Dilşad Atasoy ve Günsu Saraçoğlu’dan “KÖKLER” resim sergisi

Dilşad Atasoy ve Günsu Saraçoğlu’dan “KÖKLER” resim sergisi
Yayınlama: 16.09.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

Ankara Kent Sanat Galeri yeni sezonu Dilşad Atasoy ve Günsu Saraçoğlu’nun resimlerinden oluşan bir sergiyle açıyor:  “KÖKLER”

Dilşad Atasoy ve Günsu Saraçoğlu'dan “KÖKLER” resim sergisiKent Sanat Galeri yeni sezona, 4 Ekim’de açılacak olan Kökler sergisiyle merhaba diyecek. Sergi Dilşad Atasoy ve Günsu Saraçoğlu’nun akrilik ve karışık teknikle yaptığı son dönem çalışmalarından oluşuyor. Sanatçılar kök kavramından yola çıkarak yaşamı, doğayı ve kültürel köklerimizi sorgulamayı amaçlıyorlar. “Hayatta kalabilmek, kök salmak ve toprağa tutunmakla mümkündür. Köklerimiz ne kadar güçlüyse, ne kadar derindeyse o kadar güçlüyüz.” diyerek, kendi tarzlarında, kendi ifade biçimleriyle kök kavramını düşünüyor, yorumluyor ve düşündürmeyi amaçlıyorlar.

 Günsu Saraçoğlu, “Doğa kusursuz bir dengeyle ayakta… Her canlı yemesi gerektiği kadar beslenip, toprağın ya da havanın tolere edebileceği düzeyde atıklarla yaşamına devam ediyor. Oysa insanın yaptığı tahribat doğanın tahammülünün çok üstünde. Ben resimlerimde insanın, geçmişten bu güne fütursuzca her alana hakim olma isteğinin yarattığı kaosu anlatma çabası içindeyim. Köklerimiz doğada, doğanın doğal yapısı tahrip edildikçe, dokular yaratarak doğal dokuya ve doğadaki uyuma dikkat çekmeye çalışıyorum.”

Dilşad Atasoy, “Kökler burada sadece bir imge, köklerden yola çıkarak yalnızca görüneni değil görünenin altındakini anlamaya çalışmalı diyorum. Bastığımız, bağlandığımız, bazen ayak bağı sandığımız toprak, konuştuğumuz, unuttuğumuz, teselli bulduğumuz dil, beslendiğimiz ruh, hepsi köklerimiz. Tüm biriktirdiklerimizin zeminine, tüm değerlerimizin derinine yerleşmiş kaçamadıklarımız… Utanmadan, yok saymadan,sahip çıkmamız gereken, bizi biz yapan her şey. Arkamızı dönüp gitsek de, hızımızı hiç kesmeden koşsak da aynı gökyüzü gibi, bizi her yerde yakalayan köklerimizin yani bizi biz yapanın inkarı olmaz. Sahiplenip, farkına varalım ki farklılıklarımız eşitlensin, köklerimiz birleşsin ve hepimiz köklerimizin birleştiği yerde buluşalım.”

 4 Ekim’de açılacak olan KÖKLER sergisi, 25 Ekim 2018 tarihine kadar Kent Sanat Galeri’de ziyaret edilebilir.

Kent Sanat Galeri

Adres: Turan Güneş Bulvarı 701 sokak 20/B Çankaya/Ankara

Tel.: 0312. 439 2022 Gsm: 0532.054 0221

www.kentsanatgaleri.com

info@kentsanatgaleri.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.