Emine Erdoğan’dan ‘Dünya Şehirler Günü’ görüşmeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “31 Ekim Dünya Şehirler Günü” programı vesilesiyle İstanbul’da bulunan devlet başkanlarının eşleri ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (BM-Habitat) İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ile Vahdettin Köşkü’nde bir araya geldi.

Emine Erdoğan’dan ‘Dünya Şehirler Günü’ görüşmeleri
Yayınlama: 04.11.2023
A+
A-

Emine Erdoğan, ilk görüşmesini Malezya Kraliçesi Tunku Azizah Aminah Maimunah Iskandariah ile yaptı. İki ülkenin tarihi, geleneksel mirası, mutfak kültürü ve dokuma kumaşlarından bahsedilen görüşmede, ayrıca Filistin’de yaşanan saldırılardan duyulan üzüntü ifade edilerek, buna ilişkin ortak yapılabilecekler ele alındı.

‘Sizden ilham aldık’

Erdoğan, daha sonra Mozambik Devlet Başkanı’nın eşi Isaura Nyusi ile bir araya geldi. Nyusi, Emine Erdoğan’dan ilham alarak Mozambik’te Cumhurbaşkanlığı çatısı altında sıfır atık girişimi başlattıklarını anlatarak bu alanda işbirliği yapmalarını önerdi. Nyusi, görüşmenin ardından Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’nı imzaladı.

Erdoğan, Surinam Devlet Başkanı’nın eşi Mellisa Santokhi-Seenacherry ile de görüşme gerçekleştirdi. BM Sıfır Atık Danışma Kurulu üyesi Seenacherry, Dünya Şehirler Günü programına daveti, kurul toplantısına ev sahipliği ve kurulda gösterdiği liderlik için Emine Erdoğan’a teşekkür ederek kurul üyeliği süresince hayata geçirmeyi hedeflediği projeler hakkında bilgi verdi.

Emine Erdoğan, ardından BM-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ile bir araya geldi. Yeni kurulan Sıfır Atık Vakfı ve BM-Habitat arasında yapılabilecek işbirliklerinin de istişare edildiği görüşmede Sharif, kurulun görev süresinin 2026’da dolacağını ancak sıfır atık hareketinin verilen süreden çok daha öte olduğunu, bu yüzden kurumsallaşmasının önem taşıdığını vurguladı. Görüşmede Sharif, Erdoğan’ın azmini takdir ettiğini ve bu anlamda kendisinin rol modeli olduğunu da dile getirdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.