Danıştay’dan Tank Palet Fabrikası’nın itirazına ret

Danıştay’dan Tank Palet Fabrikası’nın itirazına ret
Yayınlama: 12.05.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:28
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP), Sakarya Arifiye’de ki Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı Danıştay’a açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal istemli davayı red etti.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Tank Palet Fabrikası’nın 25 yıllığına Katar’a Özelleştirme yolu ile devredilmesi kararına karşı, bu devir işleminin 4046 Sayılı Yasaya, Anayasaya aykırılığı nedeniyle Danıştay 13. Dairesinin 2019/ 194 Esasında görülmekte olan Yürütmeyi Durdurma ve İptal istemli dava açmıştı.

Danıştay 13. Dairesi, HKP’nin Yürütmeyi Durdurma istemini 11.04.2019 tarihli kararı ile OY ÇOKLUĞU ile reddetti. Daire, yapılan işlemin Yasaya, Hukuka uygun olduğunu, işlemin ekonomiye katkı sunacağını gerekçe gösterdi. Danıştay’ın 5 üyeden oluşan kurulunda sadece 1 üye karara katılmamış, YÜRÜTMENİN DURDURULMASI yönünde görüş bildirmiş, karara muhalefetini şerh olarak düştü.

HKP, Yürütmeyi Durdurma ve İptal istemli dava dilekçesinde; yapılan bu özelleştirmede kamu yararı olmadığı, stratejik bir değeri olan bir kurumun devrinin mevcut 4046 Sayılı Özelleştirme Yasasına aykırı olduğu gibi, anılan yasanın 18. Maddesine göre komisyonlar aracılığı değer tespiti yapılmadığı, burada çalışanların sendikal örgütlülüğünün ortadan kaldırıldığı, bugüne dek yapılan özelleştirmelerin ülke ekonomisine katkı sunmadığı gibi, ülke kaynaklarının heba ve hiç edildiğini belirtmişti.

HKP konuyla ilgili “Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi ekonomimize katkı sunacakmış!.. başlıklı bir açıklama yaptı.

Açıklmada, yapılan özelleştirmelerin ülke ekonomisine katkısı olsa idi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin İç-Dış Borcunun 450 Milyar dolarlarda, işsizliğin % 20’lerde olmaması gerektiği belirtildi.

Kamu Mallarının daha kolay satılması için Anayasa maddelerinde, İdare Mahkemelerinde değişiklikler yaparak, hak arama yollarını engellendiği belirtilen açıklamada, Danıştay 13. Dairesi bu çerçevede Yürütmenin Durdurulması Hakkındaki istemimizi reddederken; “itiraz yolu kapalı olmak üzere…” karar verdiğinin altı çiziliyor.

Ayrıca, ‘AKP’nin bu işlemlerine karşı hem Ceza Yargısında, hem de Hukuk ve İdari Yargıda toplumun, ülkenin çıkarları için mücadele etmeye devam edecektir’ ifadelerine yer veriliyor

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet