Hasta okul seminerleri ‘Fıtık’ ile devam etti

Hasta okul seminerleri ‘Fıtık’ ile devam etti
Yayınlama: 14.12.2018
Düzenleme: 13.12.2022 15:30
A+
A-

Kağıthane Belediyesi Kadın Kent Konseyi’nin İstanbul’dakiözel hastaneler ile ortaklaşa gerçekleştirdiği, Hasta Okulu Seminerleri ‘Bel veBoyun Fıtığı’ konusu ile devam etti.

Hasta okul seminerleri 'Fıtık' ile devam etti

Vatandaşların, hastalıklar ve alınacak önlemler konusunda bilinçlendirilmesi adına Kağıthane Belediyesi Kadın Kent Konseyi ve Derindere Hastanesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Hasta Okulu seminerinde Bel ve Boyun fıtığı konusu ele alındı.

Seminere konuşmacı olarak katılan Op.Dr. Mustafa Akgün bel ve boyun fıtığının en belirli semptomunun ağrı olduğunu belirtti. Ağrının sadece boyunda değil, kolda da olabileceğini belirten Akgün; ”Bazı hastalar sorun yaşayan kolda belli parmakların ağrısından söz ederken bazı hastalar tüm parmaklarının ağrıdığını belirtiyor. Buradaki ağrıyı oluşabilecek farklı bir rahatsızlıktan ayırmamız gerekiyor. Her hastanın hikayesi farklı olabiliyor. Biz de ilk önce rahatsızlığı tespit için uğraşıyoruz. Boyun fıtığı teşhisi konduktan sonra ise tedavi süreci başlıyor.” dedi.

Fıtığın etkilenen kas grubuna bağlı olarak güçsüzlük, hissizlik, yanma, uyuşma, idrar tutamama ve büyük abdesti kaçırma gibi belirtiler de verebileceğini belirten Akgün her ağrının ise hemen fıtığa yorulmaması gerektiğini aktardı.

Eğer fıtık zaman zaman ağrı yapıyor ve insan hayatını büyük oranda olumsuz etkilemiyorsa ilaç tedavisi uygulanabileceğini belirten Akgün, daha ciddi vakalarda ise ameliyatın kesin çözüm olduğunu belirtti. Ameliyatın ardından fıtığın tekrarlama ihtimalinin olabileceğini de belirten Akgün; ”Biz ameliyat ile fıtığı tedavi edebiliriz ancak tedavinin ardından başka bir diskte fıtık tekrar baş gösterebilir. ” dedi.

Gürsel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere vatandaşlar da ilgi gösterdi. Yaklaşık bir saat süren seminerin ardından vatandaşların fıtık konusu ile ilgili olarak akıllarında kalan soruları da yanıtlayan Akgün, erken teşhisin ve tedavinin her hastalıkta olduğu gibi fıtıkta da çok değerli olduğunu aktardı.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.