Hiç kimsenin yaşamadığı adada 18 ton çöp var

Handerson Adası, Büyük Okyanus’un güney tarafında kalan bir yer. Ada, Yeni Zelanda’yla Güney Amerika’nın neredeyse tam ortasında kalıyor. Hiç …

Hiç kimsenin yaşamadığı adada 18 ton çöp var
Yayınlama: 18.05.2021
Düzenleme: 13.12.2022 15:18
A+
A-

Handerson Adası, Büyük Okyanus’un güney tarafında kalan bir yer. Ada, Yeni Zelanda’yla Güney Amerika’nın neredeyse tam ortasında kalıyor. Hiç kimsenin yaşamadığı bu adaya gidebilmek için 13 günlük bir deniz seyahati gerekiyor.

Tekrar de bu yokluktaki Handerson Adası’nda bile etraf kirliliğinin tesirlerini görmek mümkün. Adanın el değmemiş kıyıları binlerce ton çöple kirlenmiş durumda. Yapılan çalışmalara nazaran şu anda ada yüzeyinde 18 ton çöp bulunuyor.

Tazmanya Üniversitesi’nden deniz ekotoksikoloji araştırmacısı Jannifer Lavers’ın açıklamasına çoğunluğu plastik olan 18 ton çöpü insanlık yalnızca 2 saniyede üretiyor. Kıyıya ise her gün 27 yeni çöp modülü vurmaya devam ediyor.

Öte yandan okyanusa akan toplam plastiklerin ise 5 trilyondan fazla olduğu varsayım ediliyor. Bu çöplerin değerli bir kısmının nerelere gittiği bilinmiyor. Araştırmacılara nazaran Pitcairns Adaları bölgesinde yer alan Handerson üzere adalar çöplerin bir kısmına konut sahipliği yapıyor.

NTV

Bir Yorum Yazın

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.