Cumhurbaşkanı Erdoğan Yassıada’da konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yassıada’da konuşuyor
Yayınlama: 27.05.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:12
A+
A-

Erdoğan, “Darbe sonrası kurdukları düzmece mahkemelerle üzerinde bulunduğumuz yeri bir zulüm ve utanç adasına çevirenleri lanetle anıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yassıada’da konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs 1960 darbesinin 62’nci yıl dönümünde, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda düzenlenen programa katıldı.

Erdoğan, buradaki konuşmasında şunları söyledi:

“Sözlerimin hemen başında isimleri milletimizin hafızasına şehit olarak kazınan Adnan Menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu’yu bir kez daha rahmetle, şükranla yad ediyorum.

“Zulüm ve utanç adasına çevirenleri lanetle anıyorum”

Darbe sonrasında kurdukları düzmece mahkemelerle üzerinde şu an bulunduğumuz yeri bir zulüm ve utanç adasına çevirenleri de burada lanetle, nefretle anıyorum.

“Milletimiz asla affetmeyecektir”

Menderes’i ve arkadaşlarını dar ağacına gönderenlerin alınlarına çaldıkları o kara leke, değil 62 yıl, 600 yıl geçse de hiçbir zaman temizlenmeyecektir. Milletimiz, merhum Menderes ve arkadaşlarını nasıl gönlüne nakşetmişse, Yassıada zulmüne imza atanları da asla affetmeyecektir.

“Yıllarca ‘Yaslıada’ olarak adlandırıldı”

Nitekim darbe mahkemelerinin aldığı gayrimeşru kararlar sebebiyle Yassıada, milletimiz tarafından yıllarca ‘Yaslıada’ olarak adlandırılmıştır. Aylar boyunca burada milletin gözü önüne işlenen hukuk cinayetleri, insanımızın zihninde ve kalbinde çok derin yaralar açmıştır.

27 Mayıs darbesinin failleri de bu adanın seçilmişler için bir uyarı, daha doğrusu bir tehdit kaynağı olarak hafızalara kazınmasını istemişlerdir. Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı 27 Mayıs’tan beri Yassıada, Demokles’in kılıcı gibi milli iradenin tepesinde sallanmaya devam etti.

Ülkesi ve milleti için aşkla çalışan, eser ve hizmet üreten siyasetçiler, kimi zaman emperyalist güçler, kimi zaman darbeciler, kimi zaman da vesayetin sözcülüğünü yapan medya aracılığıyla Yassıada’yla Menderes ve arkadaşlarının acı akıbetiyle tehdit edildi.

Merhum Menderes’in idam sehpasındaki içimizi kanatan o fotoğrafı, siyasetçilere ayar vermek için sürekli gündemde tutuldu. Yassıada’nın karanlık gölgesi, 10 yıllar boyunca sivil siyasetin üstünden hiç kalkmadı.

Siyaset sahnesinde tüm bu mücadeleyi verirken, aynı zamanda bu adanın her bir taşına sinmiş vesayetçi zihniyetin izlerini de ortadan kaldırmaya çalıştık. Elhamdülillah Yassıada Yaslıada, ardından da Demokrasi ve Özgürlükler Adası oldu.

İnşallah burada ortaöğretimden üniversitelerimize, özellikle hukuk fakültesi öğrencilerinin stajlarını burada çok farklı bir şekilde yapmalarını zarzu ediyoruz.

Biraz sonra yargılama salonunu da göreceksiniz. Buralarda bu yargılamaların nasıl yapıldığını bizzat göreceksiniz. Onlara emreden, talimat veren güç öyle istediği için o kararlar verilmişti. Hamdolsun, şimdi böyle bir güç yok. Tam aksine Adl-i İlahi’nin tecellisini bekleyen güç var.

Türk demokrasisinin ödediği ağır bedellerin canlı şahidi olan Yaslıada’yı tam 2 sene önce Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirerek, yeni bir hüviyete ve görünüme kavuşturduk.

Attığımız bu adımla milli irade uğruna can veren kahramanların hatırasına sahip çıkmanın yanında, demokrasimizi de ağır bir yükten kurtarmış olduk. Bu süreç içerisinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, yüklenici firma ve Genel Başkan Yardımcım Çiğdem Hanım’a ve eşine özellikle teşekkür ediyorum.

Adeta 60 yıl boyunca yas tutan gözyaşı döken bu adayı, milletimizin darbecilere karşı zaferinin yeni bir sembolü haline dönüştürdük.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.