‘Garantör olarak sorumluluk alırız’

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bölge aktörlerinin, bölge sorunlarının çözümünü başkalarına havale etmemesi gerektiğini söyledi.

‘Garantör olarak sorumluluk alırız’
Yayınlama: 03.11.2023
A+
A-

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün Ankara’ya geldi. Dışişleri Bakanı Fidan ile Abdullahiyan, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin İsrail-Filistin çatışması konusunda diplomasi trafiğini sürdürdüğünü belirten Fidan, “Gazze’deki insanlık dramının bölge ülkelerini de etkisi altına alacak bir savaşa dönüşmesini istemiyoruz” diye konuştu. Bölge aktörlerinin bölge sorunlarının çözümünü başkalarına havale etmemesi gerektiğini vurgulayan Fidan, “Çözüm odaklı alternatif görüşlerin ele alınabileceği bir zemin oluşturmamız gerekiyor. Uluslararası barış konferansının bu iş için en uygun platform olacağını düşünüyoruz. Biz Türkiye olarak dostlarımızla eş güdüm içerisinde önce ateşkes sonra kalıcı barışın tesisi için üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız. Varılacak bir anlaşmanın uygulanması aşamasında garantör olarak sorumluluk almaya da hazırız” dedi. Fidan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Türkiye’yi ziyaret edeceğini de söyledi.

Fidan, dün ayrıca Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ile telefonda görüştü. Görüşmelerde Gazze’de acil ateşkes ve kalıcı barışın sağlanması yönünde atılabilecek adımlar ele alındı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.