Erdoğan’dan çalışan emeklilere müjde! Rakam vererek bizzat duyurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’ndeki Öğretmenler Günü Buluşması’nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’dan çalışan emeklilere müjde! Rakam vererek bizzat duyurdu
Yayınlama: 25.11.2023
A+
A-

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘100 Yılı İnşa Edenler, 100 Yılı İnşa Edecekler’ Öğretmenler Günü Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Dün, Cumhurbaşkanlığı Külliyemizde 6 yıl önce hain terör örgütü PKK tarafından Batman’da katledilen öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’a ithafen hazırlanan sinema filmini ailesiyle birlikte gözyaşlarıyla seyrettik. TRT’nin emeği ve gayretiyle hayat bulan Aybüke: Öğretmen Oldum Ben filmi şehidimizin aziz hatırasına hürmeten bugün ülkemiz genelinde gösterime girdi. Henüz 22 yaşındayken öğrencilerinden alçakça kopartılan şehit Aybüke öğretmenin hayatını, umutlarını, mücadelesini sinemaya taşıyan bu özel filmi öğretmenlerimizle birlikte tüm gençlerimizin izlemesini tavsiye ediyorum. Uzun yıllar ülkemize hizmet edip milletimize karşı vazifelerini başarıyla yerine getirdikten sonra bugün emekliliğini yaşayan öğretmenlerimize de sağlıklı, hayırlı uzun ömürler temenni ediyorum.

Çalışan emeklilere müjde

Bu vesileyle emeklilerimizle ilgili bir müjdeyi sizlerle ve aziz milletimizle paylaşmak istiyorum. Emeklilerimizin yükünü hafifletmek amacıyla geçen ay bir defaya mahsus 5 bin liralık ilave ödeme kararı almıştık. Bununla ilgili kanun teklifimiz meclisimizin onayından geçti ve 10 milyon 430 bin çalışmayan emeklimizin hesabına 5 bin liralık ödemeleri yatırıldı. Açıkçası emeklilerimizin bir kısmının dışarıda bırakılması şahsen bizim de içimize sinmeyen, bizim de hakkaniyetli bulmadığımız bir durumdu. Dahası bunun çiftçi ve esnaf emeklilerimizin içinde yer aldığı diğer tüm emeklilerimizde bir gönül kırgınlığına sebep olduğunu üzüntüyle müşahede ettik. Pazartesi günkü kabine toplantımızda çalışma ve maliye bakanlarımıza gerekli düzenleme ve düzeltmelerin süratle yapılması talimatını verdim. Bakanlarımız hazırlıklarını bugün itibariyle tamamladılar. İnşallah önümüzdeki hafta ilgili kanun teklifini meclisimize sunacağız. İlk düzenlenemeden yararlanamayan çiftçi ve Bağkurlu esnaf emeklilerimiz başta olmak üzere 4 milyon 689 bin emeklimizin de tek seferlik 5 bin lira ödeme imkanından faydalanmalarını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 18’e geriledi

21 sene önce, aziz milletimizin takdiri ile ülkeye yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde birinci önceliğimize eğitimi koyduk. Bütçelerimizde aslan payını daima eğitim öğretime ayırdık. 2002 yılında toplam eğitim öğretim bütçemiz 10,3 milyar lirayken bugün ne oldu biliyor musunuz? Bugün bu miktar 652 milyar liraya çıkmıştır. Meclis’te görüşmeleri devam eden 2024 yılı bütçemizde 1 trilyon 620 milyar lira eğitime tahsis edilmiştir. 800 bin yeni atama yaptık. Eğitimin alt yapısına yaptığımız devasa yatırımların sonuçlarını alıyoruz. Benim öğrencilik yıllarımda sınıfımdaki öğrenci sayısı 75’ti. Anadolu’da bu rakam 100’lere ulaşıyordu. Biz bunu 30,25 hatta bazı yerlerde 15’e düşürdük. Kaliteli bir eğitim öğretimi başarmak durumundayız. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilk öğretimde 18’e geriledi. Okullaşma oranlarımız Cumhuriyet tarihinini zirvesine ulaşmıştır. Farklı sebeplerle okullara gidemeyen kız çocuklarının önündeki engelleri biz kaldırdık.

‘Çok kapsamlı bir dönüşüme imza attık’

Eskiden okullar açılınca ailelerin en büyük sıkntısı ders kitaplarını temin etmekti. Göreve geldiğimizin ilk senesinde biz dedik ki bu eziyete son vereceğiz. Ders kitaplarını ücretsiz bir şekilde dağıtmaya başladık. Katsayı adaletsizliğini kaldırarak, meslek liselerinin önünü açarak, kılık kıyafet ile ilgili yasaklara son vererek beşeri zengiliğimizin farkına vararak çok kapsamlı bir dönüşüme imza attık. 

Şu an kamuda görev yapan öğretmenlerin yüzde 80’i bizim iktidarlarımız döneminde atanmıştır. Her yıl ortalama 40 bin öğretmen ataması gerçekleştirdik.

Üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu öğretmen maaşları ve özlük hakları ile ilgili iyileştirmelerdir. Hükümetlerimizin karnesi ortadadır. 2002 yılında öğretmen maaşı 470 lirayken bugün bu rakam 23.900 liraya çıktı. Dolar bazında 2002 yılında Kasım itibarıyla bir öğretmen, ek ders hariç, 292 dolar kazanırken, bugün dolar bazında bunun yaklaşık 3 katı maaş alıyor.

Fahiş fiyatlarla mücadele

Fahiş fiyat balonunu söndürecek tedbirleri artık hayata geçiriyoruz. Konut ve kira fiyatlarında da dengelenme başladı. Öte yandan evlatlarımızı ve parlak yarınlarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimize ne yapsak yetersiz kalacak. Bunu laf olsun diye değil, tüm kalbimle ifade ediyorum. Bugüne kadar öğretmenlerimiz ile kimseyi aramıza sokmadık. Bundan sonra da muhabbetimizin sarsılmasına müsaade etmeyeceğiz. Mesleğin niteliğini güçlendirecek kanun teklfimizi tüm paydaşlarımızın dikkatine sunacağız. Lisans programlarından mesleki gelişime kadar tüm aşamaları gözde geçirerek yeni istihdam sistemini hayata geçireceğiz.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla ilgili Anayasa Mahkemesinin verdiği kararı da göz önünde bulundurarak gerekli düzenlemeleri yapacağız

Şiddet konusu en hassas olduğumuz konulardan biri. Bizim kültürümüzde öğretmene el kalkmaz, öğretmenin eli öpülür. Bu konuda mevzuat ile sıkıntı varsa çözeceğiz, üzerine kararlılıkla gideceğiz. Zaman zaman medyaya da yansıyan üzüntü verici görüntgülerin önüne geçeceğiz. Gittiğim okullarda öğrencilere 4 kelime tavsiye ediyorum: Oku, düşün, uygula, neticelendir… 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.