Dünya panikte, Türkiye’yi de vuracağı tarih belli oldu…

Dünya panikte, Türkiye’yi de vuracağı tarih belli oldu…
Yayınlama: 08.05.2023
Düzenleme: 08.05.2023 20:17
A+
A-

El Nino hava olaylarının Türkiye’de etkili olacağı tarih belli oldu. Uzmanlara göre El Nino, Türkiye’de mayıs ayının 25’inden itibaren etkili olmaya başlayacak.

Dünya, El Nino hava olaylarının nasıl bir etki yaratacağı sorusuna kilitlendi. Türkiye’yi de derinden etkilemesi beklenen El Nino hava olaylarının Türkiye’de ne zaman etkili olmaya başlayacağı ve çöl sıcaklarını ne zaman ülkemize getireceği vatandaşlar tarafından çok merak ediliyor. El Nino’nun Türkiye’yi etkileyeceği net tarih de belli oldu.

Uzmanlara göre El Nino, 25 Mayıs’tan itibaren Türkiye’de etkili olmaya başlayacak ve ülkemize çöl sıcakları getirecek.

İHA’nın haberine göre, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, ülke genelinde mart ayının başından bugüne kadar etkili olan yağışların kuraklık açısından biraz rahatlattığını açıkladı.

Demir “Fakat Türkiye’yi de etkilemesi beklenen ‘El Nino’ denilen iklim olayından dolayı insanların yaz aylarında ciddi bir kuraklık ve sıcaklık riski ile karşı karşıya kalabilecek” dedi.

Uzun yıllık ortalamalarda bir değişkenlik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yusuf Demir, “Küresel iklimin etkisini sadece bir dönemde yağışın yağmaması veya belli bir dönemde yağışın yağması değil, yağış düzensizliği olarak ifade ediyoruz. Bu sene mart ayına kadar ciddi bir yağış eksikliğini gördük. Mart ayının başından itibaren Türkiye’nin bir çok yerinde ilkbahar yağışları dediğimiz yağışları iyi alıyoruz” diye konuştu.

“HAZİRAN VE TEMMUZ AYINDA KURAKLIK RİSKİ VAR”

Demir “Şu anda aldığımız yağışlar veri olarak bizi biraz sevindiriyor. Hala Türkiye’nin belli bölgelerinde ciddi anlamda kuraklık riski var. Bu yağışlar ilkbahar döneminde ekim ve dikim işleri için bir can suyu olarak görüyoruz. Bu yağışlar bir parça bizi rahatlattı. Dünyada bu konuda çalışan uzmanların raporlarına göre bu sene yaz aylarında ‘El Nino’ etkisiyle ciddi bir sıcaklık ve kuraklık riskini yaşayabiliriz” dedi.

“Bunu ihmal etmemiz lazım” diyen Prof. Dr. Yusuf Demir “Yağışları aldık diye rehavete kapılmamız lazımdır. Önümüzdeki günlerde özellikle mayıs ayının sonundan başlayarak haziran ve temmuz aylarında ciddi bir ciddi bir kuraklık riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Yaz aylarının kurtarmamız lazım. Yaz aylarında hem içme suları hem de yer altı sularının beslenmesi hem de sulama açısında gerekli su kaynaklarımızın yeterli oranda depolanabilmesi için alınacak tedbirlerden bahsediyorum” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.