Elektronik Nargile Yeni Bir Bağımlılığa Yol Açıyor

Elektronik Nargile Yeni Bir Bağımlılığa Yol Açıyor
Yayınlama: 23.05.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:32
A+
A-

Elektronik nargile diğer adıyla e-nargile, son yıllarda “sigarayı bırakmaya yardımcı ürün” olarak, özellikle gençler arasında, sıkça kullanıyor.

Isıtılarak buharlaştırılan sıvı içindeki aromalarla keyif algısı oluşturan e-nargile, tütün ürünü olarak tanımlanıyor ve sigarayı bırakmaya yardımcı olmadığı gibi yeni bağımlılıklar oluşturabiliyor. Uzun dönem kullanımı sonrasında ise içeriğindeki ağır metallere bağlı olarak önemli hastalıklara neden olabiliyor.

Elektronik Nargile Yeni Bir Bağımlılığa Yol AçıyorMemorial Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Apaydın, son elektronik nargile kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilen sağlık sorunları hakkında bilgi verdi.

Ağır metaller içeriyor

Elektronik nargile, bileşiğindeki nikotin, kadmiyum ve kurşun gibi ağır metallerin yer aldığı sıvının ısıtılması ve ortaya çıkan buharının solunması prensibiyle çalışmaktadır. Dünyada pek çok ülkede satıyı yasak olan ürüne, internet üzerinden “sigarayı bırakmayı yardımcı ürün” adı altında ulaşılabilmektedir. Elma, tarçın, kivi, kavun gibi kimyasal aromalar kullanılarak içimi çekici hale getirilen e-nargile, kullanıcılarda keyif algısı oluşturmaktadır.

 

Sigara bağımlılığından kurtarmıyor

Sigara bırakma ürünü olarak bilinen e-nargilede bulunan nikotin, beyindeki nikotin reseptörlerini harekete geçirmektedir. Bu nedenle bağımlılık tedavisinde kullanımı uygun değildir. Psikolojik bağımlılığı gidermesi açısından e-nargilenin, sigarayı bırakmada kürdan, çekirdek ve sakız gibi maddelerden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Ayrıca fizyolojik bağımlılık yani nikotin bağımlılığı konusunda sigaradan kurtulmak isteyen bir kişi e-nargileye başladığında, bağımlılığı aynı şiddetle devam etmektedir. Dünyada ve Türkiye’de

e-nargilenin sigarayı bıraktırmadığı, aksine yeni bir bağımlılık oluşturduğu bilinmektedir.

Kişinin nikotin ile bağını kesmiyor

E nargile elektronik özelliği nedeniyle zamanla bozulmakta, kartuşu ve pili bittiği için bağımlı sigaraya yeniden başlamaktadır. Yani sigara içicisi bu cihaz sayesinde nikotin ile bağını kesemez. Ayrıca bu cihazların her nefeste ne kadar nikotin alımı sağladığı da tespiti mümkün değildir. Nikotinin sıvı içerisinde bulunabilmesi için gliserin kullanılması gerekir. Gliserin içerisinde nikotin uzun süre çözülmüş durumda kalır. Çözülmüş nikotini elde edebilmek için kullanılan stabilizatörlerde ise kadmiyum ve kurşun gibi ağır metaller bulunur. Bunları yüksek dozda solumak, akut akciğer ödemine neden olur.

Kanser ve kalp krizlerine yol açıyor

Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalarda, e-nargile ya da e-sigara bağımlılarının ani ölümlerinin nedeninin akut akciğer ödemine bağlı olduğu belirlenmiştir. Yani e-nargile kullanıcılarının ağır metal zehirlenmesi nedeniyle hayati tehlikeleri bulunmaktadır. Bunun yanında, insan sağlığını tehdit eden ciddi hastalıklara yol açan e nargile, ‘anabasine, myosmine ve beta nikotryine’ maddelerini de içermekte, içeriğindeki aşırı doz nikotin ve nitrozamin nedeniyle kalp hastalıkları ve kansere zemin hazırlamaktadır.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.