“Dört Teker Bedeni İki Teker Ruhu Taşır”

“Dört Teker Bedeni İki Teker Ruhu Taşır”
Yayınlama: 22.11.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

“Unutturmam” ile müzik listelerinde hızla yükselişe geçen Cengiz Ateş, hakkında merak edilenleri, kariyeriyle ilgili planları ve hala devam eden projelerini bizlerle paylaşıyor.

“Dört Teker Bedeni İki Teker Ruhu Taşır”Kısaca Cengiz Ateş kimdir, müzikal kimliği nedir?

Cengiz Ateş, 20 senedir profesyonel olarak şarkı söyleyen İTÜ devlet konservatuarı ses eğitimi bölümü mezunu.

 

İlk projeni yeni yayınladın “Unutturmam” neden bunca yıl bekledin? Bekleme sebebin neydi? Engeller mi vardı?

Bunu beklemek olarak görmüyorum. Her zaman bu duruma hazırlanan ve müziğin içinde olan bir adamdım. Bu işte başarılı olmak için  doğru ekiple doğru zamanda çalışmak çok önemli.

Şehirlerde müzik açısından “efsaneler” vardır. Bursa’da senin sahnen de çok konuşuluyormuş. Şimdi bir risk alarak, kitleni geniş noktalara çekmeyi planlıyorsun. Korkuyor musun ya olmazsa diye?

Yaklaşık 20 senedir sahnede gecen bir zaman var buda size tecrübe katıyor ve insanları daha iyi çözüyorsunuz. Sizi dinlemeye gelen insanları çözdüğünüz zaman da onları şarkılarla nasıl mutlu edeceğinizi biliyorsunuz. Sizi dinlemeye gelen insanları mutlu ederseniz onlardan sizin hakkınızda hep iyi şeyler konuşurlar. İnsanın kendini geliştirmesi için kesinlikle risk alması gerekir. Fakat bunu bir risk olarak görmüyorum hatta bunca zaman Bursa seyircisine şarkı söyleyerek onların gücünü ve desteğini arkamda hissediyorum. Bursa insanı, Bursa’da yetişmiş sanatçılarına ve sporcularına her zaman destek vermişlerdir. Hiç korkmuyorum çünkü bu çok uzun bir yolculuk. Bu yolda sizi üzecek ve planlarınızın aksine giden olumsuzluklar olabilir. Fakat yılmadan, kendinize olan inancınızı kaybetmeden yola devam etmelisiniz.

Oğuzhan Koç, İrfan Özata ve birçok popüler isim yakın arkadaşın… Destek oluyorlar mı, ortak proje hedefleri var mı?

Fettah Can, Oğuzhan Koç, Eser Yenenler ve İrfan Özata gerçekten her zaman destekleri yanımda hissettiğim özel insanlardır. Ortak proje hedefimiz şuan yok fakat zaman ne çalışırız bilinmez.

Klipte motor kullanıyorsun, motosikletlere merakın var mı? Klibin hikâyesi nasıl ortaya çıktı?

“Dört teker bedenini 2 teker ruhunu taşır“ diye bir motorcu sözü var, gerçektende çok doğru. Motosiklet tutkudur ve kolay kolay vazgeçilmez. Klibin hikâyesi sevgili yönetmenimiz Evren Arasıl’a ait. Kendi ruhunu bulmuş, kendine güvenen ve yüklerinden kurtulmuş bir adamın hikâyesi.

Cengiz Ateş’in bundan sonraki en büyük hedefi ve ideali ne?

Bugüne kadar ki en büyük hayalim Beyaz Show’a katılmaktı. Tam o hayale yaklaşmışken Beyaz Show yayından kaldırıldı! Umarım tekrar başlar ve ben hayalime kavuşurum.

İlk şarkın başka bir isme ait, kendi şarkılarını kendin yazıp bestelemeyi düşünüyor musun? Böyle bir düşüncen var mı?

“Unutturmam” şarkısı sevgili Onur Koç’a aittir. Kendi bestelerimi de hazırlayıp insanların beğenisine sunma gibi bir düşüncem var.

“Cengiz Ateş’e Kulak Verin”

Bursa’da yaşıyorsun, orada sahne alıyorsun. Müzik için İstanbul’a taşınırım diyebilir misin? Yoksa her ne olursa olsun Bursa’da yaşayacağım mı diyorsunuz?

İstanbul bana yabancı bir şehir değil! Hayatımın 10 yılı İstanbul’da orada geçti. Fakat mümkün olduğunca Bursa’da yaşamaya devam etmek istiyorum. Zaten artık İstanbul- Bursa çok yakınlaştı.

Sahte tıklanmalar, sahte listeler çok var. Manipülasyonlar, adaletsizlik söz konusu müzik sektöründe. Bu durum seni üzüyor mu, senin fikrin nedir?

Ne yazık ki öyle bir şey var ve ne yazık ki bunu bazı sanatçılar da yapıyor. Kendilerini kandırmaktan başka bir şey değil, böyle bir tercihle kalıcı olmakta mümkün değil. Arkasında durduğun ve inandığın projelerin böyle sahteliklere ihtiyacı yok! Zaten gerçek dinleyici şarkıyı hak ettiği yere taşıyor.

Düet yapmak istediğin bir kadın sanatçı var mı, mutlaka birlikte bir şarkı söylemeliyiz dediğin?

Bugüne kadar hiç düşünmemiştim. Şimdi düşününce hayalini kurduğum iki isim var: 1. Sezen Aksu 2. Hande Yener.

Son olarak dinleyenlerine, takipçilerine ne söylemek istersin?

Bana kulak verin. Size daha anlatacağım çok şey var!

Röportaj: MURAT FIRAT

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.