayınlama: 27.10.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:34
A+
A-

FETÖ’cü polislerle görüştüğü için gözaltına alınan Metin Topuz ve Büyükada Splendid Palas’daki toplantıda bulunan Henri Barkey’in dava dosyaları birleştirildi.

Büyükada'daki CIA soruşturması Metin Topuz dosyasıyla birleşti

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan personeli Metin Topuz’un da bulunduğu dosya, CIA eski ajanı Henri Barkey’in de katıldığı Büyükada Splendid Palas’daki toplantısının soruşturmasıyla birleştirildi.

BAŞSAVCILIK 3 DOSYAYI BİRLEŞTİRDİ

Başsavcılık, 17/25 Aralık soruşturmasına, Gezi ve darbe girişimlerinin yanı sıra 15-16 Temmuz 2016’da Büyükada’da yapılan CIA toplantısını da dahil etti.

15 Temmuz’da kalkışılan darbe girişimi sırasında yapılan Büyükada toplantısı, 17- 25 Aralık kumpasında FETÖ’cü polislere talimatları verenlerin araştırıldığı soruşturmayla ortak yürütülecek.

Aralarında eski CIA ajanı Henri Barkey’in de bulunduğu çoğu yabancı 17 kişi, Büyükada’daki Splandid Palas’da toplantı yapmış, işadamı Doğan Kasadolu tarafından toplantıya katılanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Toplantıya katılan isimlerden biri de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Şaban Kardaş’tı. Geçmişte FETÖ’ye bağlı Zaman gazetesinde yazıları çıkan, Kara Harp Okulu’nda dersler veren Kardaş’ın, her iki soruşturmanın birleştirilmesi nedeniyle hakkında gözaltına alındığı öğrenildi.

OSMAN KAVALA ŞÜPHELİ LİSTESİNDE

Geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Doç. Şaban Kardaş’ın bu kapsamda gözaltına alındığı öğrenilirken, ABD Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz ve işadamı Osman Kavala da aynı dosyada şüpheli.

Eski CIA ajanı Henri Barkey, 17 Temmuz’da ayrılmadan önce otel görevlilerine üzerinde ‘Pensilvanya’ yazan bir çan bıraktığı ortaya çıkmıştı.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet