Heybeliada Ruhban Okulu’nda geniş güvenlik önlemi alındı

Heybeliada Ruhban Okulu’nda geniş güvenlik önlemi alındı
Yayınlama: 06.02.2019
Düzenleme: 13.12.2022 15:29
A+
A-

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın bugün gerçekleştireceği ziyaret öncesi Heybeliada Ruhban Okulunda geniş güvenlik önlemleri alındı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın bugün gerçekleştireceği ziyaret öncesi Heybeliada Ruhban Okulunda geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis okul içinde ve çevresinde bomba araması yaptı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugün Heybeliada Ruhban Okulunu ziyaret edecek. Ziyaret öncesi geniş güvenlik önlemi alınırken, okulun içi ve çevresinde polis tarafından bomba araması yapıldı. Aramalara özel eğitimli bomba arama köpeği “Hazar” da katıldı. Ayrıca okula gelenlerin üzerleri de didik didik arandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Ayasofya’yı ziyaretinin ardından Ruhban Okuluna gitmek için Kabataş İskelesi’ne geldi. İskele çevresindeki vatandaşlarla tokalaşan Çipras, ardından bindiği yatla Heybeliada’ya hareket etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Ankara’daki temaslarının ardından İstanbul’a geldi. Çipras, yoğun güvenlik önlemleri altında Ayasofya’yı ziyaret etti. Ziyaretin ardından Yunan Başbakan, Heybeliada’daki Ruhban Okulunu ziyaret etmek için Kabataş İskelesi’ne geldi. İskelenin çevresindeki vatandaşlarla ve esnafla selamlaşarak tokalaşan Çipras ve beraberindekiler iskelede bekleyen yata bindi. Çipras’a eşi Peristera Baziana ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti. Çipras’ın binmesiyle yat Heybeliada’ya hareket ederken, yata gazetecileri taşıyan bir yat daha eşlik etti. Çipras’ın ziyareti için geniş güvenlik önlemleri alındı.

Çipras, 48 yıldır kapalı olan Ruhban Okulunu ziyaret eden ilk Yunan Başbakan olacak.

“Tarihi bir ilk olduğu için tarihi bir düzenleme yapmak zorundaydık”

Yunan Başbakanın ziyareti öncesinde okulda hazırlıkların neredeyse bittiğini ve ziyaretin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, “Hazırlıklar bitti sayılır, protokol hazır, öğle yemeği için her şey hazır, havada güzel inşallah hava yarın kötüleşmez. Biz saat 11.00’da bekliyoruz Çipras’ı. Ana kapıdan içeri girecek kiliseye doğru yönelecek. Kiliseye girmeden önce mum yakacak, bizde adet olduğu gibi sonra da Patriğin yanında yer alacak. Bir ayin yapılacak her zamanki ayin biliyorsunuz her 6 Şubat bizim bayram günümüz. Bahçede beraber bir ağaç dikecekler, resmi yemek verilecek ve program sona erecek. Tarihi bir ilk olduğu için tarihi bir düzenleme yapmak zorundaydık. İtiraf etmeliyim ki hemen okulun açılacağına inanamıyorum bu ziyaretin neticesinde” dedi

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet