Büyükada’daki film gibi dolandırıcılığın yargılanmasına devam edildi

Büyükada’daki film gibi dolandırıcılığın yargılanmasına devam edildi
Yayınlama: 06.12.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:34
A+
A-

78 yaşındaki Yordan Ptolemeos Vizantiyadis’i, iki dairesini alabilmek için banknot büyüklüğünde kesilmiş gazete parçalarıyla dolandırdığı iddiası ile yargılanan  Ahmet Yıldız’ın 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Büyükada’daki film gibi dolandırıcılığın yargılanmasına devam edildi

Büyükada’da uzun yıllardır tanıdığı 78 yaşındaki Yordan Ptolemeos Vizantiyadis’in 2 dairesini alabilmek için banknot büyüklüğünde kesilmiş gazete parçaları koyduğu poşeti, içinde 300 bin lira olduğunu öne sürerek emanet edip karşılığında aldığı senedi icraya koyarak dairelerin satışını gerçekleştirdiği iddia edilen Ahmet Yıldız’ın “kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle dolandırıcılık” suçundan yargılanmasına devam edildi.

Anadolu 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ahmet Yıldız ile şikayetçi Yordan Ptolemeos Vizantiyadis ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada beyanda bulunan şikayetçi Vizantiyadis, sanığı yaklaşık 10 yıldır tanıdığını belirterek, “Bizim tamirat, tadilat işlerimizi yapmaktaydı. Ben Büyükada’da yaşıyorum. Sanık daha önce şehir dışına gideceği zaman paraları güvendiği için bana bırakıyordu. Döndüğünde ise benden alıyordu. Olay öncesinde yine evime geldi. İzmir’e gideceğini bu nedenle bana para bırakacağını söyledi. Karşıma oturarak bir deste parayı sayarak poşete koydu. İçerisinde 300 bin lira olduğunu söyleyerek bana teslim etti.” dedi.

Sanığın yanında senet getirdiğini ve imzalamasını istediğini anlatan Vizantiyadis, “Ben ne olur ne olmaz diye senedi imzaladım. Poşeti sakladım. İçine bakmadım. 3-4 gün sonra beni aradı ve ‘bıraktığım paradan 10 bin lira al banka yoluyla havale yap İzmir’e gönder’ dedi. Poşetimi açtığımda içerisinde banknot şeklinde kesilmiş mecmua, gazete kağıtları olduğunu gördüm.” ifadelerini kullandı.

Vizantiyadis, 3 gün sonra yanına gelen sanığa poşeti gösterdiğini, sanığında içine baktıktan sonra poşeti sobaya attığını ve kendisini mahkemeye vereceğini söylediğini belirterek, “Daha sonra senedi icraya koymuş. Oturduğum bina satılığa çıkmış. Bankadaki parama da el konuldu. Şikayetçiyim” diye konuştu.

OLAY NASIL GELİŞTİ

Yordan Ptolemeos Vizantiyadis uzun zamandır  Büyükada’da yaşıyor. Yalnız yaşayan Vizantiyadis’in aynı binada iki dairesi var. Dairelerden birinde kendisi oturuyor,  diğerinin kirası ile de geçimini sağlıyor. A Yıldız (36) ise 15 yıldır Büyükada çalışıyor. Yıldız, adada tamir, onarım ve bahçe işleri yapıyor. Yıldız ile Vizantiyadis ise en az 10 yıldır tanışıyor. Yıldız başka kişilerin olduğu gibi Vizantiyadis’in de bahçe işlerini ve bina tamir-onarım işlerini yapıyor. Tanık ifadelerine göre de, ikili arasında yakın bir ilişki de söz konusu. Vizantiyadis, A.Yıldız’ı oğlu gibi koruyor zaman zaman evine davet ederek birlikte yemek yedikleri belirtiliyor.

