Goldman güncellemesiyle ABD tahvil getirileri yükseldi

Goldman güncellemesiyle ABD tahvil getirileri yükseldi
Yayınlama: 19.03.2024
A+
A-

ABD’de 2 ve 5 yıl vadeli tahvil getirileri, swap traderları ile Goldman Sachs Group’un Fed’in daha az faiz indirimi gerçekleştireceğini öngörmesi ile bu yılın zirvelerine yükseldi.

Dün bir ara yüzde 4,749 ile 11 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaşan 2 yıllıkların getirisi, daha sonra kazançlarını geri vererek günü yatay tamamladı. 5 yıllık tahvillerin getirisi de bir ara 28 Kasım’dan bu yana görülen en yüksek seviye olan yüzde 4,367’u gördü.

Fed faiz kararlarına yönelik swap sözleşmeleri pazartesi günü bir noktada haziranda yapılacak bir faiz indirimini yüzde 50’nin altında bir ihtimal olarak fiyatladı. Swap yatırımcıları ayrıca bu yıl için toplam 69 baz puanlık indirim öngördüler. Bu, aralık ayındaki faiz kararı toplantısında ortalama Fed resmi tahminlerinin işaret ettiği üç çeyrek puanlık indirimden daha düşük bir seviye. Öte yandan Goldman Sachs ekonomistleri, Fed’in para politikasına ilişkin tahminlerini, “temel olarak biraz daha yüksek enflasyon patikasından dolayı” bu yıl dört yerine üç çeyrek puanlık faiz indirimi tahmininde bulunacak şekilde değiştirdiler.

Jan Hatzius liderliğindeki ekonomistler, ilk faiz indiriminin haziran ayında yapılacağını öngörmeye devam ederken; 2025’te dört ve 2026’da da son bir faiz indirimi yapılmasını öngördü. Kurum nihai faiz oranı tahminlerini yüzde 3,25-yüzde 3,5 seviyesinde korudu.

Goldman ekonomistleri, Fed yetkililerinin enflasyondaki düşüş trendinin hız kestiğini düşünmelerine karşın, faiz oranlarını çok uzun süre çok yüksek tutma riskini azaltmak için haziranda gevşeme döngüsüne başlayacağını düşünüyorlar.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.