Heybeliada’da Ruslar 2. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybedenleri andı

Heybeliada’da Ruslar 2. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybedenleri andı
Yayınlama: 08.05.2017
Düzenleme: 13.12.2022 15:37
A+
A-

Heybeliada’da Ruslar 2. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybedenleri andı. İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin, Nazi Almanyası’na karşı 9 Mayıs’ta kazandığı zaferin 72’inci yılı Heybeliada’da kutlandı

Heybeliada'da Ruslar 2. Dünya Savaşı'nda hayatlarını kaybedenleri andı

İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin, Nazi Almanyası’na karşı 9 Mayıs’ta kazandığı zaferin 72’inci yılı Heybeliada’da kutlandı. Rus Eğitim, Kültür ve İşbirliği Derneği’nin düzenlediği Zafer Bayramı kutlamasında Rus ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinin vatandaşları katıldı. Kabataş’tan ve Kadıköy’den kalkan teknelerle Heybeliada’ya ulaşan grup Rusça marşlar eşliğinde yürüyerek, 1877-1878 Osmanlı Rus savaşında esir alınıp Heybeliada’ya nakledilen ve bir kısmı burada ölen yaklaşık 300 Rus askeri için inşa edilen anıta çiçek bıraktı.

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelışev de katıldı.

Grupta yer alan vatandaşlardan bazıları dönemin Sovyetler Birliği askeri üniformalarını giyerken, bazıları da 2. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybeden yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Anıta karanfil bırakan grup, bugünün anısına yakalarına turuncu ve kahverengi kurdeleler ile Rus bayrağının renkleri olan beyaz, kırmızı ve mavi kurdele taktı. Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği öncülüğünde gerçekleşen törene Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelışev de katıldı. Rusça marş ve halk ezgileri eşliğinde düzenlenen törende, geçmişin anılması üzerine bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı.

Berlin’de 72 sene önce İkinci Dünya Savaşı’nı kazandık
Heybeliada’daki Zafer Bayramı kutlamasına katılan İrina Şahin, “Berlin’de 72 sene önce İkinci Dünya Savaşı’nı kazandık. Bu zor savaşı Ruslar ve diğer cumhuriyetler hep beraber kazandık. Türkiye’de bu tarih çok fazla bilinmiyor. Avrupa 8 Mayıs’ta, biz ise 9 Mayıs’ta kutluyoruzö diye konuştu. Törene oğlu ile katılan Tataristan uyruklu Aygül Okutan, 2. Dünya Savaşı’nda doktor olarak görev yapan babaannesinin resmini taşıdı. Oğluna babaannesi ile ilgili anıları anlatan Okutan, “Bu resimdeki benim babaannem. Vatanını korumak için doktor olarak orduya katılmış. Benim oğlum onu resminden tanısa da burada bugünü yaşıyor. İleride bir gün o da kendi çocuklarına bunları anlatacakö dedi. Törene annesi Alisa Özkan ise katılan Timur da büyük dedesinin fotoğrafını taşıdı. Timur Özkan, “O bizim dedemiz, burada onu anmak istedik şeklinde konuştu. Kutlama, hep birlikte söylenen şarkılar eşliğinde son buldu. (DHA)

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Ada Gazetesi Adalar ile ilgili bildirim almak ister misiniz? Hayır Evet