Çok yüksek riskli iller arasında bulunan kentlerde harekete geçildi

Çok yüksek riskli iller arasında bulunan kentlerde harekete geçildi
Yayınlama: 04.03.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:19
A+
A-

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı koronavirüs risk haritasında çok yüksek riskli iller arasında bulunan kentlerde harekete geçildi.

Amasya’da Valilik öncülüğünde seferberlik başlatılarak, vakaların azaltılması için vatandaşlardan 14 gün gönüllü evde kalmaları istendi. Konya Valisi Vahdettin Özkan ise virüsün yayılmasında ev içi temasların ve akraba ziyaretlerinin önemli bir etken olduğunu belirterek ev ziyaretlerini erteleme çağrısı yaptı. Osmaniye, Giresun ve Zonguldak’ta da vatandaşlardan koronavirüsle mücadelede destekleri için çağrıda bulunuldu.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, haftalık 100 bin nüfusa karşılık gelen Kovid-19 vaka sayısı 110,5 olarak belirlenen Amasya, Türkiye haritasında kırmızıyla işaretli çok yüksek riskli iller arasında yer aldı.

Vali Mustafa Masatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il genelinde tedbirleri artırarak kentte seferberlik başlattıklarını söyledi.

Dezenfeksiyon çalışmaları ve denetimlerin günaşırı devam ettiğini anlatan Masatlı, şöyle konuştu:
“Dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüsle mücadele devam ediyor. Bizler de bu mücadelede birinci yılı doldurduk. Başta vatandaşlarımız ve kamu çalışanlarımız olmak üzere tüm insanlarımız elinden geldiği kadar gayret gösterdi ancak zaman içinde koronavirüsün mutasyona uğramasıyla başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere vakalarımızda artışlar oldu. Kentimizin Karadeniz güzergahında olması, geçiş noktasında bulunması hasebiyle mutasyonlu virüs ilimize de sıçradı.”

Masatlı, yayılımı azaltmak amacıyla çalışmalarını artırarak sürdürdüklerini vurguladı.

Vatandaşlardan maske, mesafe ve temizlik kurallarına harfiyen uymasını isteyen Masatlı, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızdan zorunlu olmadıkça öncellikle kırmızı renkte olan illerimize seyahat etmemelerini rica ediyoruz. Seyahatlerimizi olabildiğince kısıtlamalıyız. Gitmek zorundaysak da süratle orada işimizi halledip tekrar ilimize dönmemiz, bu noktada bize önemli fayda sağlayacaktır. Tabii diğer taraftan arkadaşlık ve komşuluk ilişkilerimizi de uzaktan devam ettirmekte fayda var. Diğer yandan taziye, özellikle geçmiş olsun ziyaretlerine de daha çok telefon ve sosyal medyadan cevap verebilirsek salgınla mücadelede önemli yol almış oluruz. Onun dışında vatandaşlarımızın her bakımdan duyarlı olup çevresindeki insanları uyarması, bu manada farkındalık oluşturması da salgınla mücadelemize katkı sağlayacaktır.


“14 GÜN EVİMİZDE KALMAYA GAYRET EDELİM”
Kolluk kuvvetlerince denetimlerin artırıldığını, vatandaşların bilinçlenmesi için sürekli anons yapıldığını ve sosyal medyadan uyarıcı paylaşımlarda bulunduklarını dile getiren Masatlı, “Gelin, 2 hafta olabildiğince her şeyimizi kısıtlayarak, salgınla mücadeledeki gücümüzü artırarak bunun üstesinden gelelim. Bunu esnaflarımız, öğrencilerimiz, yaşlılarımız için yapalım. Gelin hep beraber mücadele edelim. Birlikte mücadele edersek başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Amasya, 14 gün evimizde kalmaya gayret edelim. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım. Haritadaki rengimizi değiştirelim.” diye konuştu

