Büyükada’daki dolandırıcılık iddiası davasında 10 yıl hapis istemi!

Büyükada’daki dolandırıcılık iddiası davasında 10 yıl hapis istemi!
Yayınlama: 27.03.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:33
A+
A-

Büyükada’da Yordan Ptolemeos Vizantiyadis’in iki dairesini alabilmek için banknot büyüklüğünde kesilmiş gazete parçalarıyla dolandırdığı iddia edilen  Ahmet Yıldız ‘ın 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Büyükada'daki dolandırıcılık iddiası davasında 10 yıl hapis istemi!

Anadolu 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ahmet Yıldız katılmazken şikayetçi Yordan Ptolemeos Vizantiyadis ve taraf avukatları katıldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ahmet Yıldız’ın uzun yıllardır tanıdığı ve algılama yeteneğinin zayıf olduğunu bildiği Yordan Ptolemeos Vizantiyadis’in taşınmazlarını ele geçirebilmek amacıyla kağıt banknot boyutunda kesilmiş gazete ve dergi parçalarını paketleyerek sanki içinde 300 bin lira varmış gibi kapalı şekilde müştekiye emanet bırakıp, karşılığında güvence olması için yine müştekinin algı zayıflığından yararlanarak senet aldığı, bu senedi de icraya koyarak evlerin satışını gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Salih Erol esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.  Cumhuriyet Savcısı Erol mütalaasında, şunları kaydetti:

“Her ne kadar sanığın savunmasında zaman zaman müştekinin kendisinden borç para istediği ve bu parayı da kendisine borç olarak verdiğini beyan etmiş ise de müştekinin mal varlığı ve mevcut ekonomik durumu itibariyle sanıktan borç isteyecek durumda olmadığı, sanığın herhangi bir mal varlığı bulunmadığı gibi müştekiye borç olarak verdiğini iddia ettiği paranın kaynağı hakkında inandırıcı bir açıklama yapamadığı, aralarındaki iş ilişkisi de dikkate alındığında bu denli yüksek bir meblağın sanık tarafından müştekiye borç olarak verilmesinin hayatın olağan akışına uygun olmadığını, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesince düzenlenen heyet raporunda göre şizofreni tanısı konulan müştekinin ayırt etme gücünden yoksun olduğu belirtilmiştir.”

Yordan Ptolemeos Vizantiyadis’in algılama yeteneğinin zayıflığından faydalanarak kendisinden senet aldığı ve bu senede dayanarak icra kanalıyla müştekiye ait evlerin satışını gerçekleştirmek suretiyle üzerine atılı “kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle dolandırıcılık” suçunu işlediği belirten savcı Erol, sanık Ahmet Yıldız’ın 3 yıldan 10 yıla kadar cezalandırılmasını talep etti.

Sanık Yıldız’ın avukatı Serkan Albayrak ise mütalaaya karşı savunma yapabilmek için ek süre talep etti. Mahkeme heyeti, sanık avukatına mütalaaya karşı savunma yapabilmesi için bir daha ki celseye kadar süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

OLAY NASIL GELİŞTİ

Yordan Ptolemeos Vizantiyadis uzun zamandır  Büyükada’da yaşıyor. Yalnız yaşayan Vizantiyadis’in aynı binada iki dairesi var. Dairelerden birinde kendisi oturuyor,  diğerinin kirası ile de geçimini sağlıyor. A Yıldız (36) ise 15 yıldır Büyükada çalışıyor. Yıldız, adada tamir, onarım ve bahçe işleri yapıyor. Yıldız ile Vizantiyadis ise en az 10 yıldır tanışıyor. Yıldız başka kişilerin olduğu gibi Vizantiyadis’in de bahçe işlerini ve bina tamir-onarım işlerini yapıyor. Tanık ifadelerine göre de, ikili arasında yakın bir ilişki de söz konusu. Vizantiyadis, A.Yıldız’ı oğlu gibi koruyor zaman zaman evine davet ederek birlikte yemek yedikleri belirtiliyor.

