CHP Genel Başkanı Özgür Özel Edremit’te: “Ahmet Akın Geldiği…

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Edremit’te: “Ahmet Akın Geldiği…
Yayınlama: 26.03.2024
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Edremit’te yaptığı konuşmada, “Ahmet Akın geldiğinde körfezdeki atık su sorununu, arıtma sorununu, eksik arıtma sistemleri sorununu, enerjiden kaynaklı sorunların tamamını hızla halledecek. Hava kirliliğinde Balıkesir Türkiye altıncısı. Hava kirliliğine bağlı ölümlerde Türkiye beşincisi. Su kirliliğinde Türkiye altıncısı. Bir belediye ki en önemli iki işlevini terk etmiş durumdadır. Bu noktada Balıkesir hak ettiği bir belediyeciliğe Ahmet Akın ile birlikte hızla ulaşacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Balıkesir Edremit’te halk buluşmasına katıldı. Özel, burada yaptığı konuşmada “Kuvayi Milliye’nin başkenti, milli mücadelenin başkenti, alnı açık, başı dik, yüreğinde vatan, millet, bayrak ve Atatürk sevgisi olan güzel Edremitliler. Hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada aslında bir hikayenin yarım kalmayacağını, bu şarkının öyle yarım kalmayacağını, 5 yıl önce Edremit ve Balıkesir’de yaşanan büyük bir hayal kırıklığının şimdi bir büyük mutluluğa, bir büyük zafere dönüşmesi için elbirliği yapmaya, gönül birliği yapmaya, gönül gönüle burada kucaklaşmaya, dosta güven, dost olmayana kaygı vermeye, Balıkesir ile Türkiye’ye bir mesaj vermeye geldik. Hepiniz hoş geldiniz” diye konuştu.

“BALIKESİR RANT VE KİBİR BELEDİYECİLİĞİNDEN BIKTI”

“Balıkesir benim komşu kentim, çok sevdiğim insanların, çok değer verdiğim arkadaşlarımın memleketi” diyen Özel, “Siyaseten çok kıymetli yoldaşlarımın ve çok değer verdiğim muhteşem insanların memleketi. İyi ki buradasınız. İyi ki birlikteyiz. Sizleri seviyoruz, sizlere güveniyoruz. Bundan 5 yıl önce Balıkesir Büyükşehir Belediye seçiminde adayımız Ahmet Akın’dı. Allah var ya hepimiz biliyoruz, Ahmet Akın adım adım büyükşehir belediye başkanlığına gidiyordu. Sonra ittifak siyaseti gereğince Balıkesir’i istediler. Her yer olur da Balıkesir olmaz. Ama inanılmaz bir ısrar vardı. Dediler ki Balıkesir olmazsa ittifak olmaz. Herkes döndü, Ahmet Akın’ın yüzüne baktı. Ahmet Akın gırtlağı düğümlendi, gözü yaşlandı, partim içinse, ülkem içinse yaparım bu fedakarlığı dedi. Oradaydım ben. Hepimiz oradaydık. İYİ Partiye Balıkesir Büyükşehir bırakıldı. Israrla isteyen kişi İsmail Ok’tu. Ellerimizle Balıkesir Büyükşehir’i, Balıkesir’deki artık rant ve kibirli belediyecilikten bıkmış bu şehri aldığımız seçimi ellerimizle biz İsmail Ok’a verdik. İsmail Ok da aldı, hepimizin gözünün önünde AKP’ye verdi. Sonra gitti kendisi de AKP’ye geçti. Şimdi de ödüllendirildi. AKP’den milletvekili oldu” ifadelerini kullandı. Özel, şunları söyledi:

“AHMET AKIN SEÇİMLERİ ÖNDE GÖTÜRÜYOR”

