‘Heybeliada Bahriye Mektebi Cami’ yeniden inşa edilecek

‘Heybeliada Bahriye Mektebi Cami’ yeniden inşa edilecek
Yayınlama: 01.06.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:17
A+
A-

Heybeliada Bahriye Mektebi yakınında inşa edilen ve 1930’lu yıllarda yıkılan caminin ‘eski eser’ olarak tecil edilerek yeniden inşa edileceği öğrenildi.

Osmanlı döneminde denizci yetiştiren Heybeliada Bahriye Mektebi yanında II.Mahmud tarafından inşa edilen cami, 1930’lu yıllarda yıkılmıştı. RS FM’de yayınlanan Atilla Güner’le Akşam Postası yayınında “5 No’lu Koruma Kurulu onayıyla Adalar’ın ilk camisi olan yapının yeniden inşası (rekonstrüksüyon) için yasal tüm prosedürler tamamlandı” bilgisi paylaşıldı. Deniz Kuvvetleri bünyesindeki okula yeniden inşa edilecek cami için başvuruyu aynı komutanlığın yaptığı belirtiliyor.

1930’ların ortalarına kadar ayakta kalan bu caminin önce minaresi yıktırıldı. Sonra okuma salonuna çevrildi. Son olarak da 1930’ların sonuna doğru tamamen yıkılarak bu bölge yeşil alan haline getirildi. Atilla Güner’in paylaştığı özel habere göre şimdi bu cami yeniden hayata dönüyor.

İstanbul Çevre Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (İSTED) 5 yıl önce eski fotoğrafları inceleyip kadastro kayıtlarını tarayarak 5 No’lu Koruma Kurulu’na Bahriye Mektebi Camisi’ni “eski eser” olarak tescilledi. Geçen ay ise kurula yeniden inşa için gerekli başvurular yapılarak gerekli tüm proesedürlerin tamamlandığı anlaşıldı. İSTED Başkanı Erhan Sarışın, RS FM’e yaptığı açıklamada “Biz başvuruyu yapıp tescil edilmesinin ardından Deniz Kuvvetleri’ne ‘gereğini yapın’ diye bildirimde bulunmuştuk” dedi. Benzer bir süreç Karaköy’de 1958’de yol çalışması nedeniyle Menderes döneminde yıkılan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Cami için de yaşanmıştı.

İstanbul Heybeliada’da iskelenin hemen yakınında Deniz Harp Okulu’na bağlı Deniz Lisesi ya da eski adıyla Bahriye Mektebi yer alır. Osmanlı’da denizcilerin yetiştirildiği bu okulun hemen bitişiğinde Adalar’ın ilk camisi olan Bahriye Mektebi Cami vardı. 1828’de II. Mahmud döneminde inşa edilen ve kiremit kaplı bir çatı ile örtülü olan bu caminin her cephesinde üç sıra halinde pencereler bulunuyordu.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet