Fed öncesi tahvillerde kısa pozisyonlar

Fed öncesi tahvillerde kısa pozisyonlar
Yayınlama: 20.03.2024
A+
A-

Fed kararı öncesi Amerikan tahvillerinde gerçekleşebilecek olası satış dalgasına karşı piyasa aktörleri türev ürünlere yönelerek kendilerini korumaya alıyor.

Fed’in yeni ekonomik tahminlerinde daha az faiz artışı beklentisinin yansıması ihtimaline karşı Amerikan tahvillerine karşı alınan kısa pozisyonlar artış gösterdi.

Opsiyon piyasasında, Salı günü yüzde 4,3 seviyesinde seyreden beş yıllık ABD tahvil getirisinin Cuma gününe kadar yüzde 4,45’e yükseleceğini öngören opsiyon alımları yapıldığı görüldü.

Sit Investment Associates Kıdemli Portföy Yöneticisi Bryce Doty tahvil piyasasının Çarşamba günü şahin bir Fed mesajına karşı pozisyonlandığını belirtti.

Jefferies Kıdemli Ekonomisti Tom Simons ise medyan tahminin gösterge faizi yüzde 4,88 civarında olarak iki faiz indirimi ima edeceğini öngördü.

Fed’in daha az faiz indirimi öngöreceği beklentisiyle Pazartesi günü ABD iki yıllık tahvil getirisi yüzde 4,75’e kadar yükselerek yılın zirvesine çıkmıştı.

Bank of America Stratejisti Mark Cabana’ya göre Fed projeksiyonlarının sadece iki faiz indirimi öngörmesi iki yıllık getiride 10 baz puanlık daha artışa yol açabilir.

Aralık ayı sonunda piyasa aktörleri Mart ayında başlanmak üzere 2024’te altı faiz indirimini fiyatlıyorlardı. Bu beklenti geride kalırken bu yıl swap piyasalarına sadece üç faiz indirimi fiyatlaması yansıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.