“O günlerde CHP olarak üzerimize ne düşüyorsa yaptık. Biz yaptık, milletvekillerimiz yaptı, örgütümüz yaptı, belediye başkan adaylarımız yaptı, siz fazlasıyla yaptınız. 5 yıl geçti. 5 yıl boyunca hep şu konuşuldu. Bizim size borcumuz var. Bilhassa Ahmet Akın’a ve Balıkesir’e borcumuz var. Bu süreçte çok istedik ki bu borç Ankara’daki bir ittifakla, bir işbirliği ile Balıkesir’deki bu tarihi hesabı hep birlikte halledelim. Biz Ankara’da halledemedik, olmadı. Ama Ahmet’e o zaman söyledim. Kardeşim dedim. Bu Ankara’da olmaz ama Balıkesir’de, merkezde, Körfez’de, yukarılarda o insanlar öyle insanlar ki, öyle güzel insanlar ki, öyle vicdanlı insanlar ki Ankara’da belki olmaz ama Balıkesir’de sandığın başında vicdan ittifakı olacak kardeşim, bunu göreceksin dedim. Niye buradayım, şunun için buradayım. Seçimlere 5 gün var. Anketler yapılıyor. Anketlere göre Ahmet Akın kardeşimiz, seçimleri önde götürüyor. Ancak birkaç puan farkla önde olmak bize rahat uyku uyutmaz. Halen daha Ahmet önde, arkasında mevcut başkan ama geçmişte birlikte olduğumuz dostlarımızdan halen başka partilere oy verenler var. Hem vallahi, hem billahi Pazar akşamı görülecek o başka partilere verilen oyun sonucu seçim kazanmak değil ama Allah muhafaza bize seçim kaybettirebilir. Onun için buradan açık açık konuşmaya geldik. Çok net. Geçmişte birlikte olduğumuz, güneş gözlü gönlünde güneş olan iyi insanlar. Geçmiş ittifak ortaklarımız. Balıkesir’i AKP yönetmesin diyen herkes. Eğer başka bir partiye oy verirseniz, Balıkesir’i AKP kazanır. Ama CHP’ye oy verirseniz, Balıkesir’i hep birlikte kazanırız, siz de kazanırsınız. Ben Balıkesir’in sosyal demokratlarından, milliyetçi demokratlarından, muhafazakar demokratlarından, Balıkesir’de yaşayan herkesten dürüst bir belediyecilik için, çalışkan bir belediyecilik için, cana yakın, halkın içinde gezen, birikmiş bütün sorunları çözmek için gün sayan, o günden bugüne de 5 yıl boyunca yaptıklarıyla, projeleriyle, bugün göreve son derece hazır, son derece motive ve insan ilişkileriyle de gerçek bir belediye başkanını, Ahmet Akın kardeşimi Edremit’e emanet etmeye geldim.”

“10 NUMARA BAŞKAN”

“Hakikaten diyorsunuz ya 10 numara şehre 10 numara başkan. Gerçekten 10 numara şehirdir Balıkesir ve 10 numara başkanı hak ediyor. Balıkesir’de o kadar çok birikmiş sorunlar var ki. En önemlisine en son değineceğim ama Balıkesir Ahmet Akın’ın uzmanlık alanına giren birçok sorunla boğuşuyor. Başta arıtmalar, enerji sorunundan dolayı varsa çalışmıyor, körfez kirleniyor, yazın salgın hastalık riski oluyor. Gündüz denize giren çocuklar akşam kusma ve bulantı ile hastanelere gidiyor. Bu körfeze çok yanlış bir şey yapılıyor. Ahmet Akın’ın bu konudaki bütün projeleri hazır. Sizlerle de paylaşıyor. Finansmanını halletti. Ahmet Akın geldiğinde körfezdeki atık su sorununu, arıtma sorununu, eksik arıtma sistemleri sorununu, enerjiden kaynaklı bertaraf sorunlarının tamamını hızla halledecek. Hava kirliliğinde Balıkesir Türkiye altıncısı. Hava kirliliğine bağlı ölümlerde Türkiye beşincisi. Su kirliliğinde Türkiye altıncısı. Bir belediye ki en önemli iki işlevini terk etmiş durumdadır. Bu noktada Balıkesir hak ettiği bir belediyeciliğe Ahmet Akın ile birlikte hızla ulaşacak. Ulaşım ile ilgili sorunlar ve diğer temel belediyecilik meselelerini teker teker çözecek ama bir vaadini çok önemsiyorum. Bu konuda o yarışmadan sadece Balıkesir değil bütün Türkiye karlı çıkacak. Ahmet Akın diyor ki Balıkesirliler en temiz suyu Marmara Bölgesinde en ucuza kullanacaklar diyor. Hadi bakalım görelim.”

