CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yerel Yönetimlerdeki Yol Haritasını Hürriyet’e Anlattı: Önce Parti Den…

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yerel Yönetimlerdeki Yol Haritasını Hürriyet’e Anlattı: Önce Parti Den…
Yayınlama: 04.04.2024
A+
A-

Turan YILMAZ/ANKARA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, birinci parti çıktığı yerel seçimlerde sayısını arttırdığı belediyelerini bir daha kaybetmemek için de kolları şimdiden sıvadı.

Özel, yerel yönetimlerdeki yol haritasını Hürriyete şöyle anlattı: Büyükşehirler başta olmak üzere CHP’li belediyelerde uygulanan ve başarılı sonuç alınan projeler diğer belediyelere de aktarılacak. Kreş, yurt, kent lokantası gibi özellikle sosyal projelerin bütün belediyelerde ortaklaştırılması sağlanacak. Bunlara uygulamanın yanı sıra mimari standartlar da getirilecek. Bu uygulamayla deneyim ve imkânları daha fazla olan başkanların küçük belediyelere, özellikle de yeni seçilen başkanların belediyelerine deneyim paylaşımının yanı sıra araç gereç desteğinde bulunması da sağlanacak.

TEK TİP ORTAK KART

Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde uygulanan belediye kartları konusunda da önemli bir adım atılacak. “Ankarakart, İstanbulkart, İzmirimkart” uygulamalarına CHP’li bütün belediyelerde ortak kullanılabilecek tek tip standart getirilecek. Bu kartlara ortak bir ad verilmesi de planlanıyor. Vatandaş, CHP’li herhangi bir belediyeden aldığı kartı CHP’li istediği belediyede kullanabilecek.

HUKUKİ YARDIM

Genel merkezde oluşturulacak merkez bünyesinde Sayıştay kökenlilerin de aralarında yer alacağı uzman denetçiler de görevlendirilecek. Bu uzman denetçiler, hem yeni kazanılan belediyelerde bugüne kadar yapılan işlemlerde herhangi bir usulsüz işlem olup olmadığının denetimini yapacak hem de partili belediyelerin düzenli denetimini gerçekleştirecek. Devletten önce denetimi partinin kendisinin yapmasını amaçlayan bu uygulama ile özellikle yeni seçilen deneyimsiz başkanlar ile küçük belediyelerin ileride sıkıntı yaratabilecek durumlarla karşılaşmalarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu denetçiler ayrıca, herhangi bir şekilde devletin yaptığı teftişte sıkıntı yaşayan belediyelere hukuki yardım da verecek.

PERFORMANS KARNESİ

Belediye başkanlarının performansları da düzenli olarak yapılacak memnuniyet anketleriyle ölçülecek. Bu memnuniyet anketlerinin sonuçlarına göre başkanlara yine düzenli olarak karne notu verilecek. Bu karnelere göre başkanlardan varsa vatandaşta memnuniyetsizlik yaratan uygulamaların düzeltilmesi istenecek. Bu performans ölçümleri, başkanların yeniden aday olup olamayacaklarında da etkili olacak. Belediyelerle ilgili bu çalışmalar çok yakından takip edilecek. Büyükerşen’in yönetiminde kurulması planlanan yerel yönetimler üniversitesiyle de partinin kendi yerel yöneticileri yetiştirilecek.

İLK TEBRİK ‘EFSANE VALİ’NİN MHP’Lİ OĞLUNA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel seçimin ardından açtığı ilk kutlama telefonlarını ve ilk projelerini Hürriyete anlattı. Özel ilk telefonu “süper vali” olarak ünlenen merhum Recep Yazıcıoğlu’nun MHP’den Tokat Belediye Başkanı seçilen oğlu Mehmet Kemal Yazıcıoğlu’na açtı, ardından en genç belediye başkanı 22 yaşındaki Zeynep Çelik’i kutladı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hürriyete, Vali Yazıcıoğlu’nun çok takdir ettiği bir devlet adamı olduğunu belirterek, “Genel vali algısının dışındaydı, oğlunun aday olduğunu öğrenince de ilgimi çekmişti” dedi. “Seçim kampanyamız sırasında da hatta ‘bizim orada adayımız var, kendi adayımızın kazanmasını isterim ama o kazanırsa da tebrik etmek için ararım’ demiştim” diyen Özel, seçimde kazandığını öğrenince de kendisini aradığını söyledi. Özel, oğul Yazıcıoğlu ile seçimin ertesi gününün sabahındaki telefon görüşmesini de şöyle aktardı:

KAHVENİZİ İÇMEYE UĞRARIM

“Sabah aradım, çok şaşırdı. Ben babanızı çok severdim, çok iyi bir devlet adamıydı, hayatını kaybettiğinde de çok üzülmüştüm, göz ucuyla da sizi takip ediyordum, seçilmenize sevindim tebrik ederim’ dedim. ‘Tokat’a geldiğimde kahvenizi içmeye uğrarım’ da dedim, o da, ‘Tokat’ta bir şey olursa her zaman beklerim’ dedi.”

ZEYNEP’İ DE ARADI

Özel, ikinci kutlama telefonunu da Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım beldesinde seçimi bağımsa olarak kazanarak Türkiye’nin en genç belediye başkanı olan 22 yaşındaki Zeynep Çelik’e açtığını söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.