 Vizantiyadis’in yarım asırdır yaşadığı evin icradan satılmasına neden olan olay ise 2015 yılı Aralık ayı ortasında yaşandı. Anılan süreçte A.Yıldız, Vizantiyadis’in evine geldi. Yıldız, Vizantiyadis’e İzmir’e gideceğiniz, kendisine bir paket teslim etmek istediğini söyledi. Yıldız, poşet içinde bulunan ve bantla sarılı paketin içinde 300 bin TL olduğunu, Vizantiyadis’e güvendiği için İzmir’den dönene kadar kendisine emanet bırakmak istediğini söyledi.

Vizantiyadis, aklına olumsuz herhangi bir şey gelmediği için, paketi aldı evde güvenli bir yere koydu. A.Yıldız, paketi Vizantiyadis’e verdikten sonra, paketteki paraya karşılık, güvence olsun diye, 300 bin liralık bir senet imzaladı. Vizantiyadis, olumsuz bir durum yaşanır endişesi taşımadan senedi imzaladı. A.Yıldız, evden ayrıldıktan 10 gün sonra Vizantiyadis’i ev telefonundan aradı. Vizantiyadis’e İzmir’de olduğunu söyleyen Yıldız, 10 bin TL paraya ihtiyacı olduğunu, emanet bıraktığı paketten 10 bin TL çıkartarak hesabına havale etmesini rica etti. Vizantiyadis de bunu kabul etti.

Paketi açan Vizantiyadis ilk şoku o an yaşadı. Pakette para değil, banknot boyutunda kesilmiş gazete kağıtları ve dergi yaprakları çıktı. Vizantiyadis bunu Yıldız’a bildirdi. Yıldız ise “Bir yanlışlık olmuş” diyerek konuyu önemsememesi söyledi. A.Yıldız bir süre sonra tekrar Vizantiyadis’in evine gitti. Vizantiyadis, kendisine emanet bırakılan paketi Yıldız’a verdi. Yıldız ise Vizantiyadis’in gözleri önünde paketteki gazete parçalarını sobaya attı.

Vizantiyadis, Yıldız’a’ye teslim ettiği senedin kötü bir amaçla kullanılacağını düşünmediği için senedi önemsemedi. Ancak senet A.Yıldız tarafından 23 Aralık 2015 günü Adalar İcra Müdürlüğünde icraya konuldu. Ödeme emri yazısı 24 Aralık günü, Vizantiyadis’in evde olmadığı gün evine gönderildi. Vizantiyadis’in kapısına bilgi kağıdı bırakıldı; ödeme emri de muhtarlığa teslim edildi. Hiçbir şeyden haberi olmaya Vizantiyadis’in itiraz etmemesi üzerine icra takibi kesinleşti. Vizantiyadis’in oturduğu ev, icra ihalesine giren B.S.Ç.’ye satıldı. Vizantiyadis’in kiradaki evi de A.Yıldız’a kaldı. Satış işlemleri kesinleşince Vizantiyadis’e evi tahliye etmesi için tebligat çıkarıldı Bu yazı da muhtarlığa bırakıldı ve kesinleşti.

Adalar Cumhuriyet Eski Başsavcısı Ahmet Kurt olaya el koydu

Vizantiyadis evden çıkarılmak üzereyken, durum Adalar Cumhuriyet Eski Başsavcısı Ahmet Kurt’a bildirdi. Savcılık hemen işlem başlattı; tanıkların ifadeleri alındı. Tanıklar, Vizantiyadis’in kendi halinde yaşayan yaşlı biri olduğunu, A.Yıldız’a 300 bin TL borcu olmasının imkânsız olduğunu belirtti.

A.Yıldız ise savcıya verdiği ifadede Vizantiyadis’in iddialarının gerçek dışı olduğunu öne sürdü. Yıldız Vizantiyadis’e borç para verdiğini borcun ödenmemesi nedeni ile icra takibine geçildiğini söyledi. Yıldız şüpheli olarak ifadesi alındıktan sonra tutuklandı. Savcılık, davaya konu senet için el koyma kararı, icradan satılan evlerin üzerine ise ‘satılamaz’ şerhi koydurdu. Vizantiyadis için alınan hastane raporunda ise ‘Borçlanma ehliyetinin olmadığı’, 1968 tarihli bir hastane raporunda da Vizantiyadis’e şizofreni tanısı konulduğu anlaşıldı.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.