CHP Genel Başkanı Özgür Özel: “Cumhurbaşkanı’nın Aile Yakınlarının İsrail ile Ticareti Sürüyor”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: “Cumhurbaşkanı’nın Aile Yakınlarının İsrail ile Ticareti Sürüyor”
Yayınlama: 23.03.2024
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Konak iftar programında yaptığı konuşmada, “Türkiye’de maalesef Cumhurbaşkanı’nın ailesinin yakınlarının, akrabalarının, iş adamlarının İsrail ile ticaretleri sürmekte, hatta İsrail’e gübre gibi patlayıcı yapımında kullanılabilen emtianın dahi ihracatı yapılmakta. İsrail ile bütün ülkeler ticareti yavaşlatmışken bunu fırsat bilip İsrail ile ticareti artırmaktalar” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, İzmir Konak’ta iftar programında konuştu. Özel, “Konak’ımızın güzel insanları. Bu akşam Ramazan’ın böyle bir güzel akşamında oruçlarınızı bizlerle birlikte açtığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah tuttuğunuz oruçları kabul etsin, Ramazanınız mübarek olsun” dedi.

“DAHA GÜZEL GÜNLERİ YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Özel, “Bugün aramızda Konak’ımızın Belediye Başkanı sayın Abdül Batur var. Bu dönemki adayımız Nilüfer Hanım var. Milletvekillerimiz, genel başkan yardımcılarımız var. Buca adayımız Görkem Bey burada. Buca, Konak ilçe başkanlarımız eşlik ediyorlar. Böyle bir akşamda sizlerle birlikte olduğumuz, soframızı paylaştığımız için çok mutluyuz. Bundan sonraki süreçte de hem tasada hem kıvançta birlikte olmak, iyi günü kötü günü paylaşmak, hep birlikte bu güzel şehrin daha güzel günlerini yaşamak istiyoruz” ifadesini kullandı. Özel, şunları kaydetti:

“İSRAİL’İN BAŞLATTIĞI DEVLET TERÖRÜ DURMALI”

“Ramazan oruç tutulan bir ay. Ama sadece sahurla, iftar arasında aç kalınan, su içilmeyen bir ibadetten ibaret değil. O midenin orucu. Ağzın, kulağın zihnin ve kalbin orucu var. Ağzın orucu kötü laf söylememek, yalan konuşmamak, kulağın orucu kötü sözleri duymamak, zihnin orucu kötü düşünmemek, kalbin orucu da dünyanın neresinde bir kalbi kırık varsa, mağdur varsa, mazlum varsa onlara sahip çıkmakla olur. Bunu söylediğimizde Filistin’deki mezalimi hatırlamadan olmaz. Aylar öncesinde Hamas örgütünün İsrail’e yaptığı saldırılara cevaben İsrail’in başlattığı devlet terörü devam ediyor. Gerek dünyadaki 140 siyasi akrabamıza, başbakanlar, cumhurbaşkanları var, gerekse başkan yardımcısı olduğum Sosyalist Enternasyonel’in üyelerine Filistin’deki zulmün sona ermesi için inisiyatif almalarını, hep birlikte barışı savunmamız gerektiğini ifade ettim.”

“İSRAİL İLE TİCARETİ DURDUR”

“Elbette Filistin’de bir şey yapılacaksa, Türkiye tarafından yapılacaksa bu sadece mikrofonu ele alıp kınamakla olmaz. Bir şey yapılacaksa İsrail’e bir yaptırım uygulamakla olur. En basitinden İsrail ile yapılan ticareti durdurmakla olur. Afrika ülkelerinin dahi İsrail’e gelen gemilere karasularını kullandırtmamasından dolayı 20 günlük rotaların 40 günlere çıktığı süreçte Türkiye’de maalesef Cumhurbaşkanı’nın ailesinin yakınlarının, akrabalarının, iş adamlarının İsrail ile ticaretleri sürmekte, hatta İsrail’e gübre gibi patlayıcı yapımında kullanılabilen emtianın dahi ihracatı yapılmakta. İsrail ile bütün ülkeler ticareti yavaşlatmışken bunu fırsat bilip İsrail ile ticareti artırmaktalar. Tüm çağrımız Türkiye’deki herkesin önemli çağrısı, Filistin’de zulmün durması için ticaretin durmasına yönelik talebi bir kez daha dile getiriyoruz. Siyaset olsun diye değil. Siyaseti otobüsün üzerinde Buca’da meydanda yaptık. Emeklinin, öğrencinin, köylünün, esnafını konuştuk. Öğrencilerin ümitlerini kaybetmesini… Her 4 gençten 3’ünün umutsuzlukla ülkeyi terk etmek istemesini, bavullarını zihinlerinde toplamasını elbette konuşuyoruz ama bugün bu iftar sofrasından hepsinden ayrı olarak çağrımız Filistin’deki zulmün durdurulmasıdır.”

“HER TÜRLÜ İNSANİ İHTİYAÇ KARŞILANACAK”

“Vatandaşımız büyük ekonomik sıkıntılar çekerken devletin varlığını, birliğini, gücünü göstereceği nokta gerçek anlamda en zor durumda olan toplum kesimi olan emeklilerine sahip çıkmakla olur. Banka promosyonlarının Nisan’dan önce ödenmesiyle, özel bankalara promosyonu verilmesi ile ilgili talimat vermekle değil devletin gerçekten emekli maaşlarında hak edilen zammı yapmasıyla olur. Yoksullara sahip çıkmakla olur. Bundan sonraki süreçte belediye başkanımız yoksul aileler için yapılan sosyal yardımları artırarak devam edecekler. Gerek yakacak, gerek et, kıyma için gerek her türlü insani ihtiyacın karşılanmasında yapılacak olan sosyal yardım projelerini artırarak sürdüreceğiz. Bu konuda belediye başkanlarımıza güveniyoruz.”

“YARINLARA UMUTLA BAKABİLMEK”

“Ben Ramazan’da tuttuğunuz oruçların, ettiğiniz duaların kabul olmasını hep birlikte bayrama ulaşmamızı ama bayramın bayram gibi kutlanabilmesi için ülkemizde 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketi gibi felaketlerin bir daha yaşanmamasını ümit ederek, komşusu açken tok yatanın bizden olmadığını söyleyen peygamber efendimizin bu öğüdü hepimizin bilhassa kamu yöneticilerinin tutmasını ümit ederek, bayrama kavuştuğumuzda tüm çocukların yüzünün gülebildiği, ailelerinin yarınlara umutla bakabildiği günlere ümit ederek bir kez daha Ramazanınızı kutluyorum. Bayramınızı şimdiden kutluyorum. Ve hepinizi 31 Mart’ta sandık başına giderek ülkenin, şehrin yönetimi ile ilgili hem vatandaşlık görevinizi yapmanızı hem de bir itirazınız varsa sesinizi siyasete duyurabileceğiniz tek mecra olan oy kabinlerinde varsa talebiniz bunların hepsini hayata geçirmenizi sizlerden istirham ediyorum. Böyle güzel bir günde sofranızı paylaştığınız, gönlünüzü açtığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, sevgiler, saygılar sunuyorum. Sağ olun, var olun.”

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.