“DÜNYANIN EN KALABALIK KOROSU”

“Balıkesir’in en önemli sorunlarından bir tanesi de yöneticinin Ahmet Akın gibi herkese yakın, cana yakın biri olmak yerine kibirli, küstah ve son derece tehditkar birisi olması. Dün Balıkesir’deki iş adamlarına, sanayi ve ticaret odasının üyelerine, yöneticilerine tehditler savurmuş. Demiş ki cumaya kadar mühlet veriyorum, tutumunuzu değiştirmezseniz, beni desteklemezseniz, bu şehrin bir hesabı var, pazartesi hesap sorarım. Ben Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı, Balıkesir işgal ordularına teslim olmamış bir şehirdir. Balıkesir ne kabadayılar, ne ucuz kabadayılar görmüştür. Ama bu Balıkesir ne Ahmet, ne Edremit, ne Balıkesir senin gibi kaybetmenin telaşındaki birinin tehditlerine pabuç bırakmaz. Bu millet pazartesiye bırakmayacak, Pazar günü senin alnını karışlayacak. Pazar günü. Türkiye’nin dört bir yanında günde 4-5 miting yapıyoruz. İlk başladığımızda en büyük sorun sahipleri, emekliler. Türkiye’deki oranla 83 milyonda 16 milyon kişi, meydanda da yüzde 20 vardı. Ama en büyük acıyı onlar çekiyordu. Onlara dedim ki emekliler gelin bizimle birlikte olun. Sesimize ses olun. Sesimize kulak verin. Sesinizi çıkarın hakkınızı söke söke alalım dedim. O gün bugün emekliler meydanlara akıyor. Şimdi bayrakları değil sadece elleri kaldırarak kameralar görsün. Emekliler bir el kaldırsın. Bakın kaç para maaş alıyorsunuz, bu dünyanın en kalabalık korosu. Dünyanın en acıklı şarkısını söylüyor. En mağdur korosu, en acıklı şarkısını söylüyor ve 10 bin lira diyor. Türkiye’de Tayyip Erdoğan geldiğinde, AKP geldiğinde en düşük emekli maaşı 1,5 asgari ücretti. Yani en düşük emekli maaşı 1,5 asgari ücret kuralı hiç değişmeseydi, sizinle uğraşmasa, hiç ilişmeseydi size bugün 1,5 emekli maaşı 26 bin lira olacaktı. Ama bugün 0,6. Yani normalde 26 bin lira olan hakkınız 10 bin liraya düşmüş. Basit bir karşılaştırma. Bütün hesaplar şaşar altın hesabı şaşmaz. En düşük emekli maaşı AKP ilk geldiğinde 8 çeyrek altın alıyordu. Şimdi 10 bin lira 2,5 çeyrek altın almıyor. Yani 5,5 çeyrek altın AKP iktidarında biz emekliye TÜİK’e göre, enflasyona göre zam vereceğiz dediklerinden ve TÜİK emeklinin hakkına girdikten beri her gün kaybede kaybede buraya geldi. TÜİK ne demek, Tayyip’i üzmeyen istatistik kurumu demek. Tayyip’i üzmüyor ama emeklileri üzüyor. Emeklileri perişan ediyor.”

