Dink’in katili Samast’a ‘iyi hal’den tahliye

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i katleden Ogün Samast, dün akşam saatlerinde Bolu F Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

Dink’in katili Samast’a ‘iyi hal’den tahliye
Yayınlama: 17.11.2023
A+
A-

Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de gazete binası önünde o dönem 17 yaşında olan Ogün Samast tarafından düzenlenen suikast sonucu yaşamını yitirdi. Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun otogarında yakalandı. 24 Ocak 2007’de tutuklanan Ogün Samast, geçen şubat ayında cezasını çektiği Kandıra F Tipi Cezaevi’nden Bolu F Tipi Cezaevi’ne nakledildi. 16 yıl 10 aydır cezaevinde bulunan Samast’ın 1 yıl önce “iyi hali”nden dolayı koşullu salıverme kapsamında cezasının dolduğu ve cezaevi yönetimi tarafından bu süreçte deneme aşamasında olduğu öğrenildi.

Şartları yerine getirmiş

“Kişisel gelişimi için yapılan gözlemlerde iyi hali olduğu gözlenen” Samast, koşullu salıverme şartlarını taşıdığına kanaat getirilerek tahliyesine karar verildi. Samast, şubat ayından bu yana cezasını çektiği Bolu F Tipi Cezaevi’nden dün saat 19.50’de tahliye edildi. Samast’ın cezaevi çıkışında ailesi tarafından karşılandığı öğrenildi. 

Hrant Dink

Nasıl tahliye oldu?

Tetikçi Ogün Samast, cinayeti işlediğinde yaşı 18’den küçük olduğu için “tasarlayarak adam öldürmek” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. İnfaz yasasına göre Samast bu cezanın 15 yıl 2 aylık bölümünü yatacaktı. Bu durumda Samast daha önce tahliye edilecekti. Ancak 2020 yılında cezaevinde gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle 4 yıl ek ceza aldı. Edinilen bilgilere göre Samast, bu ek cezanın tamamının yatmadan tahliye oldu. Dink Ailesi’nin avukatlarından Bahri Belen, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Ogün Samat’ın yaşından dolayı daha erken tahliye edilmesi gerekiyordu. Ancak cezaevinde işlediği suçlar cezasını uzattı. Son infaz düzenlemeleriyle cezaevinden çıktı” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.