Çocuklarda gereksiz antibiyotik alarmı!

18-24 Kasım “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” kapsamında bilgilendirmede bulunan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği İlaç Alerjileri Çalışma Grubu üyesi Doç. Dr. Hakan Güvenir, ilaç alerjilerinin nedenlerine bakıldığında çocuklarda antibiyotik alerjisinin ilk sırada geldiğini söyledi.

Çocuklarda gereksiz antibiyotik alarmı!
Yayınlama: 24.11.2023
A+
A-

Güvenir, gereksiz antibiyotik kullanımının alerjinin yanı sıra  ‘antibiyotik direncini’ de artırdığına dikkati çekti. Antibiyotiğin kullanımı sırasında döküntü, kaşıntı, tansiyon düşmesi, gibi semptomları olan hastaların alerji uzmanlarına görünmesi gerektiğinin altını çizen Güvenir, gereksiz, yetersiz veya geniş spektrumlu antibiyotik kullanımının vücutta antibiyotik direnci geliştirdiği uyarısında bulundu.

Ateşi düşürmez

Doç. Dr. Hakan Güvenir, antibiyotik direncinin önüne geçmek için yapılabilecekleri şöyle sıraladı: 

■ Antibiyotikler yalnızca bakteriler için etkilidir, virüslere bağlı grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları tedavi etmezler. 

■ Antibiyotikler ateşi düşürmezler. Sadece uygun dozda ve sürede kullanıldığında, enfeksiyonu ortadan kaldırdıkları için ateş düşer. 

■ Hekiminiz antibiyotiğe ihtiyacınız olmadığını söylerse, talep etmeyin. 

■ Daha önce antibiyotik kullandığınız hastalığa benzer bir hastalığa yakalansanız bile, bu kez antibiyotik kullanmanız. gerekmeyebilir. Hekiminize danışın. 

■ Antibiyotik kullanmanız gerektiğinde, önerilen dozda ve süre kullanın. 

Soğuk havalarda ani kalp ölümüne dikkat

Havaların sağumasıyla birlikte spor yapan kişilerde görülen ani kalp ölümleri konusunda uzmanlar uyarıda bulundu. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Prof.Dr. Mustafa Yıldız, spor yaparken hava şartlarına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Özellikle genç sporcularda ani kalp ölümü nedenlerinin başında halk arasında kalp kasında kalınlaşma olarak bilinen hipertrofik kardiyomiyopati, aort kapak darlığı, mitral kapak prolapsusu gibi nedenler gelmektedir. Spor yapılan bölgenin, aşırı sıcak, soğuk, nemli, rakımı gibi özellikleri dikkate alınmalıdır. Spora katılım öncesi kardiyak değerlendirme taramasının mutlaka yapılması gerekir.”

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.