Gül: “Adalara sahip çıkacağız”

Gül: “Adalara sahip çıkacağız”
Yayınlama: 25.05.2022
Düzenleme: 13.12.2022 15:12
A+
A-

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül Belediye Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Yorumsuz yayınlıyoruz!

Gül “Adalara sahip çıkacağız”

2019 yerel seçimlerinden sonra üç yıldaki temel hizmetlerinizi beş başlıkta kısaca anlatır mısınız?
ERDEM GÜL:
 1995 yılında İller Bankası projesiyle yapıldığı hâlde İmar Kanunu’nda yer alan, yapımından itibaren beş yıl içinde iskan başvurusu yapılması gerektiği için iskansız olan, statik açıdan projeye uygun olmayan ve 2020 yılının Ağustos ayında riskli olduğu tespit edilen belediye binasının yıkım, proje ve yapım işleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle görüşmelere ve toplantılara başladık. Proje alanının özellikleri ve tasarım ana kararları detaylandırıldı, zemin etüt çalışmaları yapıldı. Proje, bodrum, zemin, asma, birinci ve ikinci katla çatı katını kapsayacak şekilde tasarlandı. Binanın yanındaki tescilli parsel nedeniyle yan cephe için üç farklı uygulama önerisi geliştirildi. 2021 yılının Temmuz ayında belediye meclis toplantısında meclis üyelerine ve vatandaşlara projeyi tanıttık. Kurul gündeminde proje onaylandı.

Sokak hayvanlarının tedavisi ve bakımı için veterinerlik hizmet binası yapımına başladık. Yaralı ve hasta sokak hayvanlarının hijyenik, modern bir ortamda tedavi edilmesi amacıyla oluşturulacak 110 metrekarelik alanda modern ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, müşahede odaları, ameliyat sonrası bakım bölümleri yer alacak. Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin 2022 yılı yaz döneminde tamamlanması hedefleniyor.

Demokratik, katılımcı, sosyal ve şeffaf belediyeciliğin bir göstergesi olarak her ay bir başka adada, açık alanda halk toplantıları yapıyoruz. Toplantılarda esnafla ve vatandaşlarla birlikte Adalar’ın geleceğine yön verecek, ticaret hacmini artıracak konuları görüşüyoruz, dilek, istek, öneri ve eleştirileri dinliyoruz, sorunları belirliyoruz ve çözüm önerileri geliştiriyoruz. Bu sayede vatandaşların yönetime katılmasını sağlıyoruz.

Parkları yeniledik. Parklardaki oyun alanı tabanlarının bazılarını kauçuk tabanla kapladık. oyun alanından yararlanan çocukların oyun sırasında zarar görmesini engelledik. Oyun alanı oyuncaklarını yeniden düzenledik, her vatandaşın yararlanması için yeni spor aletlerinin montajını tamamladık.

Her yıl Yusuf Alkan Futbol Turnuvası düzenliyoruz, 15-65 yaş arasındaki futbolseverlerin buluşması sağlıyoruz. Turnuva sayesinde gençler, futbolseverler tanışıyor, iletişim kuruyor, birlikte spor yapıyor, vatandaşlar da keyifli vakit geçiriyor. Ayrıca koşu, bisiklet, macera yarışlarıyla masa tenisi turnuvası düzenliyoruz.

“Yaşam Portalı” uygulamasını hayata geçirdik. Portal aracılığıyla Adalar’da yaşayan, Adalar’ı ziyarete gelen vatandaşlara yardımcı oluyoruz, ilçemizi tanıtıyoruz, belediye hizmetleriyle, etkinliklerle, hava durumuyla ilgili güncel bilgi paylaşıyoruz, işletmelerin kendilerini tanıtmasına olanak tanıyoruz, ilçemizin ticari açıdan gelişmesine katkıda bulunuyoruz.

Önümüzdeki iki yılda hedefleriniz nelerdir?
ERDEM GÜL
: Plansız Ada istemiyoruz, adalarımıza sahip çıkacağız. Betonlaşmaya karşı duracağız. Adaların birer Yassıada olmasına izin vermeyeceğiz. Öncelikle 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli koruma amaçlı planların onaylanmasını sağlayacağız. Tarihî yapıların korunması ve restorasyonu için çözümler üreteceğiz. Nitelikli turizmi geliştireceğiz. Çöpten enerji üreteceğiz. Kooperatiflerin sayısını artıracağız. Başlattığımız festivallerle (sinema, kitap, mimoza, lavanta vb.) kültürü ve sanatı geliştireceğiz. Resim, sinema ve heykel atölyeleri, edebiyat ve tiyatro festivalleri, gurme buluşmaları, her adaya bir açık hava sineması gibi projelerle etkin bir sanat ve kültür ortamı yaratacağız. Adalar’ı İstanbul’un önemli bir kültür ve sanat merkezi yapacağız.