 Vizantiyadis’in yarım asırdır yaşadığı evin icradan satılmasına neden olan olay ise 2015 yılı Aralık ayı ortasında yaşandı. Anılan süreçte A.Yıldız, Vizantiyadis’in evine geldi. Yıldız, Vizantiyadis’e İzmir’e gideceğiniz, kendisine bir paket teslim etmek istediğini söyledi. Yıldız, poşet içinde bulunan ve bantla sarılı paketin içinde 300 bin TL olduğunu, Vizantiyadis’e güvendiği için İzmir’den dönene kadar kendisine emanet bırakmak istediğini söyledi.

Vizantiyadis, aklına olumsuz herhangi bir şey gelmediği için, paketi aldı evde güvenli bir yere koydu. A.Yıldız, paketi Vizantiyadis’e verdikten sonra, paketteki paraya karşılık, güvence olsun diye, 300 bin liralık bir senet imzaladı. Vizantiyadis, olumsuz bir durum yaşanır endişesi taşımadan senedi imzaladı. A.Yıldız, evden ayrıldıktan 10 gün sonra Vizantiyadis’i ev telefonundan aradı. Vizantiyadis’e İzmir’de olduğunu söyleyen Yıldız, 10 bin TL paraya ihtiyacı olduğunu, emanet bıraktığı paketten 10 bin TL çıkartarak hesabına havale etmesini rica etti. Vizantiyadis de bunu kabul etti.

Paketi açan Vizantiyadis ilk şoku o an yaşadı. Pakette para değil, banknot boyutunda kesilmiş gazete kağıtları ve dergi yaprakları çıktı. Vizantiyadis bunu Yıldız’a bildirdi. Yıldız ise “Bir yanlışlık olmuş” diyerek konuyu önemsememesi söyledi. A.Yıldız bir süre sonra tekrar Vizantiyadis’in evine gitti. Vizantiyadis, kendisine emanet bırakılan paketi Yıldız’a verdi. Yıldız ise Vizantiyadis’in gözleri önünde paketteki gazete parçalarını sobaya attı.

Vizantiyadis, Yıldız’a’ye teslim ettiği senedin kötü bir amaçla kullanılacağını düşünmediği için senedi önemsemedi. Ancak senet A.Yıldız tarafından 23 Aralık 2015 günü Adalar İcra Müdürlüğünde icraya konuldu. Ödeme emri yazısı 24 Aralık günü, Vizantiyadis’in evde olmadığı gün evine gönderildi. Vizantiyadis’in kapısına bilgi kağıdı bırakıldı; ödeme emri de muhtarlığa teslim edildi. Hiçbir şeyden haberi olmaya Vizantiyadis’in itiraz etmemesi üzerine icra takibi kesinleşti. Vizantiyadis’in oturduğu ev, icra ihalesine giren B.S.Ç.’ye satıldı. Vizantiyadis’in kiradaki evi de A.Yıldız’a kaldı. Satış işlemleri kesinleşince Vizantiyadis’e evi tahliye etmesi için tebligat çıkarıldı Bu yazı da muhtarlığa bırakıldı ve kesinleşti.

Vizantiyadis evden çıkarılmak üzereyken, durum dönemin Adalar Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Kurt’a bildirdi. Savcılık hemen işlem başlattı; tanıkların ifadeleri alındı. Tanıklar, Vizantiyadis’in kendi halinde yaşayan yaşlı biri olduğunu, A.Yıldız’a 300 bin TL borcu olmasının imkânsız olduğunu belirtti.

A.Yıldız ise savcıya verdiği ifadede Vizantiyadis’in iddialarının gerçek dışı olduğunu öne sürdü. Yıldız Vizantiyadis’e borç para verdiğini borcun ödenmemesi nedeni ile icra takibine geçildiğini söyledi. Yıldız şüpheli olarak ifadesi alındıktan sonra tutuklandı. Savcılık, davaya konu senet için el koyma kararı, icradan satılan evlerin üzerine ise ‘satılamaz’ şerhi koydurdu. Vizantiyadis için alınan hastane raporunda ise ‘Borçlanma ehliyetinin olmadığı’, 1968 tarihli bir hastane raporunda da Vizantiyadis’e şizofreni tanısı konulduğu anlaşıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.