“PAZAR GÜNÜ SANDIK BAŞINA”

“Bundan 6 yıl önce bayramlardaki ikramiye bin liraydı, az dedik. Biz demiştik ki 2015’te kim demişti, hatırlayalım bir alkış yollayalım. Kemal Kılıçdaroğlu demişti. 2015’te biz söz verdik, yapamazsın dediler. 1 Kasım olduğunda biz de vereceğiz dediler. 2015’te ikramiyeyi vermeyi söz verdiler ancak 2018’e kadar 3 Ramazan, 3 Kurban sizin hakkınızı yediler. 6 kere vermediler. Sonra bin lira verdiler. O beğenmediğimiz, itiraz ettiğimiz bin lira, 2018’de 24 kilo kıyma alıyordu, şimdi 4 Nisan’da vereceği 3 bin lira 6 kilo kıyma alıyor. Yani son 6 yılda sadece bayram ikramiyesinden 18 kilo kıyma çalınmış durumda. Bayram günü kurulacak sofradan, dolabınızdan, evladınızın, torununuzun kursağından 18 kilo kıymayı sadece bayram ikramiyesi ile çalmış durumdalar. Şimdi şunu düşünmek lazım. Bir kilo kıyma için sabahın 4’ünde kuyruğa geçiyor insanlar. Bunu İstanbul ve Ankara yapıyor, Aydın’da Özlem Çerçioğlu, topuklu efe. Tanıyor musunuz? Seviyor musunuz? Kendi yetiştiriyor. Kendi kestiriyor. Belediyenin halk kasaplarını açıyor, yarı fiyatına et veriyorlar. Ankara’da, Aydın, İstanbul’da 1 kilo et için metrelerce kuyruk oluyor. Şimdi kim kime bir kilo bedava kıyma veriyor ama sizin bayram ikramiyenizden 18 kilo kıyma kayıp. O yüzden şunu söyleyeyim. Edremit’teki bütün emeklilere. Bir çeyrek altın kaybetseniz. Kaybettiğiniz çeyrek altını bütün Edremit’te aramaz mısınız? Şimdi bir emekli değil her emekli. Bir çeyrek altın değil 5,5 çeyrek altın. Bir sefer değil her ay kaybediyor. Nerede kaybettik? Biz bunu bir seçim sandığında kaybettik. Nerede arayacağız, Pazar günü sandık başında arayacağız. Ben 1,5 ay önce emeklileri davet ettiğimde emekliler Özgür Efendi sizi kışkırtıyor diyordu. Diyordu ki ülke yüzde 4,5 büyüdü, herkesin keyfi yerinde. Sonra diğer liderler de konuştu. Köşe yazarları yazdı, gazeteler bastı. Televizyonlar yayınladı. Artık herkes emeklinin sesini duydu. Ne oldu şimdi, önce bir çalışma yapacağım dedi. Grup başkanvekilleri cumartesi günü Ankara’yı bekleyin dedi, olmadı Pazar İstanbul mitingini izleyin dediler, şimdi çıkmaz ayın son perşembesine ertelediler. Beşli çeteye para var. Saray müteahhidine, yandaşa para var. Uçan saraya, yüzen saraya, kışlık saraya, yazlık saraya para var. 1500 odalı sarayda 5 maaşlı yandaşlara para var, emekliye gelince para yok. Emekliler mademki para yok, 31 Mart’ta AKP’ye oy yok. Hep beraber sesimizi duyuracak mıyız? Emekliye acımayana sandıkta acıyacak mıyız? Hesabı soracak mıyız? Siz böyle yaparsanız, işte o zaman gerisini onlar düşünsün.”

“ÇİFTÇİYE BİLE MAZOT 44 TL”

“Onlar emeklileri küçük görüyorlar, hakir görüyorlar. Yukarıdan bakıyorlar. O küçücük şeyler ömürleri çalışma ile geçmiş birer karıncalar. Karıncalar birlikte olursa, yan yana durursa, peş peşe yürürse, küçük küçük karıncaların yapamayacağı iş, taşıyamayacağı yük, kazanamayacağı savaş yoktur. Ben ömrü çalışmakla geçmiş kahraman karıncalara diyorum ki sizi ezdirmeyiz, karıncanın kardeşi var, o da CHP’dir. Sadece emekliler değil elbette, alnının terini toprağa damlatan, oradan bereket fışkırtan, o bereketle çoluğunun, çocuğunun rızkını çıkaran, zeytinciler, çiftçiler var burada. 19 lira oldu mazot, 4 liradan geçen sene perişan olduğunuzu, düşüreceğim dedi, mazotu 44 lira yaptı. Yata, kotraya, gemiye, gezinti teknesine, ÖTV’siz veriyor, size 44 liraya mazot veriyor. Destekleme hakkınızı yüzde 1 hakkınız, 260 milyar, 80’nini veriyor, 170’ini yandaşlara dağıtıyor. Zeytine, tane zeytine pirim diyoruz, sesimizi duymuyor. Suriye’den gelen ucuz zeytinyağları ile piyasayı bozuyor. Kötü yıllarda fiyat yükseliyor ama üretici hiçbir zaman mutlu olmuyor. Biz çiftçi olsun, işçi olsun, emekçi, emekli olsun. Siftahsız esnaf olsun, ayın sonunu getiremeyen herkesin yayındayız, bundan sonra da hep birlikte olmaya devam edeceğiz.”

