Heybeliada’da sağlık isyanı

Heybeliada’da sağlık isyanı
Yayınlama: 15.08.2013
Düzenleme: 12.11.2015 19:01
A+
A-

Heybeliada'da sağlık isyanı

 

Heybeliada’da sağlık isyanı

Heybeliada’da hastane bulunmaması nedeniyle geçtiğimiz pazar günü, bir gencin ölümden dönmesi ve kolunu kaybetmesi halkı ayaklandırdı.

 

Radikal.com.tr – Ali Mert Baltacı Pazar günü sabah 04.00 sıralarında kolundan yaralandı. Sokağa çıkarak arkadaşlarından yardım isteyen 22 yaşındaki Baltacı, bir arkadaşından yardım istedi.
Ancak Heybeliada’da ne bir hastane, ne de bir doktor olmaması sebebiyle talihsiz olaylar yaşandı ve Ali Mert Baltacı kolunu kaybetti. Bunun üzerine Twitter ‘da “heybeliadayahastaneistiyoruz” hashtag’i ile ada halkı sesini duyurmak için kampanya başlattı. Heybeliada’da oturan vatandaşlar kendi adalarında ve diğer adalarda hastane olmaması nedeniyle ciddi tehlikeler yaşandığı, hayatını kaybettiği ve bu ihmalin son bulması için Adalar’a teşekküllü bir hastane yapılması gerektiğini söylüyor.
Ali Mert Baltacı’nın doktoru da, “Yarım saat daha erken gelebilseydi kolunu kurtarabilirdik” dedi. O gece yaşananları Hürriyet ‘ten Buse Özel’e anlatan Baltacı’nın kızkardeşi tarafından da doğrulanan iddialar şöyle:

MAZOTUMUZ YOK, ARABA KAN OLUR GÖTÜREMEYİZ
“Arkadaşımız Ali Mert Baltacı 11 Ağustos gecesi bir kaza geçirdi. Adamızda onu götürebileceğimiz bir hastane yoktu. 112 deniz ambulansını aradık, mazotu yokmuş götüremedi. Polisten rica ettik askeriyenin yetersiz revirine gidelim diye, ‘araba kan olur’ dendi. Biz burada hayattan bahsediyoruz. Biz burada 22 yaşında bir çocuktan bahsediyoruz, sırf birileri daha çok para kazansın diye kapatılan hastane yüzünden o artık tek kol ile yaşayacak. Durum böyleyken bunu bir daha yaşayacağımız kesinken biz sadece bunun önüne geçmek istiyoruz. Biz burada sadece 22 yaşında bir çocuktan bahsetmiyoruz. Burası ada, buraya sadece gezmeye gelinmiyor. Biz burada yaşıyoruz ve bizim hastanemiz yok. Lütfen bizi görün, bizi duyun. Ali Mert hâlâ yoğun bakımda, o bizi göremiyor, duyamıyor. Fazla bir şey istemiyoruz, sadece teşekküllü bir hastane istiyoruz.”

“NEDEN HASTANE YOK?”
Heybeliada halkı Cuma günü saat 14.00’te İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eyleme hazırlanıyor. İstanbul ‘un göbeğinde ve en turistik beldelerden biri olan Adalar’da yıllardır hastane olmaması, sadece Büyükada’da bir polikliniğin bulunması büyük tepki topluyor. Sağlık bakanlığı yetkilileri ise sosyal medya birimlerinin bulunduğunu ve sağlık hizmetleri ile ilgili her şikayetin takip edilip değerlendirildiğini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.