Üç yıllık hizmet döneminizde siyasi engellemelerle karşılaştınız mı?
ERDEM GÜL: 
2021 yılında adaları ilgilendiren en önemli konulardan biri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Marmara Denizi’ni “Özel Çevre Koruma Alanı” ilan etmesi oldu. Hepimizin bildiği gibi, adaların tamamı sit alanı. Ama buna rağmen geçmişte 1/5.000’lik planları iptal edildiği için uzun süredir imar planı olmayan bir ilçeyiz. Bu dönemde hazırlanan 1/5.000’lik imar planları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin meclisinden geçtikten sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayına gidecekti. Bu kararla, “Sen bunu da yapamazsın,” anlayışıyla yerel yönetimlerin yetkileri elinden alınmak isteniyor.  Katılımcı demokrasinin en önemli kurumlarından biri olan yerel yönetimlerin ve o ilçede yaşayan vatandaşların haklarını göz önünde tutarak yasal süreci takip edeceğiz. Belediye ek hizmet binasında, etkinlik alanı olarak kullandığımız parselde ve veterinerlik hizmet alanı kurmaya çalıştığımız alanda devlet eliyle tahliye kararı verildi, tarafımıza yazılar tebliğ edildi, konu hakkında yasal süreç başlatıldı. Kaymakamlık tahliye yazısına idari yargı yürütmenin durdurulması kararı verdi. Emeğin sömürülmediği, haksızlığın ve eşitsizliğin olmadığı, aydınlık, adil ve güzel günleri umut ediyoruz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. andrea dorya 2 dedi ki:

  Dördüncü yıl bitiyor hala yapacağız, edeceğiz diyor Erdemcik. Sanki seçim bildirgesi !
  Buradan anlaşılıyor ki arkadaş önümüzdeki yerel seçimlerde tekrar aday.
  Adama sormuşlar ;
  Belediyecilikten anlar mısın? -Hemde nasıl.
  Yolsuzluğa karşı mısın?- Adamı oyarım.
  Rant nedir? -Kitabımda yazmaz.
  Adaları bilir misin? – Karış karış, nerde ne yenir, ne içilir bana soracaksın.
  Adalılar hakkındaki düşünceniz? – Biz bir aileyiz. Aile kavramına verdiğim değeri en iyi ailem bilir.
  İstiklal marşı sizin için ne ifade ediyor? -İşittiğimde tüylerim diken diken oluyor, dilim tutuluyor heyecandan.
  Sayın Başkan 2024 adaylığınız hayırlı olsun, tekrar seçileceğinizden eminim. ‘Deveyi diken, insanı seven’ atasözüne cuk uyuyorsunuz.
  -Ben teşekkür ederim ABİJİİM !

 2. Mülayim MUTEDİL dedi ki:

  Hepsi yalan dolan; sanki biz adada yaşamıyoruz ve olan biteni görmüyoruz, haberimiz olmuyor.

  Ada sahilleri halka açılacak diye ortaya çıkanlar, sahilleri bırakın açmayı, eşe dosta, yandaşa vererek; daha da çok kapattılar.

  Elektrikli araçlar toplatılacaktı. Hani nerde. Beyaz masaya yapılan sikayetler, Ada belediye zabıtasına havale ediliyor ve çınar caddesi, kıreşin önü KORSAN ARAÇLAR’dan geçilmiyor. Hepsi ama hepsi danışıklı dövüş.???? Vatandaş nasılsa futbol topu muamelesi görüyör. Ver pası oraya gitsin, ver pası başka yere gitsin.

  Adanın her yeri özellikle tatil ve bayram günlerinde çöp dağlarıyla dolu oluyor.

  Biz vergisini kirasını ödeyen esnaflar dükkanlarımızda sinek avlarken; yandaşa, partiliye, sokak satıcılarına tezgâhlar dağıtılıyor.

  SAFSATAYI, LAF KALABALIĞINI BIRAKIN LÜTFEN. BU MU SİZİN YAPTIĞINIZ HİZMET VE HİZMET ANLAYIŞI

 3. Chp istifa dedi ki:

  Adalar en kötü dönemini yaşıyor topkapı topkapı minübüsler vizyon kaliteniz bukadar Türkiye yi alsanız neyapacaksınız ülkeyi satarsınız vatan hainleri tezgah sahiplerini nerden getirdiniz suratlarınıza meymenet yok tezgah ver oy deniz getirecektin erdem çok komiksiniz insanlar salak değil uyandı

 4. Yusuf ziya varan dedi ki:

  Bir tek sey soylenir.calismalarindan dolayı teşekkürler.onumuzdeki yerel seçimlerde yine bekleriz

 5. dalgıç dedi ki:

  Adamın dünyadan bir haberi yok 2020 den beri riskli olan binada belediye yönetiyor,bak ben riskli yapı raporu bile almadan burgazda kaçak güçlendirme yapıyorum.Yazın da çalışacağım.Kralı gelse engel olamazBaşkan zaten masa masa geziyor ,yeni ÖTV zammından sonra biraz masraf artacak o kadar,ne yapalım katlanacağız sonuçta bedenen kazanıyoruz.