“ÇİFTÇİNİN GÜNDEMİNİ UNUTMAYACAĞIZ”

“31 Mart seçimleri sadece yerel seçimler değil. 31 Mart seçimlerinde hep beraber şurada vardı, göster abi. Gençlere gelecek vermeyen sarı kartı alır diyor. Emekliler için de AKP’ye geçmişte oy vermiş kim varsa, eminde sonunda ekonomiyi bu hale getirene, tencereyi boş bıraktırana, çevre ve yeşili katledene, gençlere gelecek vermeyene sarı kartı göstermenin günü 31 Mart’ta sandığın başıdır. Hepinizi sandığa bekliyoruz. Atanamayan öğretmenler var. Onları Tayyip bey atamıyor. Kusuru sırtlarına vuruyor, atanamayan öğretmenler. Staj mağdurları var. Çıraklık yapmış, staj yapmış. Sigorta başlangıç tarihi o gün kabul edilememiş. Onların sesini duyurmaya devam edeceğiz. Bugün burada bir grup kahraman var. Ayvalık’tan gelmişler. Emekli astsubaylar. Kafalarında bereleri ile. Ömürlerini vermişler bu orduya. Yürekten alkışlıyoruz onları. Emekli astsubayların inanılmaz sorunları var. Şimdi burada kim var, Umut Akdoğan var. Önceki il başkanınız Serkan Sarı, Ensar Aytekin var. Şimdi Umut bey, Serkan bey emekli astsubayların sorunlarının araştırılması için bir araştırma önergesini hazırlıyoruz. Meclis açılır açılmaz ilk hafta Meclis gündemine getiriyoruz. Hangi sorunları ve dertleri varsa, Meclis kürsüsünde dile getiriyoruz, gerekirse oylatıyoruz, sonuç alırsak alıyoruz, almazsak bütün emekli astsubaylarla bir koca miting yapıyoruz. Bakın buralarda, meydanlarda birlikteyiz. 1 Nisan’dan sonra yerel seçim gündemi geçecek ama emeklinin gündemi, astsubayın gündemi, atanamayan öğretmenin gündemi, staj mağdurunun gündemi, çiftçinin gündemini asla unutturmayacağız. Meydanlara alıştık, hep beraber meydanlarda olacağız, hakkımızı söke söke alacağız.”

“CUMHUR İTTİFAKI EMEKLİLERİN SİMİT SATMASINI İSTİYOR”

