CHP’de arabulucular iç barış için çalışıyor

Parti kulislerine yansıyan iddiaya göre bazı aktörler Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve İBB başkanı İmamoğlu’nu buluşturmak istiyor. Kulislerde bu görüşmenin “genel başkanlık” için olmayacağı, PM için bir uzlaşı arayışı olacağı ifade ediliyor.

CHP’de arabulucular iç barış için çalışıyor
Yayınlama: 24.10.2023
A+
A-

MEHTAP GÖKDEMİR ANKARA- CHP’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu için arabulucular kolları sıvadı. CHP kulislerinde, yürütülen mekik diplomasisinde, “Genel Başkan ile Ekrem Bey yan yana gelsin, konuşsun” denildiği belirtiliyor. İmamoğlu’na yakın bir kaynak da “Ekrem Başkan, Genel Başkan çağırırsa gider” dedi.

CHP’de 4-5 Kasım tarihlerinde yapılacak kurultayda genel başkanlık yarışı Özgür Özel ve Kılıçdaroğlu arasında geçecek. Kurultayda 1368 delege oy kullanacak. Kurultayın ilk günü genel başkanlık ikinci günü ise Parti Meclisi üyeleri (60 asıl ve 15 yedek) ve Yüksek Disiplin Kurulu Başkan ve üyeleri (15 asıl ve 8 yedek) için seçim olacak.

‘En sert PM seçimi’

Parti kulislerinde son günlerde İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’nun yan yana gelmesi için bazı çevrelerin devreye girdiği ve bir mekik diplomasisi yürütüldüğü konuşuluyor. Parti kulislerine yansıyan iddiaya göre bazı aktörler Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nu buluşturmak ve görüştürmek istiyor. Kulislerde bu görüşmenin “genel başkanlık” için olmayacağı, PM için uzlaşı arayışı olacağı ifade ediliyor.

Partili kaynak da “Bu saatten sonra kimse adaylığı çekmez. Asıl kavga PM’de olacak. PM’de ortak bir anahtar liste için uzlaşı aranabilir. CHP tarihinin en sert PM seçimi olacak. 60 kişilik PM’de 30 artı 1 için yani çoğunluğu sağlamak için mücadele edilecek. Bu seçim aslında belediye başkan adaylarını kim belirleyecek kavgası. Çünkü kurultaydan sonra oluşacak yeni PM’de belediye başkan adayları belirlenecek” dedi.

‘Her şey olur’

Partili kurmay da Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun görüşmesini isteyenler olduğunu belirterek, “Öyle bir şey olsa iyi olur diyen arkadaşlar var. Siyasette her şey olur. Siyasette hiçbir şey imkânsız değil. Olursa bence güzel de olur. Eğer böyle bir görüşme olursa, ‘Kemal Bey seçime kadar devam etsin. Yerel seçime Kemal Bey’le gidelim. İstanbul’u bize bırakın. Parti Meclisi’ni beraber yapalım’ denilebilir. Böyle anlaşmalar çıkabilir” dedi.

İmamoğlu’na yakın kaynak da kendilerinin dışında böyle bir girişim olduğunu belirterek, “Ekrem Başkan, çağrılırsa gider Genel Başkana yani” yorumunu yaptı.

Kılıçdaroğlu’na yakın kaynaklar, “aday olmayacak” iddialarına ilişkin de “Kemal Bey adaylıktan çekilmez. Sıfır ihtimal. Bu tamamen dezenformasyon. Çekiliyor diyenler iyi niyetli değil, algı yaratmaya çalışıyorlar. Kesinlikle aday olacak. Genel Başkan kurultayı alacak” dedi.

İmamoğlu’nun İstanbul için talepleri

Parti kulislerinde İmamoğlu’nun İstanbul’da ilçe belediye başkan adayları için talebi olacağı, bazı isimlere karşı çıkacağı ve bu isimlerle seçimin kazanılamayacağını ifade edeceği iddia ediliyor. Genel Merkez’e yakın kaynak da “İmamoğlu, İstanbul’un ilçelerini belirlemek isteyebilir. Ancak hiçbir lider İstanbul’un tüm ilçelerini birine bırakamaz, kendisi de yapamaz. Kemal Bey de hepsini ‘ben yapacağım’ diyemez” dedi. Parti kulislerine göre Kılıçdaroğlu, İstanbul’da ilçe belediye başkan adayları için İmamoğlu’nun, İl Başkanı ve ilçe başkanlarının da görüşlerini alacak. Adaylara yönelik kamuoyu araştırmaları ve mevcut belediyeler için de memnuniyet anketi yapılacağı, örgüt içi yoklamaların ve bazı yerlerde önseçimin olabileceği belirtiliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.