KONYA VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA: EV ZİYARETLERİNİ ERTELEYİN
Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk haritasına göre çok yüksek riskli kategoride bulunmasına ilişkin, “Yapılan çalışmalar ve gözlemlerde, ev içi temasların ve akraba ziyaretlerinin önemli bir etken olduğu, ilgili uzmanlar tarafından ifade ediliyor.” diyerek, ev ziyaretlerini erteleme çağrısı yaptı.
Vali Özkan, İçişleri Bakanlığının “Dinamik Denetim Süreci” konulu genelgesi kapsamında kentte denetimlerde bulundu. 
Karatay ilçesindeki bir semt pazarını ziyaret eden Özkan, burada görevlilere ateşini ölçtürdükten sonra içeriye girdi.
Pazarı gezerek esnafla bir süre sohbet ettikten sonra Kovid-19 kurallarına uyulup uyulmadığını kontrol eden Özkan, pazar çıkışında basın mensuplarına, tüm dünyada bu salgınla mücadele etmenin önemli bir vazife olduğunu söyledi.
 

OSMANİYE VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA: BU TABLOYU DEĞİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk haritasına göre “çok yüksek riskli” iller arasında bulunan Osmaniye’de Vali Erdinç Yılmaz, “Tüm vatandaşlarımızın sağlığı için ve çocuklarımızın okuldan geri kalmamaları, restoran ve kafe sahiplerinin iş yerlerini açabilmeleri için bu tabloyu değiştirmek zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu. 
 
GİRESUN VALİSİ ENVER ÜNLÜ’DEN VATANDAŞLARA KOVİD-19 İLE MÜCADELEYE DESTEK ÇAĞRISI
Giresun Valisi Enver Ünlü, vatandaşlara Kovid-19 ile mücadeleye destek çağrısında bulunarak, “Test sayımız ile pozitif vaka oranlarımıza baktığımızda yükseliş yok çok şükür. Bir haftadır yatay seyir izliyor diyebiliriz. Bundan sonra inşallah tedbirleri sıklaştırarak yukarıya doğru değil, aşağıya doğru seyir bekliyoruz.” dedi.


Kovid-19 risk haritasına göre “çok yüksek riskli” iller arasında bulunan kentte Vali Ünlü, İçişleri Bakanlığının “Dinamik Denetim Süreci” konulu genelgesi kapsamında Gazi Caddesi’ndeki denetimlere katılıp esnaf ve vatandaşlarla görüştü.

Ünlü, vatandaşlardan kalabalıklardan mümkün olduğunca uzak durmalarını, maske ve mesafe kurallarına özen göstermelerini istedi.
Özellikle şu anda yaşanan artışın en büyük nedeninin mutant virüs olduğunu belirten Ünlü, “Acil servislerimizde, yoğun bakımlarımızda çok şükür her şey kontrol altında. Arkadaşlarımız sahada, bugün yeni ekipler de oluşturduk. 60 grup ve 200 kişiyle merkezde, yine ilçelerde kaymakamlarımız başkanlığında gruplar oluşturuldu. Tedbirleri gözden geçireceğiz.” diye konuştu.


Giresun halkına sürdürülen mücadeleye destek olmaları çağrısında bulunan Ünlü, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Temaslı ve pozitif vakalar çok hızlı şekilde kimseye bulaştırmadan hastalığı yakalayabilirsek zaten, bu bulaş hızını ve zincirini kırarız diye ümit ediyoruz. Amacımız da bu. Yoksa insanların iş yerlerini kapatmak, insanları evlerine hapsetmek değil amacımız. Temaslı ve pozitif vakalarımızın hızlı tespit edilerek izole edilmesi gerekiyor. Onun için de filyasyon ekiplerimiz sahada. Sivil ve resmi ekiplerimiz var. İnşallah 10-15 güne kadar tedbirleri sıkı tutarsak Giresun’un normalleşeceğine inanıyorum.”

ZONGULDAK VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA: MUTASYONLU VİRÜS 50’NİN ÜZERİNDE VE HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, vaka sayılarındaki artışın önüne geçilememesi durumunda kırmızı kategoriye çıkacaklarını belirterek, “Böyle devam ederse kırmızıya yaklaşıyoruz, mutasyonlu virüs sayısı 50’inin üzerinde. Her geçen gün artıyor ve daha dikkatli olmamız gerekiyor” dedi. (Ajanslar)
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.