“Şimdi bir yandan da emeklilerle ilgili son bir şeyi söyleyeyim. Sonra biraz yerel seçimle kapanışı yapalım. Aksaray MHP milletvekili, Cumhur İttifakının milletvekili demiş ki eskiden emekliler ek iş yapardı, simit satardı. Her şeyi devletten beklemesinler, simit satsınlar demiş. Çalıştılar, bu millet için didindiler, astsubaylar ölümü göze aldılar. Öğretmenler tebeşir tozu yuta yuta astım oldular. İş kazaları, iş cinayetleri, meslek hastalıkları bu emeklilerin şimdi rahat etme zamanındayız. Almanya, emeklisi Hans’ı yolluyor Edremit’e en güzel tatili yapıyor. Hasan amcaya MHP’liler simit satsın diyor. Emekliler bekleyin, o MHP’li milletvekiline de size hakkınızı vermeyen, AKP’ye de 31 Mart’ta 16 milyon emekli Hanya’yı da gösterecek Konya’yı da. Tabi Edremit’te Mehmet Ertaş başkanımız uzun yıllar belediyede çalıştı, Meclis’te çalıştı. Başkanvekilliği yaptı, uzun yıllar görev yaptı. Çok kıymetli bir esnaf abimiz. Mehmet Ertaş herkesin gönlünde yer kurmuş bir abimiz. Ahmet Akın ile birlikte çok önemli bir görev, Edremit’i ayağa kaldırmaya, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile omuz omuza çalışmaya talip. Mehmet Ertaş’ı seviyor musunuz? Biz de seviyoruz, ona güveniyoruz. Sağ olsun, var olsun. Biraz önce sizleri selamladı, şu anda Edremit’in adayı. Kendisi yeniden aday olmadı. Ama CHP’nin nasıl bir parti olduğunu, yani aday gösterilince CHP’liyim, gösterilmedim başka partideyim demediğini, var gücü ile partisi için çalıştığını, Mehmet Ertaş Başkanımın arkasında durduğunu hep beraber gördük. Gerçek partili için Hasan Başkanıma teşekkür ediyorum. Adayımızın elini Hasan Aslan ile kaldırıyoruz. Hasan Başkanım partililiğin gereğini yapmıştır. Gerçek CHP’li böyle olur. Sağ olsun, var olsun.”

“BALIKESİR’DE YÜZLER GÜLSÜN”

“Şimdi Ahmet Akın, cana yakın. Geldi buraya. Bakın Edremit, 2019’da kalan yarım şarkıyı tamamlamaya, o güzel hikayeyi tamamına erdirmeye, Ahmet Akın’ı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı yapmaya hazır mıyız? Sizden ricamız kararsız vardır, hasta vardır. Yorgun vardır. Küskün vardır. Sandığa varmaya niyeti yoktur. Onları Ahmet bilemez, siz bilirsiniz. Yorgunu, küskünü, hastayı bulup koluna girip sandığa götürmeye hazır mıyız? Bu seçimi alıyor muyuz? Bu seçimi kazanın, Ahmet Akın’ın bir acı kahvesini içmeye hep birlikte gidelim. Diyorlar ki bir oy Ahmet’e bir oy Mehmet’e. Karşımızda daha dün iş adamlarını tehdit eden korku ittifakının adayı var. Biz umudun adayıyız. Biz umut ittifakıyız. Biz güzel sözün, biz hizmetin, biz yüzleri güldürmenin adayıyız. Karşımızda Hüda-Par ile kol kola girmiş. MHP ile her geçen gün biraz daha tehdit eden, biraz daha insanların huzurunu kaçıran korku ittifakına karşı biz Türkiye ittifakıyız. Türkiye ittifakı sadece sosyal demokratlardan değil Türkiye ittifakı milliyetçi demokratlardan, haram ve yalandan bıkmış muhafazakar demokratlardan. Kürt’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i ile bu milleti oluşturan herkesten oluşur. Türkiye ittifakı milli takım gol atınca ayağa kalkan herkestir. Türkiye ittifakı filenin sultanları şampiyon olunca gözyaşı döken herkestir. Türkiye ittifakı gücünü milletinden, renklerini ay yıldızlı şanlı bayrağımızdan alır. Kırmızı, beyaz. En büyük Türkiye. Mehmet Başkan kazanacak, Mehmet Ertaş kazanacak Edremit kazanacak. Ahmet Akın kazanacak, Balıkesir kazanacak. Türkiye ittifakı kazanacak, Türkiye kazanacak. Ben Balıkesir’deki herkesi artık bu yönetim değişsin, yüzler gülsün, elimizden tutsun, yüzümüzü güldürsün diyen herkesi bir başka partiye değil. Başka partiye oy verilirse AKP kazanır. CHP’ye oy verilirse Ahmet kazanır. Ahmet kazanınca herkes kazanır.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.