“Havalimanımızın açılmasından bu yana İstanbul’a 162…

“Havalimanımızın açılmasından bu yana İstanbul’a 162…
Yayınlama: 19.03.2024
A+
A-

“Havalimanımızın açılmasından bu yana İstanbul’a 162 kilometreye yakın raylı sistem kazandırdık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bugün hizmete verdiğimiz eserle birlikte, sadece havalimanımızın açılmasından bu yana İstanbul’a 162 kilometreye yakın raylı sistem kazandırdık. Şehrimizdeki raylı sistem ağının toplam mesafesi ise 362 kilometreyi buldu. Daha önemlisi, bu raylı sistemlerin büyük bölümü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından yapıldı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu Açılış Töreni’ne canlı bağlantı ile katılarak bir konuşma yaptı.

Açılışı yapılan metronun İstanbul’a hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Metro projemizin hayata geçirilmesinde emeği olan bakanımızı, ekibini, yüklenici firmaları tebrik ediyorum. Uzunluğu 14 kilometre olan 4 istasyonlu bu hat sayesinde, Arnavutköy’den havalimanına 8 dakikada gidilebilecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arnavutköy-Gayrettepe arasındaki ulaşım da bu metroyla 41 dakikaya düşüyor. Bu projenin Halkalı istikametindeki etabını da inşallah bir yıl içinde hizmete sunmayı hedefliyoruz. Böylece, 69 kilometrelik mesafesiyle Türkiye’nin en uzun raylı sistem ring hattını tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

“İSTANBUL METROLARI, DÜNYA STANDARTLARININ EN ÜST SINIFINDA YER ALIYOR”

Bugünkü açılışla sadece İstanbul Havalimanı’nın hizmete alınmasından bu yana İstanbul’a 162 kilometreye yakın raylı sistem kazandırdıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “Şehrimizdeki raylı sistem ağının toplam mesafesi ise 362 kilometreyi buldu. Daha önemlisi, bu raylı sistemlerin büyük bölümü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından yapıldı.  Mesela son 5 yılda İstanbul’da tamamı belediye tarafından yapılan metro hattı mesafesi sadece 8 kilometredir. Kalan tüm projeler, ya daha önceki dönemden kalmadır, ya da bakanlığımız tarafından hayata geçirilmiştir. Hatta üzeri toprakla kapatılarak tümden iptal edilen projeler de mevcuttur.”

Her yeni projeyle, inşa kalitesini ve yolculuk konforunu biraz daha ileriye taşıyan İstanbul metrolarının, dünya standartlarının en üst sınıfında yer aldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her biri İstanbul’un ulaşımına hayati birer nefes borusu işlevi gören bu raylı sistem hatları olmasıydı, bugün şehrin içine düşeceği durumu milletimizin takdirine bırakıyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.