En candan kutlama!

Tokat’ın Zile ilçesine bağlı 40 haneli Çiftlik köyünde Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamak isteyen vatandaşlar, köyde okul olmadığı kendileri bir etkinlik düzenledi. Kullanılmayan köy okulu önünde toplanan köylülerden yaşları 70 ve üzeri olan kadınlar, çocukken öğrendikleri şiirleri okudu. Bu anlar, sosyal medyada büyük ilgi gördü ve Cumhuriyet’in 100. yılındaki en anlamı görüntülerden biri oldu. Şiir okuyan 70 yaşındaki Satı Zorlu, 72 yaşındaki Satı Karayel ve 76 yaşındaki Elif Erim, duygularını Milliyet’e anlattı.

En candan kutlama!
Yayınlama: 01.11.2023
A+
A-

ÇİĞDEM YILMAZ/İSTANBUL- Satı Zorlu, ilkokulun 2008 yılında kapatıldığını, köydeki birkaç öğrencinin taşımalı eğitim ile yedi kilometre uzaklıktaki bir okula gittiğini söylüyor. Zorlu, “Cumhuriyet sayesinde çocuklarımızı okuttuk. 100. yıl coşkusuyla Cumhuriyet’i yaşatmak istedik. Ruhumuz genç, yaşlı değiliz” diyor.

Satı Karayel ise şunları söylüyor: “Sabah kalktık, bayraklarımızı alıp okula geldik. Çok heyecanlandım. İlkokul günlerim aklıma geldi.”

Elif Erim de “Atatürk’e çok şey borçluyuz. Bir komşumuz Cumhuriyet’in 100. yılında köyde bir şeyler yapmamız gerektiğini söyledi. Biz de şiir okuyup Cumhuriyet’i kutladık. Cumhuriyet hepimizin, ona sahip çıkmak da bizim görevimiz” diyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.