Cinsiyet eşitliğini destekleyen CEO’lardan biri de Cem Açık oldu

Cinsiyet eşitliğini destekleyen CEO’lardan biri de Cem Açık oldu
Yayınlama: 16.12.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:25
A+
A-

Cinsiyet eşitliğine Pfizer Türkiye Genel Müdürü Cem Açık’tan tam destek

Cinsiyet Dengeli İş Yaşamına Liderlik eden PWN İstanbul, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar Manifestosu’nu oluşturdu ve Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi’ni hayata geçirdi. Pfizer Türkiye Genel Müdürü Cem Açık da bu harekete destek veren eşitlik elçilerinden biri oldu.

Pfizer, küresel ölçekte uyguladığı “Çeşitlilikle zengin, kapsayıcılıkla bütün” anlayışı doğrultusunda şirket içerisinde cinsiyet çeşitliliği, jenerasyon çeşitliliği, engelli istihdamı, kapsayıcı kültür ve iş-yaşam entegrasyonunu geliştirmek üzere yakın zamanda Mozaik inisiyatifini hayata geçirmişti. Pfizer Türkiye, bu kurumsal kültür anlayışıyla örtüşen PWN İstanbul ile Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi’nde buluştu.

Eşitlik elçisi CEO’lar cinsiyet eşitliğine dikkat çekiyor
Toplum ve iş yaşamında eşitlik için Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar Manifestosu’nu imzalayan CEO’lar, yöneticileri oldukları şirketlerinde ve tüm kamuoyunda bu konuda farkındalık yaratmak için bir söz veriyorlar. Manifesto da CEO’lar için bu doğrultuda bir rehber niteliğinde.
‘Departmanlarda ve ekiplerde cinsiyet eşitliği sağlıyor muyum?’,  ‘Kurumumda kadın liderliğini destekliyor muyum?’, ‘İş yerinde cinsiyet eşitliği için sorumluluk alıyor muyum?’, ‘Maaş ve yan haklarda cinsiyet eşitliğine dikkat ediyor muyum?’ gibi soruları CEO’ların kendilerine sormalarını isteyen manifesto, yöneticilerden bu sorular altında birçok başlığın şirkette ve toplumda takipçisi olmalarını istiyor.

Pfizer Türkiye’den cinsiyet dengeli iş yaşamı için aksiyon planı
Kurumsal yaşamda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ilerleme kaydetmek ve ivme kazanmak amacıyla başlatılan PWN İstanbul Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi’ne dahil olan Pfizer Türkiye Genel Müdürü Cem Açık hareketle ilgili şunları söyledi: “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar arasına katılmış olmak beni daha iyi bir insan, yönetici ve baba olma yönünde geliştirecek. Hep inandığım değerlerin bu kadar güzel ve açık şekilde yazılmasından mutluluk duydum. Manifestonun, içimizdeki ‘Neleri daha iyi yapabiliriz?’ sorusunu çok doğru şekilde ortaya koyduğuna inanıyorum. Bu manifestoyu sadece imzalamakla değil, yaşatmakla da sorumluyuz. Kadınlarımızın ve erkeklerimizin eşitliğini öne çıkaracak, bizi daha ileri götürecek kararlar alacağımızı düşünüyorum.”

Cinsiyet dengeli bir iş yaşamının önemine değinen Cem Açık, sözlerine şöyle devam etti: “Pfizer Türkiye’de cinsiyet dengeli iş yaşamı için oldukça geniş bir aksiyon planımız bulunuyor. Eşitlik kavramı kurumumuzun odağında. Bu konuda gönüllülerden oluşan bir takımımız var. Global bazda oluşturulmuş ‘eşitlik ve aidiyet’ kültürünü temsil eden bu takım ile aksiyon planları çıkarıyoruz, eğitimler veriyoruz. Eğitmenler yetiştirip bu eğitmenlerle bölgelerimizde eğitimler vererek tüm Pfizer çalışanlarında farkındalık yaratıyoruz. Onlara, bu farkındalığı uygulamaya geçirmeleri için tüyolar veriyoruz. Yıllık yetenek değerlendirme toplantılarında, işe alım ve terfi süreçlerimizde de bu objektifliğimizi gözetiyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet